Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady geriatry. Czy można łączyć leki z alkoholem?

Dr Krzysztof Czarnobilski
Anna Kaczmarz
Dr Krzysztof Czarnobilski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii szpitala MSW w Krakowie, przestrzega przed łączeniem leków z alkoholem.

Kiedy przyjmujemy leki, powinniśmy ograniczyć alkohol albo go odstawić. Ta sytuacja dotyczy wszystkich, nie tylko seniorów, ale jednak starsi ludzie są bardziej narażeni na szkodliwe działanie tej kombinacji.

Poprzez przyjmowanie leków i picie alkoholu w tym samym czasie można poważnie i trwale uszkodzić wątrobę, wywołać jej marskość. Alkohol może nasilać działanie niektórych środków. Dodatkowo, jeśli ktoś pije przewlekle, wątroba jest przyzwyczajona do wzmożonej pracy i szybciej usuwa lek z organizmu. Co więcej, starsi ludzie powinni szczególnie na to uważać, bo starzenie się organizmu spowalnia zdolność do wydalania alkoholu. Ważną rzeczą jest to, że sprawa wygląda inaczej u kobiet, a inaczej u mężczyzn. U kobiet jest większe ryzyko toksycznego działania alkoholu. Związane jest to z tym, że kobiety mają małą aktywność enzymu rozkładającego wstępnie alkohol, czyli dehydrogenazy żołądkowej. Po drugie, kobiety mają mniejszą zawartość wody w organizmie, przez co alkohol szybciej osiąga większe stężenia .

Często starsi ludzie przyjmują antybiotyki, a w tym samym czasie piją. Alkohol osłabia ich działanie. Na dodatek taka kombinacja może wywołać bóle głowy, serca, nudności, wymioty, a nawet drgawki. Osoby przewlekle pijące są częściej narażone na zakażenie gruźlicą. Kolejnym problemem są zabiegi chirurgiczne - podczas znieczulenia trzeba podać jej więcej leków usypiających. A to może uszkodzić wątrobę.Ważne jest też, żeby pamiętać jak niebezpieczne jest łączenie alkoholu z lekami przeciwzakrzepowymi. W chorobach sercowo-naczyniowych nawet sporadyczne picie nasila działanie leków, co może prowadzić do wystąpienia groźnych krwotoków albo zakrzepicy.Z kolei picie alkoholu i przyjmowanie leków antydepresyjnych - może dojść do nadmiernego uspokojenia, czyli nasilenia się działania tych substancji. Niektórzy także nie tolerują wina czy piwa przez zawartą w nich substancję, zwaną tyminą, która wchodzi w interakcję z lekami przeciwdepresyjnymi , a to prowadzi do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia krwi.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Porady geriatry. Czy można łączyć leki z alkoholem? - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska