Pilne

Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Bocheńskie. Autobus szkolny wozi uczniów z Rajbrotu po...

Bocheńskie. Autobus szkolny wozi uczniów z Rajbrotu po czynnym osuwisku

Małgorzata Więcek-Cebula

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Obok czynnego osuwiska codziennie przejeżdża kilkaset pojazdów, w tym autobus szkolny przewożący uczniów do szkoły podstawowej i gimnazjum. Na likwidację
1/2
przejdź do galerii

Obok czynnego osuwiska codziennie przejeżdża kilkaset pojazdów, w tym autobus szkolny przewożący uczniów do szkoły podstawowej i gimnazjum. Na likwidację osuwiska nie ma pieniędzy ©Małgorzata Więcek-Cebula

Mieszkańcy wsi domagają się od powiatu bocheńskiego likwidacji osuwisk, które powstały przy drodze z Muchówki do Poręby Iwkowskiej.
Droga sypie się w oczach, ponieważ ziemia pod nią wciąż się osuwa. Zagraża kierowcom i przede wszystkim dzieciom, które pokonują tę trasę, np. jadąc do szkoły.

Agnieszka Bieniek jest mamą trojga dzieci. Najstarsze ma 14 lat, najmłodsze - 6. Boi się zawsze, kiedy tylko wychodzą z domu i pieszo muszą dotrzeć np. do kościoła. - Gdy tylko jest możliwość, odwozimy je samochodem, aby przez ten niebezpieczny odcinek drogi nie chodziły same - mówi pani Agnieszka.

I nie ma się co dziwić. Osuwisko, które w wyniku wzmożonych opadów deszczu powstało przy drodze powiatowej już kilka lat temu, co roku się powiększa. - W tej chwili asfalt zerwany jest z ponad połowy drogi - opowiada mieszkanka Rajbrotu. - Taśma, którą zagrodzono skarpę, nie jest żadnym zabezpieczeniem.

Prośby nic nie dają, ludzie skarżą się na starostwo
Po większych opadach, kiedy ziemia mocno namaka, osuwisko robi się coraz większe. - Strach tam poruszać się samochodem, bo tak naprawdę nie wiadomo, jak taka przejażdżka może się zakończyć - mówi kobieta.

Okoliczni mieszkańcy mają tego już dość. Ich zdaniem, władze powiatowe, w gestii których leży naprawa wyrwy, od kilku lat nic nie robią, żeby to zmienić. - Nie sposób zliczyć wszystkich wniosków składanych w tej sprawie - przyznaje Mieczysław Trojan, radny gminy Lipnica Murowana.

Wybierają niebezpieczny skrót, aby jechać w góry
Dwa osuwiska ciągną się na odcinku 300 metrów drogi powiatowej. Jeździ tędy codziennie wielu kierowców, ponieważ trasa w Rajbrocie jest popularnym skrótem w góry. - Dziennie tą drogą przejeżdża kilkaset samochodów. Najgorzej jest tuż przed weekendem - dodaje Mieczysław Trojan.

W efekcie zwężenia szosy, w tym miejscu doszło już do wielu wypadków. Ostatni zdarzył się dwa dni temu. - Obawiamy się, że jeśli osuwisko całkowicie runie, to Rajbrot zostanie odcięty od świata. I co wtedy będzie? - pyta radny Trojan.

Pracownicy Starostwa Powiatowego w Bochni przekonują, że o problemie mieszkańców Rajbrotu nie zapomnieli. Gotowa jest dokumentacja na likwidację większego z dwóch osuwisk. Zadanie to ma pochłonąć kilka milionów złotych. Tyle tylko, że takich pieniędzy nie ma w budżecie powiatu. - Posiadając konieczne dokumenty, w najbliższym czasie będziemy o występować o dotację - zapowiada Sabina Kierepka ze Starostwa Powiatowego w Bochni.

Dodaje jednocześnie, że powiat bocheński do tej pory zlikwidował wiele innych osuwisk powstałych także w niebezpiecznych miejscach przy drogach. - Każą nam czekać w nieskończoność. To może się skończyć tragicznie - podkreślają mieszkańcy Rajbrotu.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przesadzacie

tubylec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Pieniędzy nie mają ale osuwisko dzisiaj zaczęli robić :D

Radzięta nam załatwił. Most też załatwi żeby mógł podziwiać swoje dzieło bo tak to musi codziennie po starym jeździć a szkoda nissana na...rozwiń całość

Pieniędzy nie mają ale osuwisko dzisiaj zaczęli robić :D

Radzięta nam załatwił. Most też załatwi żeby mógł podziwiać swoje dzieło bo tak to musi codziennie po starym jeździć a szkoda nissana na takie wycieczki.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przesadzacie

Znajacy sprawe (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

A nie przesadzacie? Starostwo narobiło chodników po całym Rajbrocie jak gdyby tam co najmniej droga wojewódzka albo autostrada przebiegała. W innych miejscowościach można pomarzyć, a ruch nie jest...rozwiń całość

A nie przesadzacie? Starostwo narobiło chodników po całym Rajbrocie jak gdyby tam co najmniej droga wojewódzka albo autostrada przebiegała. W innych miejscowościach można pomarzyć, a ruch nie jest bynajmniej mniejszy. Ostatnio słyszałem że most pod Dominiczną Góra będzie robiony. Wiec trochę umiaru.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
przesadzacie

obserwator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Rzeczywiście znasz sprawę. Będzie robiony jak ty go zrobisz w czynie społecznym. Starostwo wyraźnie sugeruje że nie ma pieniędzy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo