Śmierć "Dziekana" pod Multikinem. Poszło o smyczki klubowe...

Śmierć "Dziekana" pod Multikinem. Poszło o smyczki klubowe [AKT OSKARŻENIA]

jkl

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Poszukiwany: Filip Grzegorczyk
1/3
przejdź do galerii

Poszukiwany: Filip Grzegorczyk ©fot. Policja

22 osoby zostały oskarżone o udział w śmiertelnym pobiciu Dariusza D. ps. Dziekan. Do tragedii doszło 23 września 2012, kiedy pod Multikinem starły się grupy pseudokibiców Wisły i Cracovii. Przyczyną konfliktu były smyczki na klucze z klubowymi elementami.

Śmierć "Dziekana" podczas bójki pod Multikinem. Rozesłano trzy listy gończe [ZDJĘCIA]Wszystkim oskarżonym, za wyjątkiem Mateusza G., grożą kary pozbawienia wolności do lat 10, Mateuszowi G., który działał w warunkach recydywy, grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 15. 18 oskarżonych jest aresztowanych.

Wśród oskarżonych i aresztowanych są m. in. lider bojówki Cracovii Robert M. ps. Metal oraz Radosław R. ps. Radson, tzw. gniazdowy na stadionie Cracovii, syn byłego wiceszefa policji.

22 oskarżonych wzięło udział w pobiciu dwóch osób. Jedna osoba została oskarżona o nakłanianie do udziału w bójce z użyciem niebezpiecznych narzędzi. W śledztwie ustalono, że 12 osób posiadało niebezpieczne narzędzia. Czterech oskarżonych noże, dodatkowo jeden z nich miał miotacz gazu; czterech – maczety, jeden - styl od siekiery, jeden – drewniany kij, jeden – pałkę teleskopową. Jeden oskarżony miał ze sobą gaz.

Konflikt rozpoczął się od spotkania przed seansem w kinie dwóch mężczyzn, sympatyzujących z dwoma klubami. Jeden z nich miał ze sobą smyczkę z symbolami Cracovii, drugi - Lechii Gdańsk, której kibice sympatyzują z Wisłą Kraków. W trakcie seansu obaj skontaktowali się telefonicznie z kolegami, których poprosili o przyjście pod Multikino. Oskarżony Krzysztof J. wysłał SMS, w którym wprost chciał, by przyszli "ze sprzętem". W slangu pseudokibiców oznacza to niebezpieczne narzędzia: maczety, noże, pałki.

Pierwsza pod kinem pojawiła się grupa pseudokibiców Wisły. W tym czasie fani Cracovii, z terenu całego Krakowa, ale głównie Nowej Huty, zaczęli gromadzić się na os. Oświecenia w barze Marco Polo oraz koło pobliskiej szkoły.

Tuż przed końcem seansu podzieli się na mniejsze grupy i ruszyli pod kino. Część ukryła się w krzakach, niektórzy byli zamaskowani. Byli uzbrojeni w w noże, maczety, drewniane pałki, rurki metalowe, siekiery, gaz pieprzowy. Na sygnał zaatakowali.

Kiedy pseudokibice Wisły zorientowali się, że przeciwnicy mają przewagę zaczęli uciekać w kierunku parkingu przed parkiem wodnym, a następnie ronda Barei.

Dwóm osobom nie udało się uciec. Jeden ze sprawców wbił nóż w plecy uciekającego, który biegł dalej i upadł na parkingu przed parkiem wodnym. Nie zdążył rozłożyć trzymanego w ręce składanego noża.

Dariusz D. ps. Dziekan miał rany tłuczone głowy, kłute klatki piersiowej, przebite płuco. Wykrwawił się na śmierć.

Piotr Ż. został zaatakowany nożem (ciosy zadawał oskarżony Maciej B.), maczetą (Tomasz S.) drewnianym stylem (Paweł O.). Mateusz M. użył gazu pieprzowego i kopał Ż. w plecy.

Pokrzywdzony doznał m. in. ran tłuczonych głowy, rany kłutej w okolicach żeber. Miał uszkodzone żebro oraz żołądek. Obrażenia te zagrażały życiu.

Następnie napastnicy uciekli w kierunku os. Oświecenia. Na trasie ich ucieczki znaleziono wiele niebezpiecznych przedmiotów: maczety, noże, styl, drewnianą pałkę z biało-czerwoną flagę (barwy Cracovii) z napisem „Na Shogunów”, pojemniki z gazem oraz kominiarki.

W trakcie ucieczki z miejsca zdarzenia zostali zatrzymani Robert M., Mateusz M. i Rafał G.

Część oskarżonych została zatrzymana na jednej z klatek schodowych bloku przez policjantów. W skrzynce gazowej mieli ukryte siekiery i metalową rurkę. Były owinięte w reklamówkę, na której ślady daktyloskopijne zostawił oskarżony Adrian K. Pozostali uczestnicy zdarzenia byli zatrzymywani w toku prowadzonego śledztwa.

W chwili obecnej nadal poszukiwanych jest listem gończym trzech podejrzanych ze strony pseudokibiców Cracovii Kraków tj. Filip Grzegorczyk ps. Filipek vel Ludwig, Tomasz Lamberski ps. Toudi, Marek Dobrowolski.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (22)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
JEB mETALA

WISŁA PIASTÓW PAMIĘTA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Do żydków Dziekan nie był w WS to tak naprawde były kibol od kiedy urodziła się córka praktycznie przestał być kibolem i został kibicem

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
UJ

Cracovia_REDPRĄDNIK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

Pamiętam zaraz po tym jak poszła głowa dziekana wiślaczki pisały że to nikt ważny i nie udzielający się praktycznie wcale... Jakoś od zawsze wiedział że kibicuje Cracovii i za każdym razem do mnie...rozwiń całość

Pamiętam zaraz po tym jak poszła głowa dziekana wiślaczki pisały że to nikt ważny i nie udzielający się praktycznie wcale... Jakoś od zawsze wiedział że kibicuje Cracovii i za każdym razem do mnie sapał i trafiła kosa na kamień . He hehehezwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sprzedawcy

Miruś (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 16

no i co PARcHY ujadaliscie od konfidentów na Wisłe a u was to dopiero sie sypie do takich spraw, kanar za pan brat z pOLICJĄ hahaha żałośni jesteście jak i ten wasz cały klub. wstyd jest być...rozwiń całość

no i co PARcHY ujadaliscie od konfidentów na Wisłe a u was to dopiero sie sypie do takich spraw, kanar za pan brat z pOLICJĄ hahaha żałośni jesteście jak i ten wasz cały klub. wstyd jest być pejsiakiem!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jedni warci drugich

co czują rodzice (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Tak czyta się wasze wypowiedzi. Ale czy pomyślał ktoś z was. Co czuje Rodzic tego co ginie i tego co zadał cios. Wyobraźcie. Sobie taką sytuację o postawcię się na miejscu rodziców waszych....rozwiń całość

Tak czyta się wasze wypowiedzi. Ale czy pomyślał ktoś z was. Co czuje Rodzic tego co ginie i tego co zadał cios. Wyobraźcie. Sobie taką sytuację o postawcię się na miejscu rodziców waszych. Giniecie za własną głupotę.
_zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Miruś no co Ty nie powiesz

wariatka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

SIEDMIU WSPANIAŁYCH WIŚLAKÓW dostało zarzuty i SIEDMIU.....PĘKŁY DUPSKA hahahahahha..tego to już k**** nawet WSTYDEM nie można nazwać......Miruś no co na to powiesz??????????

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
....

....... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

Darek do domuuuu bo Mareeeek Cię szu-ka!
Radek Radeeeeeeeeek:-)


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
stary

pierdziel (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

w poniedziałek ci pysk zbije :-)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Paranoja

Adam (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 33 / 8

Śmieciom grozi do do 10 lat, a gościowi za kradzież aparatu fotograficznego na meczu Polska Niemcy do 8 lat. O co tu chodzi?!!! Policja powinna z ostrej amunicji strzelać i w dwa dni by ich wybiła....rozwiń całość

Śmieciom grozi do do 10 lat, a gościowi za kradzież aparatu fotograficznego na meczu Polska Niemcy do 8 lat. O co tu chodzi?!!! Policja powinna z ostrej amunicji strzelać i w dwa dni by ich wybiła. Kraków byłby normalnym miastem.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ggf

ttt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 23 / 21

a metal daje kolegow . legendarny wodz konfident

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A wisełka niewinna jak jasna choleras!

św.NH (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

Ni krzty honoru, to co robią bijoki Wisły smutne wręcz przygnębiające jak Maleńczuk ten od hymnu Pasów!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Uciekająca wisła wyrzucała sprzęt

A po co miał dziekan nóz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 41 / 21

Chciał się ogolić?Przejechały się wiślackie cykory .Dziekan jakby zdążył sam by wsadził kose.
Ale jak to było na jego smyczce napisane."Nie zbadane są losu wyroki"
i los wydał na niego wyrok

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Terroru ciąg dalszy.

jk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 27 / 13

Kraków kryminalną stolicą Europy i wylęgarnią zdziczałych psychopatów z pianą na pysku. "Brawo" władze miasta i policja.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kj

ech (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 22 / 10

Chyba niezbyt często bywasz w Paryżu, Berlinie czy Londynie znawco.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ech

krysia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Nie odwracajmy uwagi od tych parchow narodu, ktorzy smia nazywac sie kibicami. Nie rzucajmy nazw wielkich miast - Paryz, Berlin, Londyn. Zapomniales o Nowym Yorku czy Los Angeles?
Wrocmy do...rozwiń całość

Nie odwracajmy uwagi od tych parchow narodu, ktorzy smia nazywac sie kibicami. Nie rzucajmy nazw wielkich miast - Paryz, Berlin, Londyn. Zapomniales o Nowym Yorku czy Los Angeles?
Wrocmy do Krakowa - takich parchow nie bylo dawniej. Mecz byl dla KIBICOW a nie dla band, ktore nawet nie wiedza co sie dzieje na boisku bo ich gardla schna od wrzaskow a oczy pokrywa mgla i zadza krwi. Powinni byc wybici co do nogi albo wsadzeni do campow na dlugie lata gdzie mogliby sie nawzajem wyeliminowac.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bajpas

bajpas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

Kto pisze te artykuły ja sie pytam!? Bzdury i nierzetelność.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo