Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Małopolskie Targi Seniora. Propozycja dla sądeczan w sile wieku

Paweł Szeliga
Seniorzy są coraz bardziej aktywni. Uprawiają sport, chodzą na wycieczki i oswajają się z techniką. Korzystają z komputerów, są obecni na portalach społecznościowych. Targi są kierowane do nich
Seniorzy są coraz bardziej aktywni. Uprawiają sport, chodzą na wycieczki i oswajają się z techniką. Korzystają z komputerów, są obecni na portalach społecznościowych. Targi są kierowane do nich archiwum
Dobre życie na emeryturze? To nie fikcja, tylko realny plan na przyszłość - przekonują organizatorzy I Małopolskich Targów Seniora, realizowanych przez sądecką Fundację Silver Economy i Stowarzyszenia Dla Miasta.

Od środy, przez dwa dni, w Nowym Sączu prezentować się będą firmy oferujące m.in. zdrową żywność, wyposażenie domu dla ludzi starszych i sprzęt do rehabilitacji. Dietetycy podpowiedzą jak zdrowo się odżywiać, lekarze udzielą bezpłatnych porad medycznych, ekonomiści doradzą jak dbać o finanse.

- Seniorzy są częścią naszego społeczeństwa i zasługują na to, żeby poprawiła się jakość ich życia - przekonuje Marta Mordarska, pełnomocnik prezydenta miasta ds. społecznych, współtwórczyni projektu targów. Na pomysł zorganizowania ich w Nowym Sączu wpadła podczas podróży po Włoszech. Na wielkiej imprezie prezentowały się tam firmy produkujące m.in. specjalne wyposażenie kuchni i łazienek dla seniorów. Potem w Holandii widziała niewielkie osiedla dla ludzi w podeszłym wieku. W centrum był budynek ze świetlicą i całodobową opieką medyczną. Pracownicy socjalni organizowali seniorom wycieczki, wykupywali lekarstwa, prowadzili na badania.

- Pod Łabową mamy dziewicze tereny ze zdrowym powietrzem - mówi Marta Mordarska. - Dlaczego nie miałoby tam kiedyś powstać podobne osiedle? Sądecczyzna jest centrum uzdrowiskowym Małopolski, ale przecież seniorzy nie muszą odwiedzać naszego regionu tylko po to, żeby jechać do sanatorium. To dobre miejsce na przeprowadzkę i spokojną starość z dala od zgiełku wielkich miast.

Władze miasta przekonały się, że warto wyciągnąć rękę do ludzi w sile wieku, których w Sączu żyje ponad 13 tysięcy. Gdy uruchomiono Nowosądecką Kartę Seniora, upoważniającą do zniżek, np. w autobusach, obiektach sportowych czy lokalach gastronomicznych, spodziewano się zainteresowania na poziomie nie większym niż 500 osób. Tymczasem, w ciągu trzech tygodni, zgłosiło się aż 800 chętnych, a kolejni już pytają o możliwość zdobycia karty.

- Seniorzy są coraz bardziej aktywni - przekonuje Marta Mordarska. - Nie zamykają się w domach, ale wychodzą do ludzi. Spotykają się z nimi w kawiarniach, uprawiają sport, chodzą do kina, integrują się ze środowiskiem. To oparcie w innych daje im radość życia.

Wielu właśnie w sile wieku odkrywa na nowo pasje, które przyćmiły im obowiązki, gdy pracowali i zajmowali się dziećmi. Jako przykład organizatorzy targów wskazują m.in. Mariana Mółkę, mistrza rzeźbienia w drewnie, którego można spotkać na każdej większej imprezie plenerowej w regionie.

W czasach PRL-u jego kulinarny kunszt sprawił, że Restauracja "Panorama" przyciągała do Nowego Sącza największych smakoszy. Na emeryturze chochlę zamienił na dłuto i realizuje się w sztuce. Ma 74 lata i zaraża energią życiową każdego, z kim się spotka.

- Wesołe jest życie staruszka - przekonuje Marian Mółka. - Zwłaszcza, jeśli uda mu się odnaleźć marzenia i pasje, które przyćmiło aktywne zawodowo życie. Każdy jakąś ma. Musi tylko po nią sięgnąć. Po sześćdziesiątce jest na to najlepszy moment. Ja to zrobiłem i cieszę się życiem, rzeźbiąc i spotykając innych ludzi z pasją na swojej twórczej drodze.

****
Targi odbywać się będą w hali MOSiR przy ul. Nadbrzeżnej 34. W środę od godz. 9.30 do 18 będzie można wziąć udział w seminariach dotyczących m.in. zdrowia i finansów seniorów. O realizowaniu pasji w tzw. "trzeciej młodości" opowie Małgorzata Stobierska, animatorka kultury z MOK.

W czwartek impreza przeniesie się do Miasteczka Galicyjskiego. O godz. 10 będzie konferencja "Być Seniorem" W programie m.in. wykład ministra pracy i polityki społecznej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, na temat polityki senioralnej w Polsce do 2020 r. oraz diagnoza jakości życia seniorów przeprowadzona przez dr Jolantę Perek-Białas z UJ. Podstawą były badania emerytów w Irlandii, Francji i w Polsce.

Darmowe autobusy kursować będą z rynku o godz. 9.30 i 9.45 . Powrót 14.30 i 14.45

Napisz do autora:
[email protected]

Co wiesz o Krakowie? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska