Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Pomysły na inteligentne specjalizacje regionu

Kazimierz Netka
Laboratoria Polpharmy. To jedna z baz rozwoju zaproponowanej inteligentnej specjalizacji Pomorza: innowacyjne technologie w profilaktyce, diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych
Laboratoria Polpharmy. To jedna z baz rozwoju zaproponowanej inteligentnej specjalizacji Pomorza: innowacyjne technologie w profilaktyce, diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych Tomasz Bołt
Dwadzieścia osiem propozycji inteligentnych specjalizacji w nauce i gospodarce województwa pomorskiego zostało przyjętych na konkurs ogłoszony 14 maja br. przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Nie wszystkie zgłoszone propozycje uzyskają status inteligentnej specjalizacji naszego regionu. Takich będzie zaledwie kilka.

Po zapoznaniu się z informacjami przekazanymi podczas publicznych prezentacji proponowanych inteligentnych specjalizacji można dojść do przekonania, że Pomorzanie to bardzo pomysłowi ludzie. Okazuje się, że w naszym regionie możemy rozwijać usługi w zakresie profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych. Mamy pomysły na rozwiązanie problemów z miejscami postojowymi dla pojazdów - poprzez instalowanie wielopoziomowych parkingów.

Wsparciem dla różnych branż pomorskiej gospodarki mogą być produkty ICT: systemy inteligentne i wbudowane. Podstawą rozwoju IS jest gospodarka morska, np. o nazwie smart port&city. Ważny tu jest też przemysł offshore - bardzo silny w naszym województwie i mający duże szanse na ekspansję za granicę.

Inna propozycja specjalizacji to robotyka morska. Na razie roboty (maszyny) projektowane na Politechnice Gdańskiej wykorzystywane są głównie w celach militarnych. Z morzem wiąże się propozycja "Niebieskie Miasto", zaś przebojem w tej działalności może być produkcja podwodnych hoteli, którymi zainteresowały się już m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie. Mamy dobre możliwości budowy pojazdów, w tym statków z napędem elektrycznym.

- Istotny jest sposób podejścia do inteligentnych specjalizacji. Musimy zacząć od rynku, a nie od nauki - mówił Marek Przeor, odpowiedzialny za wyznaczenie priorytetów rozwojowych w Unii Europejskiej, w tym za koordynację procesów związanych z inteligentnymi specjalizacjami. - Trzeba brać pod uwagę to, w jaki sposób inteligentne specjalizacje zaspokoją potrzeby rynku, czy znajdą się chętni na produkty lub usługi tych pomorskich inteligentnych specjalizacji. Zwłaszcza za granicą, ponieważ chodzi o to, by Pomorskie było konkurencyjne nie tylko w kraju, w związku z globalizacją gospodarki.

Wybór IS odbywa się w trybie konkursowym. Oceny dokona specjalna komisja, składająca się ze specjalistów przebywających za granicą. Reprezentant tego gremium, Stefan Widomski, były wiceprezes Nokii, powiedział, że wszystkie propozycje są godne uwagi.

- Ostatecznego wyboru specjalizacji dokona Zarząd Województwa - mówi Włodzimierz Szordykowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Nastąpi to prawdopodobnie w lutym przyszłego roku. IS mają nam zapewnić skok cywilizacyjny, stworzyć miejsca pracy, sprawić, by wzrósł eksport.


color="#a60909">ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki