Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O fenomenie pamięci

prof. Ryszard Tadeusiewicz
Prof. Ryszard Tadeusiewicz
Prof. Ryszard Tadeusiewicz fot. Marcin Makówka
W sobotę specjalne święto. Dla jednych to dzień smutku i tęsknoty za tymi, których już z nami nie ma. Dla innych - radosny dzień Wszystkich Świętych, w którym wyrażą wiarę, że bliscy zmarli są już szczęśliwi "w domu Ojca". Jednych i drugich łączyć będzie: PAMIĘĆ.

Zastanówmy się nad naturą pamięci ludzkiej. Badam ją i modeluję jako biocybernetyk. Innym razem opowiem o pamięci komputerowej, którą też zajmuję się od lat jako informatyk, a także o pamięci jako o zjawisku społecznym, kulturowym, a nawet politycznym (IPN).

Koncentrując się na pamięci biologicznej, a w szczególności ludzkiej, musimy najpierw zdać sobie sprawę, że zwyczajowe traktowanie jej jako tworu spójnego i jednorodnego nie potwierdza się w badaniach naukowych. Psychologowie badający zachowania ludzi podczas zapamiętywania, przechowywania i przypominania sobie różnych wiadomości i umiejętności naszkicowali mapę pamięci, na której w pierwszej kolejności wydzielono pamięć sensoryczną (związaną z rejestracją informacji docierających za pośrednictwem narządów zmysłów), pamięć krótkotrwałą, nazywaną czasem operacyjną (przez analogię z podobną pamięcią używaną w komputerach) i pamięć długotrwałą.

Najczęściej świadomie korzystamy z pamięci długotrwałej. Tak jest podczas nauki i gdy celowo przypominamy sobie potrzebne informacje. Świadomości jej istnienia towarzyszy jednak smutna refleksja na temat jej niedoskonałości. Wszak ciągle coś zapominamy...

Narzekając na małą trwałość swojej pamięci i ubolewając nad lukami w pamięci innych, nie uświadamiamy sobie, że zapominanie jest mechanizmem koniecznym. Gdyby nie owo usuwanie wiadomości, na których dawno nie koncentrowaliśmy uwagi, to w szybko zmieniającym się otoczeniu mielibyśmy mózg przepełniony mnóstwem wspomnień dawno nieaktualnych i obserwacji nieważnych, wśród których trudno odnaleźć te wiadomości, które są ważne i aktualne!

O ile pamięć długotrwała potrafi zachować wspomnienia przez wiele lat, o tyle pamięć krótkotrwała służy, by zapamiętać coś przez chwilę (np. numer telefonu), skorzystać z informacji i pozbyć się jej bez śladu. Pamięć krótkotrwała odgrywa ważną rolę przy wytwarzaniu śladów w pamięci długotrwałej. Zanim coś trafi do tej drugiej, musi być odpowiednio długo przechowywane w pamięci krótkotrwałej. Stąd ucząc się słówek nowego języka musimy je wiele razy powtarzać, żeby przebywając dostatecznie długo w pamięci krótkotrwałej mogły zbudować swoją "trwałą kopię". Tak to działa!

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska