Pilne
Andrychów. Władze miasta zasłoniły fototapetami brzydką...

Andrychów. Władze miasta zasłoniły fototapetami brzydką kamienicę w centrum

Robert Szkutnik

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Po lewej stronie kamienicy pod nierozwiniętym do końca banerem widać, w jakim stanie jest teraz budynek "romski".
1/3
przejdź do galerii

Po lewej stronie kamienicy pod nierozwiniętym do końca banerem widać, w jakim stanie jest teraz budynek "romski". ©Robert Szkutnik

Zrujnowany budynek jest przeznaczony do rozbiórki.
Kamienica pochodzi z początku XIX wieku. Do wybuchu drugiej wojny światowej mieszkali w niej Żydzi, którzy byli też jej właścicielami. Jednak największe emocje budynek zaczął wzbudzać, gdy zamieszkali w nim Romowie. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku do czasów obecnych ci lokatorzy doprowadzili budynek do takiego stanu, że nie da się w nim już mieszkać.

Władze miasta wykwaterowały z kamienicy w ubiegłym roku ostatnie dwie mieszkające tam rodziny romskie, a potem - na początku tego roku - nieznani sprawcy kamienicę w dodatku podpalili. To dopełniło zniszczeń.

- Kamienica została wyłączona z użytkowania przez nadzór budowlany, bo grozi zawaleniem - mówi Grzegorz Góra, dyrektor Zespołu Obsługi Mienia Komunalnego w An-drychowie.

Aby zabezpieczyć budynek przed nieproszonymi gośćmi, wejścia i okna od strony placu Mickiewicza zabezpieczono grubymi płytami paździerzowymi, a niektóre nawet zamurowano. Kamienicę musieli także opuścić lokatorzy zajmujący ją od strony pałacu Bobrowskich. A były tam znane an-drychowianom firmy: sklep papierniczy Polaka i zakład fryzjerski Tobiasiewicza.

Stan kamienicy jest tak zły, że budynek będzie wyburzany. W tej chwili trwają odpowiednie ustalenia w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego i w Starostwie Powiatowym w Wadowicach. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie w listopadzie. Prace rozbiórkowe rozpoczęłyby się więc jeszcze jesienią.

Jednak, by zobaczyć, jak będzie wyglądało to miejsce po wyburzeniu kamienicy, nie trzeba czekać do tego czasu. Władze miasta zdecydowały, żeby artystyczna instalacja pokryła budynek. To zdjęcia umieszczone na fototapecie. Przedstawiają one widok, jaki będzie po wyburzeniu kamienicy od strony placu Mickiewicza. Odsłoni się wówczas panorama na drzewa na plantach i pałac Bobrowskich za nimi.

Zarówno sam pomysł zburzenia zabytkowego budynku, jak i banery z fotografiami, wzbudzją wśród mieszkańców miasta duże emocje. - Mnie podoba się pomysł, jaki widziałem w Galerii Sfera 2 w Bielsku, gdzie zostawiono tylko zabytkowe fronty kamienic a środek jest nowoczesny, ze szkła i stali - mówi Ireneusz Żmija, dziennikarz i historyk z Andrychowa. Dodaje, że skoro całego budynku nie można uratować, to może udałoby się zrobić tak, jak w Bielsku, żeby nie zaburzyć architektury zabytkowego ciągu kamieniczek od strony plant.

Z kolei nauczycielka jednej ze szkół nie godzi się nawet na takie rozwiązanie. - Powinno się budynek odrestaurować, a jak miasto nie ma pieniędzy, to poszukać inwestora, ale żeby budynek ocalał - mówi Ewelina Prus-Bizoń z Adry-chowa. Dodając, że wyburzenie zmieni oblicze okolicy.

Są i takie głosy, że problem z ruiną już dawno powinien być radykalnie rozwiązany. - Proszę spojrzeć jak to wygląda, obskurne, zdewastowane. A to centrum miasta. Jak można było ten budynek do takiego stanu doprowadzić?! - denerwuje się Jan Zawiła z Andrychowa.

Fototapetę zamontowano 19 września. Skutecznie zasłoniła zrujnowany budynek.
Czy gmina potem uzupełni lukę, jeszcze nie wiadomo.

Co wiesz o Wielkich Derbach Krakowa? [POZIOM PODSTAWOWY]? WEŹ UDZIAŁ W TEŚCIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dobry żart.

Marek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

"A na płocie strzelimy hasełko". Mentalność władzy nigdy się nie zmieni w tym kraju.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo