Pilne
Nowy Sącz: nie pozwolą wyburzyć swoich domków. Działkowcy...

Nowy Sącz: nie pozwolą wyburzyć swoich domków. Działkowcy bronią altanek ogrodowych

Ewelina Skowron

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Działkowcy, także ci z Nowego Sącza, mają powody do niepokoju, bo ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok stawiający pod znakiem zapytania legalność i dalsze istnienie wszystkich altan w ogrodach działkowych.
Stanisław Mróz jest działkowcem od ponad 13 lat. Nie wyobraża sobie, żeby teraz musiał rozebrać domek, który wybudował

Stanisław Mróz jest działkowcem od ponad 13 lat. Nie wyobraża sobie, żeby teraz musiał rozebrać domek, który wybudował ©Jerzy Cebula

Na podstawie tego wyroku został już rozebrany jeden z domków działkowych w stolicy. Sąd w tej sprawie przyjął definicję altany jako obiektu ażurowego, niezwiązanego na stałe z gruntem.

NSA poparł stanowisko nadzoru budowlanego, że bez decyzji o pozwoleniu na budowę w ogrodzie działkowym można postawić jedynie altanę pozbawioną ścian. Wszelkie inne budowle mogą być traktowane jako samowole budowlane. To może być problem także dla sądeckich działkowców. - Maleńki domek na działce to od 28 lat moje ukochane miejsce na ziemi - mówi Halina Bąk, która ma swój ogródek działkowy na os. Wólki. - Myślę, że człowiek nie jest w stanie zrobić drugiemu aż takiej krzywdy, żeby go pozbawiać jedynej radości w życiu - dodaje Stanisław Mróz, właściciel altanki i działki rekreacyjnej na Górze Zabełeckiej.

Postawił tam swój domek 13 lat temu zgodnie z ówczesnym prawem budowlanym. Wystarczyło zezwolenie zarządu ogródków działkowych. Wymagania były bardzo rygorystyczne, ekipa sprawdzająca wyliczała wszystko co do centymetra. Obsadził domek kwiatami, sporo zainwestował. Ma tu swój mały raj na ziemi. Z przerażeniem dowiedział się o tym, że może go stracić.

Działkowcy walczą o swoją własność, zbierając podpisy pod petycją: "Stop rozbiórkom altan". Domagają się zmiany przepisów prawa budowlanego, które uchronią przed rozbiórką 900 tys. altan na terenie rodzinnych ogródków działkowych w całej Polsce.
- Chcemy zdefiniować pojęcie altany - mówi Zofia Mróz, szefowa działkowców na os. Zabełcze. Definicja ta opisywałaby stan faktyczny, jaki obowiązuje w regulaminach ogródków.

Altana ogrodowa to wolno stojący budynek postawiony do celów wypoczynkowych na działce rekreacyjnej o pow. zabudowy do 35 mkw. i wysokości 5 m (przy dachu płaskim 4 m). - Taki zapis uchroni budynki na działkach przed ewentualną rozbiórką - dodaje Zofia Mróz. Halina Kmiecik, prezes ZO Małopolska, zauważa, że definicja altany jako budowli ażurowej ma XIX-wieczny rodowód, stąd nieporozumienia. - Czasy się zmieniają. Sto lat temu ażurowa konstrukcja altanki służyła ochronie przed deszczem. W takim budynku nie można było przechowywać dłużej narzędzi ogrodniczych. A nasze altany między innymi temu służą - dodaje.

Halina Bąk w swojej altance nie tylko trzyma narzędzia, ale i przyjmuje przyjaciół. - Zamiast do lekarza chodzę do mojej altany - mówi i zapowiada, że będzie o nią walczyć. Pod petycją o zmianę zapisów prawa budowlanego 2000 działkowców zebrało już w Sączu 2,5 tys. podpisów.

Co wiesz o Krakowie? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!""Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
altanki działkowe

gość na działkach (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

W Polsce zawsze musi być ferment, ale z działkowcami walka trwa na wszystkich frontach od wielu lat. Należy się dziwić,że instytucje państwowe nie biorą pod uwagę społeczne zapotrzebowanie na...rozwiń całość

W Polsce zawsze musi być ferment, ale z działkowcami walka trwa na wszystkich frontach od wielu lat. Należy się dziwić,że instytucje państwowe nie biorą pod uwagę społeczne zapotrzebowanie na ogrody działkowe, gdzie ludzie mogą wypoczywać i fizycznie popracować a także mieć dodatek do życia z własnej uprawy na działce. W XX i XXI wieku altanka wybudowana zgodnie z obowiązującym dotychczasowym prawem, stanowi zabezpieczenie niezbędnego wyposażenia pod zamknięciem i ochroną przed kradzieżą. Altanki posiadają zasilanie w energię elektryczną z opomiarowaniem i automatami zabezpieczającymi. Jak w altanie ażurowej można to zabezpieczyć ? Czy ktoś w tym kraju myśli rozsądnie. Czy w kraju nie ma ważniejszych spraw dla obywateli? Korzystam często z gościnności u znajomych na działce, dlatego znam ich problemy i popieram ich walkę o altany ponieważ nie złamali prawa budowlanego.
zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo