Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milioner w Krakowie

materiał partnera
Według danych Urzędu Skarbowego, w zeszłym roku w Małopolsce mogliśmy doliczyć się aż 1427 milionerów. Zastanawiamy kim są bogacze z Krakowa i okolic, w jaki sposób odnieśli sukces, a także skąd bierze się negatywne nastawienie polskiego społeczeństwa w stosunku do bogatych ludzi. Jako ciekawostkę zdradzimy także jaki odsetek tej grupy to tak zwani „lotto milionerzy”, którzy celnie trafili szóstkę w Totolotka.

Czy milioner musi być cwaniakiem?

W Polsce nie od dzisiaj panuje przekonanie, że ktoś kto ma więcej pieniędzy, niż osoby zarabiające średnią krajową, musi być na pewno cwaniakiem lub krętaczem. Mówi się, że pieniądze śmierdzą i szczęścia nie dają. Pierwszy milion oczywiście trzeba ukraść, a jeśli nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o kasę! Słyszymy te hasła na okrągło.

Prof. Danuta Walczak-Duraj z Instytutu Socjologii UŁ przedstawiła swoją opinię na ten temat na łamach tygodnika „Przekrój”. Podkreśla ona między innymi rolę mediów w kształtowaniu naszych poglądów na temat bogactwa. A te co rusz skupiają się przecież wokół afer i przekrętów. Mało słyszy się o milionerach, którzy w uczciwy sposób dorobili się swojego majątku ciężką pracą. A ci są przecież w większości!

Nasze wrogie nastawienie jest także często wywołane zwykłą ludzką zawiścią, która każe myśleć, że skoro sąsiad ma więcej na koncie to będziemy zazdrościć mu nowego samochodu, biznesu, pomysłu, itd. Bo tak już jako naród ponoć mamy.

Kim są „nasi” milionerzy?

Na szczęście regularnie publikuje się rankingi – takie jak ten stworzony przez magazyn Forbes – na łamach których czarno na białym widać kto i jak doszedł do fortuny, przeczytamy kilka słów o firmie i samym bogaczu.

Na przykład Pan Kazimierz Pazgan, zwany nie bez powodu „królem kurczaków”, twórca grupy Konspol widnieje na 25 pozycji w rankingu Forbesa, gdzie w kilku zdaniach tłumaczy się jak dorobił się 800 milionów złotych na koncie. Wspomina się nawet o tym, że swoją karierą zaczynał od skromnego handlu kwiatami, o czym z całą pewnością wiedzą mieszkańcy Nowego Sącza.

W samym Krakowie w chwili obecnej żyje mniej więcej 650 milionerów, a liczba ta cały czas rośnie. Jak się okazuje jak grzyby po deszczu rośnie też liczba zakładanych firm, co może wskazywać tylko na jedno – Polacy są coraz bardziej przedsiębiorczy i zwyczajnie decydują się „pójść na swoje” a to uzyskać można przede wszystkim ciężką pracą. Warto wziąć zatem pod uwagę fakt, że sytuacja się zmienia i kto wie – być może wkrótce negatywny obraz polskiego milionera zniknie całkowicie?

Na deser opowiemy o jeszcze jednej grupie milionerów – takich, którzy ani nie dorobili się bogactwa dzięki przedsiębiorczości, ani nie można ich posądzić o żadnego rodzaju przekręty. Kim zatem są?

Milionerzy z przypadku

Mowa o ludziach „w czepku urodzonych”, którzy wygrali główne wygrane w lotto. Znamy oficjalne statystyki dotyczące Krakowa i okazuje się, ze w tym roku już trzech mieszkańców naszego miasta dołączyło do grona lotto milionerów. Natomiast w rankingu „Top 20” najwyższych wygranych widniejemy na 9 miejscu wraz ze zwycięską kwotą ponad 23 miliony złotych!

Poza tym, od 1996 roku Kraków dorobił się 40 zwycięzców, co jest całkiem niezłym wynikiem w porównaniu z innymi miastami. Wygląda więc na to, że szczęście sprzyja tym, którzy skreślają swoje szóstki, a potem nie zapominają o sprawdzeniu wyników lotto, bo zdarza sie i tak, że ktoś skreśli kupon a potem żyje w smutnej świadomości że nagroda mu przepadła – czego oczywiście nikomu nie życzymy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska