Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klucze: remont wiejskiej świetlicy bada prokurator

Katarzyna Ponikowska
Radny Józef Kaczmarczyk pokazał "Gazecie Krakowskiej" list od mieszkańca oraz wszystkie dokumenty dotyczące tej sprawy
Radny Józef Kaczmarczyk pokazał "Gazecie Krakowskiej" list od mieszkańca oraz wszystkie dokumenty dotyczące tej sprawy Katarzyna Ponikowska
W Prokuraturze Rejonowej w Olkuszu znalazła finał sprawa remontu świetlicy Tęcza w Ryczówku (gm. Klucze). Pojawiły się bowiem zarzuty, że protokół odbioru prac został podpisany, nim tak naprawdę modernizacja obiektu się zakończyła. Prokuratura próbuje ustalić, czy tak rzeczywiście było. 1 września wystąpiła o opinię biegłego z zakresu architektury i budownictwa.

Cała historia zaczęła się w grudniu 2013 roku. Wtedy to przewodniczący rady gminy Józef Kaczmarczyk dostał list od jednego z mieszkańców. Ten zwrócił radnemu uwagę na nieprawidłowości, do których miało dojść już przy przetargu na wykonanie remontu świetlicy.

- Gmina postawiła warunek, że prace mają zostać wykonane w zaledwie cztery dni. Patrząc na ich zakres, było to nie możliwe do zrobienia - zwraca uwagę radny Kaczmarczyk. W zakres ten wchodziło m.in. zerwanie podłogi na powierzchni 140 mkw. i ułożenie gresu, wykonanie gładzi gipsowej i lamperii, malowanie ścian i sufitu, wymiana i poszerzenie drzwi oraz przebudowa instalacji wentylacyjnej i elektrycznej. Jak podkreśla radny, możliwe, że to było przyczyną tego, iż w przetargu przegrały cztery lokalne firmy, a wygrało przedsiębiorstwo z Krakowa.

Kaczmarczyk postanowił dokładniej przyjrzeć się sprawie. - 3 stycznia 2014 roku wybrałem się do świetlicy, żeby zobaczyć efekt prac. Okazało się, że remont cały czas trwa. Robotnicy powiedzieli mi, że aby wszystko skończyć, potrzeba jeszcze około trzech tygodni - mówi Kaczmarczyk. - Nie było lamperii, nowych drzwi, grzejników. W ścianie był świeżo wykuty otwór. Widoczne były też zatynkowane ubytki w ścianach, które czekało jeszcze gipsowanie i malowanie - wylicza. W obiekcie nie zauważył też żadnego wyposażenia, mebli i urządzeń.

Mimo to oficjalnie było już po remoncie. 30 grudnia 2013 r. został spisany protokół ostatecznego odbioru robót. Stwierdzono w nim, że prace prowadzone od 17 do 20 grudnia zostały wykonane bez żadnych wad i zakończone. 30 grudnia wykonawca otrzymał też zapłatę w wysokości 76 tys. zł.

Mało tego, radny dotarł też do faktury, z której wynika, że 23 grudnia gmina zakupiła wyposażenie do placówki za kwotę ponad 13,5 tys. zł.

Radny próbował wyjaśnić tę sprawę w urzędzie gminy w Kluczach. - Dowiedziałem się wtedy, że w obiekcie są prowadzone roboty gwarancyjne. To było kłamstwo - mówi oburzony Kaczmarczyk.

Dlatego też 8 stycznia złożył do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wójta Kazimierza Ściążkę i inne osoby związane z realizacją remontu w Ryczówku. Zwrócił uwagę na trzy rzeczy: fałszowanie dokumentów, naruszenia dotyczące organizowania przetargów i zapłatę za niewykonaną pracę.

Prokuratura w Olkuszu wszczęła śledztwo pod koniec lutego, na razie w sprawie, nie przeciw osobom. - Sprawa trochę się przeciągnęła, bo poszukiwany był biegły, który mógłby zweryfikować, czy prace przeprowadzone zostały zgodnie z protokołem końcowym robót - wyjaśnia Krystyna Durałek, szefowa Prokuratury Rejonowej w Olkuszu. - Jego opinia pomoże rozstrzygnąć, czy i komu postawić zarzuty i jakie - dodaje. Na dokument trzeba poczekać około miesiąca-dwóch.

Urzędnicy z gminy Klucze nie zgadzają się z zarzutami radnego. Uważają, że inwestycja została zrealizowana zgodnie z prawem, a jej stan nie budzi zastrzeżeń. - Wobec powyższego powstrzymujemy się od komentarza do czasu wyjaśnienia sprawy przez prokuraturę - powiedział naszej reporterce wójt Kazimierz Ściążko.

To trzeba było zrobić w ciągu czterech dni:
- Zerwanie istniejącej drewnianej podłogi w sali zajęć i wykonanie posadzki z gresu wraz z warstwami wyrównującymi.
- Cokoliki z płytek ceramicznych.
- Wykonanie lamperii z cienkowarstwowej wyprawy z tynku żywicznego.
- Wykonanie gładzi gipsowej jednowarstwowej.
- Wymiana stolarki drzwiowej ewakuacyjnej na zewnątrz wraz z poszerzeniem otworu drzwiowego.
- Wymiana stolarki drzwiowej ewakuacyjnej wraz z poszerzeniem otworu drzwiowego (kolejne drzwi)
- Malowanie ścian i sufitu.
- Przebudowa instalacji sanitarnych wraz z osprzętem, elektrycznych i wentylacyjnych.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska