Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W oświęcimskim szpitalu otwarta została nowa pracownia rehabilitacji

B. Kwiecień, K.Ponikowska
Longin Kopaczewski, pacjent z Oświęcimia, Dorota Szczerbowska, kierowniczka pracowni (z lewej) i Jadwiga Tokarska, rehabilitantka
Longin Kopaczewski, pacjent z Oświęcimia, Dorota Szczerbowska, kierowniczka pracowni (z lewej) i Jadwiga Tokarska, rehabilitantka Bogusław Kwiecień
Obok głównego budynku Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu została otwarta nowa pracownia rehabilitacji. Do dyspozycji pacjentów jest nowoczesny sprzęt, świetni specjaliści. Problem w tym, żeby się do nich dostać. Terminy przyjęć na zabiegi są ciągle bardzo odległe, sięgają nawet kilkunastu miesięcy.

Rehabilitacja przeniosła się ze starej siedziby przy ulicy Olszewskiego, gdzie korzystała z ciasnych pomieszczeń po dawnym żłobku. - To jak niebo i ziemia, tutaj jest przestronnie, jasno, przyjemnie się przychodzi na zabiegi - chwali nową pracownię Longin Kopaczewski, mieszkaniec Oświęcimia, jeden z pierwszych pacjentów.

Chorzy będą mogli korzystać tutaj z 16 zabiegów fizykoterapii, 12 - kinezyterapii, hydroterapii i masażu leczniczego. Jak podkreśla Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu, poszerzony został zakres usług o krioterapię, inhalacje ultradźwiękowe i falę uderzeniową. Będzie można także w pełni wykorzystać nowoczesny sprzęt, jaki ZOZ zakupił w ub. roku dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Mamy m.in. wielofunkcyjne urządzenie neurac, umożliwiające ćwiczenia w zawieszeniu. Z takiego korzystają na przykład skoczkowie narciarscy - wylicza Dorota Szczerbowska, kierowniczka pracowni rehabilitacji.

Inwestycja kosztowała 3,7 mln złotych. Dyrektor Bigos-Jaworowska ma nadzieję, że teraz uda się podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakt na prowadzenie dziennego oddziału rehabilitacji, dzięki czemu można by pomóc większej liczbie pacjentów.

Taki sukces odniósł ostatnio Krzysztof Grzesik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu. Oprócz funkcjonującej tam rehabilitacji pulmonologicznej i ogólnoustrojowej - od 1 grudnia rusza rehabilitacja dzienna.
- Udało nam się podpisać kontrakt z NFZ. Do tej pory nie było tego w powiecie olkuskim - cieszy się dyrektor Grzesik.
Na rehabilitację dzienną pacjenci będą dojeżdżać. Dotychczas w Jaroszowcu były tylko trzytygodniowe turnusy stacjonarne. - To taka oferta dla osób pracujących - wyjaśnia Grzesik. - Dodatkowo przez trzy tygodnie zabiegów (średnio po pięć dziennie) terapię kontroluje lekarz. Sprawdza, czy stan pacjenta się poprawia, czy może trzeba coś zmienić - dodaje dyrektor.
Na rehabilitacji dziennej będzie 12 stanowisk. Już teraz można brać skierowania od lekarza rodzinnego lub specjalisty i składać w placówce w Jaroszowcu. Na zabiegi można dojeżdżać od 8 do 18 godziny.

Próba cierpliwości

- Pacjenci oczekujący na zabiegi rehabilitacyjne muszą wykazać się wielką cierpliwością.
- W nowej pracowni w Oświęcimiu na zabiegi fizykoterapii czeka się co najmniej trzy, cztery miesiące. Czas oczekiwania na masaże wynosi od ośmiu do kilkunastu miesięcy. A W Ośrodku Rehabilitacji Dziennej Multimedu w Oświęcimiu czeka sie na zabiegi nawet 20 miesięcy. W przypadkach pilnych pacjenci przyjmowani są w terminie trzech, czterech miesięcy.
- W Centrum Rehabilitacji RehaOrtopedica w Kalwarii Zebrzydowskiej czeka się od 25 do 30 miesięcy. Pilne przypadki dwa, trzy miesiące.
- W szpitalu w Chrzanowie czeka się nawet 25 miesięcy.
Nowy budynek
- Pracownia w oświęcimskim szpitalu sąsiaduje z oddziałem rehabilitacji neurologicznej, który został oddany do użytku w kwietniu tego roku wraz z oddziałem chorób płuc i gruźlicy. Całość inwestycji kosztowała blisko 10 mln zł.
Ponadto w przebudowanym pawilonie znajdują się: poradnia chorób płuc dla dorosłych i dzieci, poradnia ginekologiczna, poradnia chirurgii ogólnej i onkologicznej, poradnia rehabilitacji, ośrodek domowego leczenia tlenem, a także Oświęcimskie Centrum Laryngologiczne.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska