To koniec "Społem". Ludzie stracą pracę?

To koniec "Społem". Ludzie stracą pracę?

Magdalena Balicka

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Chrzanowską PSS Społem przejął likwidator. Załoga wyląduje na bruku, jeśli nie znajdzie się ktoś, kto wskrzesi sklepy i piekarnie.
Chrzanowski sklep PSS Społem przy ul. Krakowskiej będzie czynny jeszcze przez około miesiąc. Potem zostanie zamknięty

Chrzanowski sklep PSS Społem przy ul. Krakowskiej będzie czynny jeszcze przez około miesiąc. Potem zostanie zamknięty ©Magdalena Balicka

Po fabryce lokomotyw Fablok i Mostach, które budowały obiekty inżynieryjne w całym kraju, pod młotek idą sklepy i piekarnie PSS Społem. Spółdzielnia jest w rękach likwidatora. Jeśli zdoła on szybko sprzedać zakład, to być może część załogi zachowa etaty. Pod warunkiem jednak, że majątek przejmie inwestor, który zechce prowadzić dalej podobny biznes.

- Jesteśmy po inwentaryzacji spółdzielni i w trakcie wyceny majątku. Wstępnie jego wartość to kilka milionów złotych - informuje Tadeusz Słysz, likwidator PSS Społem w Chrzanowie.

Przewiduje, że po sprzedaży wszystkich nieruchomości firma wyjdzie na zero, dlatego nie musi ogłaszać upadłości. "Społem" jest zadłużona u kontrahentów i pracowników. Nie ma zobowiązań wobec banków czy urzędów.

- Kontrahentom winne jest około 600 tysięcy złotych. Jakieś 1,5 mln pochłonie wypłacenie 38-osobowej załodze wynagrodzeń z odprawami i zaległymi nagrodami. Do tego dojdą koszty likwidacji, co łącznie może wynieść około trzech, czterech mln złotych - wylicza Słysz.

Po uzyskaniu oficjalnej wyceny zamierza szybko ogłosić przetargi. Liczy, że część budynków uda się sprzedać tak, by choć kilku pracowników zostało przejętych przez nowych właścicieli.

Chrzanowska PSS Społem działało prężnie przez 87 lat. Decyzja o likwidacji zapadła 8 października br. Aktualnie majątek spółdzielni to 13 nieruchomości. W Chrzanowie nadal działa kilka sklepów i piekarni, w tym przy ulicach Krakowskiej i Świętokrzyskiej. Sprzedawczynie nie mogą pogodzić się z utratą pracy. Niektóre pójdą na emeryturę, część wyląduję w pośredniaku. Kilka osób już z pracy odeszło.

- Nawet jeśli ktoś wykupi ten sklep, to i tak przyjmie swoich ludzi, a nie będzie nas trzymał - wyznaje sprzedawczyni z 35-letnim stażem.

Liczy jedynie na obiecaną odprawę. - Żeby tylko ją wypłacili - dodaje z nadzieją.

Wypowiedzenia mają trafić do pracowników ostatniego dnia października.

- Od wielu miesięcy sytuacja się pogarszała. Najpierw z półek nie znikał towar, teraz już go prawie nie ma. Klienci wchodzą, rozglądają się i wychodzą - wyznaje ze smutkiem kobieta. Nie wie jeszcze, co zrobi, lądując na bruku.

Fatalną sytuację firmy komentują mieszkańcy Chrzanowa.

- Szefostwo wyremontowało sobie pięknie biura przy ul. Sikorskiego, wydając na to pewnie krocie, zamiast doinwestować sklepy - dzieli się spostrzeżeniami Anna Mucha z Chrzanowa.

Likwidator Tadeusz Słysz zaznacza, że przez rok od ogłoszenia likwidacji można jeszcze ją odwołać.

- Choć niewielka, istnieje taka szansa - zaznacza Słysz. I zapewnia, że zrobi wszystko, by jak najkorzystniej sprzedać majątek spółdzielni.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cały Chrzanów upadł po za urzędasami

zszokowany (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

W mieście CUDÓW rządzą CUDAKI i same CUDA się dzieją, ile jeszcze firm musi upaść?! Całą Aleja Henryka PUSTA, strefy parkowania się zachciało!!! Urzędasy w starostwie, urzędzie miasta/gminy, i...rozwiń całość

W mieście CUDÓW rządzą CUDAKI i same CUDA się dzieją, ile jeszcze firm musi upaść?! Całą Aleja Henryka PUSTA, strefy parkowania się zachciało!!! Urzędasy w starostwie, urzędzie miasta/gminy, i wszelkiej maści urzędniczych budynków mają się ŚWIETNIE!!! A reszta jak kundle szuka pracy bądź dojeżdża do Krakowa lub Katowic ale własnym samochodem bądź busem bo wspaniała WŁADZA nawet komunikację autobusową rozłożyła na łopatki - i chodzą zadowoleni z siebie uśmiechnięci szczerzą ryje na bilboradach żeby ich znowy wybrać do KORYTA!!!! zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Społem - pod stołem!

CUDAK (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Miało być jak najkorzystniej, a wyszło...jak wyszło! Korzystnie nie dla Społem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo