Policja pomyliła świadka. Śledztwo w sprawie konia z...

  Policja pomyliła świadka. Śledztwo w sprawie konia z Morskiego Oka umorzone

  Magda Hejda, Dawid Serafin

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  To zdjęcie zbulwersowało opinię publiczną. Po jego publikacji rozpętała się burzliwa dyskusja na temat warunków, w jakich pracują konie wożące turystów
  1/2
  przejdź do galerii

  To zdjęcie zbulwersowało opinię publiczną. Po jego publikacji rozpętała się burzliwa dyskusja na temat warunków, w jakich pracują konie wożące turystów do Morskiego Oka. ©Fot. Marek Rabiasz

  Policja pomyliła świadka. Prokurator tego nie zauważył. I tak sprawa upadku konia na drodze do Morskiego Oka zamiast trafić do sądu została umorzona.
  Po lipcowym upadku konia Jawora, który woził turystów na trasie z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka, zakopiańska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie znęcania się nad zwierzęciem. Teraz je jednak umorzyła. Bo świadek, który wcześniej zrobił zdjęcie konia leżącego na asfalcie, zeznał, że... nigdy nie był nad Morskim Okiem. Tyle że policja na przesłuchanie wezwała nie tę osobę, co trzeba. Imię i nazwisko co prawda się zgadzały, ale reszta danych już nie.

  Nam dotarcie i porozmawianie z autorem publikowanego obok zdjęcia nie sprawiło większych kłopotów.

  Przypomnijmy. Sprawa Jawora zbulwersowała opinię publiczną. Zwierzę ciągnęło fasiąg pełen turystów. Między Wodogrzmotami Mickiewicza a leśniczówką Wanta koń upadł na drogę. Wyglądało, jakby się dusił. Zwierzęciu pomogli turyści, którzy odciągnęli pojazd. Po chwili Jawor wstał.

  Całemu zdarzeniu przyglądał się Marek Rabiasz. To właśnie on zrobił zdjęcie leżącego na asfalcie konia. Dzięki jego fotografii o całym zajściu dowiedziało się Tatrzańskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, które złożyło zawiadomienie do prokuratury o znęcaniu się nad zwierzętami.

  - Znęcanie często kojarzy się z biciem, ale nam chodziło o to, że koń był przeciążony. To też jest forma znęcania - wyjaśnia Beata Czerska z TTOnZ.

  Kilka dni temu sprawa została jednak umorzona. W uzasadnieniu tej decyzji przeczytać można, że przesłuchany Marek Rabiasz zeznał, że to pomyłka, bo on nigdy nie był nad Morskim Okiem i zdjęcia nie zrobił.

  Skontaktowaliśmy się z panem Markiem. Turysta zapewnia, że całe zdarzenie widział i był jego świadkiem. - Nigdy też w związku z tą sprawą nie byłem przesłuchiwany przez policję - oświadcza Rabiasz.

  Skąd zatem rozbieżność między tym, co mówi turysta, a tym, co jest w prokuratorskich dokumentach? Odpowiedzialni za całe zamieszanie są policjanci z Bukowiny Tatrzańskiej, którzy mieli przesłuchać turystę. I rzeczywiście, zadali pytania Markowi Rabiaszowi. Tylko nie temu, który na zdjęciach uwiecznił całe zajście, ale zupełnie przypadkowemu mężczyźnie o tym samym imieniu i nazwisku.

  Policjantów nie zastanowił fakt, dlaczego autor zdjęcia, który udzielił kilku wypowiedzi dla prasy, nagle miałby twierdzić, że nie jest autorem kluczowego zdjęcia.

  - Osoba zgłaszająca świadka podała tylko jego imię i nazwisko, bez adresu zameldowania - tłumaczy asp. sztab. Roman Wieczorek, rzecznik prasowy policji w Zakopanem. Jednak czy nie lepiej było wykonać jeden telefon i dopytać o adres, niż przesłuchiwać przypadkowego świadka? Na to pytanie rzecznik nie potrafił nam udzielić klarownej odpowiedzi.

  Błąd można było naprawić jeszcze na poziomie prokuratury. Jednak prokurator prowadzący nie miał żadnych zastrzeżeń do pracy policjantów i zeznania zaakceptował.

  - Jeśli ktoś nie zgadza się z ustaleniami, ma prawo złożyć zażalenie na decyzję o umorzeniu śledztwa - to wyjaśnienie Zbigniewa Lisa, szefa Prokuratury Rejonowej w Zakopanem.

  Towarzystwo broni składać nie zamierza i odwołanie od decyzji prokuratora już złożyło. - Nie może być tak, że są trudności z przesłuchaniem świadka, do którego bez problemu dotarli na przykład dziennikarze. To bulwersujące. Liczymy, że teraz się uda - mówi Czerska.

  CZYTAJ TEŻ: Badania koni na drodze do Morskiego Oka. Fasiągi cięższe nawet o 250 kg [ZDJĘCIA]



  WIDEO: "Góry zdobywa się głową, nie nogami"


  Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Komentarze (37)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  09.11.2014 Morskie Oko

  09.11.2014 Morskie Oko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  http://youtu.be/F7Hf0qJhZfo

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I jak być patriotą..

  Tragedia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Ten kraj jest chory, to co teraz zrobili to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie zostanę w tym kraju na pewno już długo. Ja się pytam na co idą nasze podatki ? Na takich skorumpowanych skur&!@%!ów !...rozwiń całość

  Ten kraj jest chory, to co teraz zrobili to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie zostanę w tym kraju na pewno już długo. Ja się pytam na co idą nasze podatki ? Na takich skorumpowanych skur&!@%!ów ! Bezprawie, korupcja i tylko wyciskanie ze wszystkich pieniędzy. Kraj niewolników i panów. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawadot.konia

  Podhale (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  sposób wykonywania usług określony jest regulaminem będącym załącznikiem do zarządzenia Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego z dnia 29 października 2007 roku. Regulamin ten określa m.in. ilość...rozwiń całość

  sposób wykonywania usług określony jest regulaminem będącym załącznikiem do zarządzenia Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego z dnia 29 października 2007 roku. Regulamin ten określa m.in. ilość osób które jednorazowo mogą znajdować się na wozie. Maksymalną liczbę pasażerów pojazdu konnego kołowego, który wynosi: w górę 12 osób plus woźnica, a w dół 15 osób plus woźnica. Osoby które wykonują przewozy muszą posiadać stosowne zezwolenia i umowy z TPN, a konie muszą być poddane okresowym badaniom weterynaryjnym i posiadać tzw. paszport. Kontrole przestrzegania regulaminu sprawują funkcjonariusze Służby i Straży Parku. W tej sprawie w dniu 20 lipca 2014 roku woźnica do wozu - Jasiqgu zaprzągł 2 konie. Po dojechaniu do Włosienicy gdzie konie poruszały się tzw. stępem woźnica rozpoczął zjazd w kierunku Palenicy Białczańskiej. Wykonywał on pierwszy z kursów, a na wozie znajdowało się 12 osób, w tym dzieci. W czasie drogi oba konie szły normalnie, bez widocznych niepokojących objawów. W odległości około 3 kilometrów od Włosienicy na wysokości Wodogrzmotów Mickiewicza jeden z koni potknął się o nogi drugiego. Woźnica zaciągnął hamulec ręczny i zeskoczył z wozu po czym z pomocą podróżujących z nim turystów wypiął konia z pasów. Koń po upadku wstał o własnych siłach.W wyniku upadku koń miał otarcia skóry na obu kolanach. Woźnica zdezynfekował otarcia po czym nie stwierdzając przeciwskazań w dalszej pracy zaprzęgnął konia ponownie do wozu. Po zjechaniu oba konie zostały załadowane do samochodu i przetransportowane do stajni-w tym dniu wykonały jedynie jeden kurs. Woźnica powiadomił o zaistniałym zdarzeniu. Funkcjonariusze Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz z lekarzem weterynarii udali się do stajni. Tam koń został przez lekarza weterynarii przebadany po czym stwierdził on jedynie otarcia skóry w okolicy kolan oraz brak jakichkolwiek znamion znęcania się. Lek- według niego zwierzę wyglądało na dobrze wykarmione i zdrowe. Dlatego też postepowanie w tej sprawie zostało umorzone. Nie z powodów, które zasugerowano w tytule jak i treści ww. artykułu.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cyt: Kontrole przestrzegania regulaminu sprawują funkcjonariusze Służby i Straży Parku.

  i z jakim rezultatem? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  zdaje sie ze nie wykrywaja NICZEGO :P

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czy ktos badał zgodnosc regulaminu przewozów z ustawa o ochronie zwierząt?

  wątpię ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  te sprawy sie uwala z "rozdzielnika" .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a ja jestem ciekawa, kto cytuje dokumenty ze sledztwa ?

  a jesli to warto byłoby zauwazyc, ze zgłoszenie dotyczyło PRZECIAZENIA KONI a nie dezynfekowania . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  a co do stanu faktycznego- ti jak to było z tą arytmią, czy ten koń ja mial czy nie miał??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zawsze umorzenia w sprawie koni

  lol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Działanie celowe. P.Rabiasz publikował w necie zdjęcia, więc lokalizacja znana i policji, i prokuraturze.
  Po prostu, te sprawy są umarzane z marszu, pod jakimkolwiek pretekstem. Tu, akurat...rozwiń całość

  Działanie celowe. P.Rabiasz publikował w necie zdjęcia, więc lokalizacja znana i policji, i prokuraturze.
  Po prostu, te sprawy są umarzane z marszu, pod jakimkolwiek pretekstem. Tu, akurat proceduralnym. "Kruk, krukowi oka nie wykole". zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mok

  mok 2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Żle się dzieje z dziennikarzami i b. czeską.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez sensu

  Peter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  " Towarzystwo broni składać nie zamierza i odwołanie od decyzji prokuratora już złożyło"- czy to zdanie ma jakis sens? Czy dziosiejsi pismacy zarabiajace wysokie pieniadze nie musza juz umiec pisac...rozwiń całość

  " Towarzystwo broni składać nie zamierza i odwołanie od decyzji prokuratora już złożyło"- czy to zdanie ma jakis sens? Czy dziosiejsi pismacy zarabiajace wysokie pieniadze nie musza juz umiec pisac po polsku? Ja tu widze, ze ztych polskich reporterow to co jeden to wiekrzy duren

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ile górale dali w łapę???

  sqrwysyństwo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  my - obywatele - jako q*** pracodawcy i policji i prokuratury żądamy ukarania winnych tego "niedopatrzenia"!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skandal

  zły (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

  banda skorumpowanych ignorantów! wstyd mi że w rejonie w ktorym mieszkam egzystują takie śmiecie które aby nie podpaść śmierdzącym góralskim łapciuchom [bo prawdziwy góral nigdy by się nad...rozwiń całość

  banda skorumpowanych ignorantów! wstyd mi że w rejonie w ktorym mieszkam egzystują takie śmiecie które aby nie podpaść śmierdzącym góralskim łapciuchom [bo prawdziwy góral nigdy by się nad zwierzęciem nie znęcał!] i ukręcają specjalnie sprawie łeb! oby skończyli jak ten końzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  xxx

  malibu1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

  ...wypisz, wymaluj 13-ty posterunek

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  celowe działanie

  Gosia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

  A mi wydaje się że policja i prokuratura celowo tak ,,działała''aby sprawę zamieść pod dywan...wszak w Polsce ręka ręke myje...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Bezpieczna droga do szkoły

  Bezpieczna droga do szkoły

  Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

  Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

  Rusza IV Olimpiada Solidarności

  Rusza IV Olimpiada Solidarności