Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydział Fizyki UJ ma nowy budynek [ZDJĘCIA]

Karolina Gawlik
Wydział Fizyki to najnowszy budynek na kampusie UJ mieszczącym się na Ruczaju. Studenci i pracownicy zasłużyli na nowoczesną i ogromną siedzibę, bo pod względem prowadzonych prac naukowo-badawczych jest on czołową jednostką w Polsce. Rocznie pracujący tu naukowcy publikują ok. 500 prac. Większość z nich ukazuje się w międzynarodowych czasopismach specjalistycznych. Obecnie realizowanych jest tu ponad 120 krajowych i 16 międzynarodowych projektów.
Wydział Fizyki to najnowszy budynek na kampusie UJ mieszczącym się na Ruczaju. Studenci i pracownicy zasłużyli na nowoczesną i ogromną siedzibę, bo pod względem prowadzonych prac naukowo-badawczych jest on czołową jednostką w Polsce. Rocznie pracujący tu naukowcy publikują ok. 500 prac. Większość z nich ukazuje się w międzynarodowych czasopismach specjalistycznych. Obecnie realizowanych jest tu ponad 120 krajowych i 16 międzynarodowych projektów. Fot. Adam Wojnar
W rocznicę 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego uczelnia może pochwalić się nowym wydziałem na Kampusie UJ. Do nowego budynku przy ul. Łojasiewicza przeprowadzają się studenci i wykładowcy fizyki, astronomii i informatyki stosowanej. Wcześniejsza siedziba wydziału mieściła się w budynku z lat 60. przy ulicy Reymonta.

Odwiedziliśmy imponujący, nowy kompleks. Jeszcze nie przeniesiono do niego wszystkich laboratoriów, urządzeń czy książek. Oficjalne otwarcie wydziału jest planowane dopiero na 27 października, ale studenci rozpoczną tu naukę od początku roku akademickiego, czyli już w czwartek.

Pracownicy wydziału są jeszcze "na walizkach", ale przeszedł on już chrzest bojowy. - Odbywały się tu pokazy w czasie Małopolskiej Nocy Naukowców. Zdaliśmy test wytrzymałości sal, odwiedziło nas mnóstwo osób - mówi prof. Andrzej Warczak, dziekan Wydziału Fizyki.

Z początku studenci pewnie będą się tu gubić. Zdarza się to nawet wykładowcom. Wydział jest bowiem ogromny. Łączna powierzchnia budynku to prawie 23,5 tys. mkw. Dla porównania, poprzednia siedziba miała 16 tys. mkw. Dlatego więc, dla ułatwienia, poszczególne części budynku oznaczono literkami od A do J.

Sercem wydziału jest biblioteka. Brakuje tu jeszcze czasopism i urządzeń do samodzielnego wypożyczania i oddawania książek. Studenci będą mogli nie tylko uczyć się tu przy komputerach, ale także na komfortowych czerwonych sofach.

Jeśli chodzi o wyposażenie, uczelnia najwięcej wydała na komputery - 17 mln zł. Muszą być one wydajne, gdyż studenci informatyki tworzą na nich programy. Jedną z największych sal jest ta, gdzie powstawać będą gry komputerowe. W jej tylnej części znajduje się ciemnia, dzięki której studenci mogą nagrywać naturalne ruchy postaci, wykorzystywane później w grach.

Pracownie naukowe dzielą się na dwa kompleksy. Pierwsza część zarezerwowana jest dla studentów mniej doświadczonych. Druga, to już wyższa szkoła jazdy. Jednym z takich pomieszczeń jest pracownia fizyki jądrowej. Przed wejściem do niej widnieje intrygujący napis: promieniowanie jest wszędzie.

- Przez całe nasze życie mamy do czynienia z promieniowaniem. Jesteśmy istotami, które w świetle promieniowania wyrosły. Cała nasza ewolucja była przez to generowana - opowiada prof. Warczak.

Pracownia jest wypełniona fascynującymi urządzeniami. Jedną z ciekawszych "zabawek" jest detektor wychwytujący cząsteczki promieniowania napływające do nas z kosmosu. - Mimo że nas przenikają, nie widzimy ich. To urządzenie potrafi je nie tylko zarejestrować, ale też określić ich własności, choć żyją bardzo krótko - tłumaczy prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych. Podkreśla jednak, że fizyka jądrowa to niejedyna dziedzina, która rozwija się na wydziale.

- Naszą siłą jest to, że mamy też świetne urządzenia z zakresu fizyki nanostruktur, powierzchni, optyki, i tak dalej. Każdy może sobie znaleźć tę zabawkę, która najbardziej mu się podoba - dodaje prof. Kistryn.

Z tego względu krakowski wydział fizyki jest w ścisłej elicie. Znalazł się bowiem na liście 10 krajowych naukowych ośrodków wiodących.

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska