Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka dla Jana Karskiego w Krakowie

Monika Jagiełło
Trio składające się z trzech filarów muzyki improwizowanej: Mikołaja Trzaski, Raphaela Rogińskiego i  Macia Morettiego
Trio składające się z trzech filarów muzyki improwizowanej: Mikołaja Trzaski, Raphaela Rogińskiego i Macia Morettiego archiwum
Jan Karski był prawdziwym bohaterem. Dwukrotnie przedostawał się do getta warszawskiego, aby zebrać materiały dotyczące eksterminacji Żydów. W przebraniu niemieckiego żołnierza wszedł w tym samym celu do obozu zagłady. Jesienią 1942 roku wyprawił się do Wielkiej Brytanii, by jako naoczny świadek zdać relację ze zbrodni hitlerowskich.

Jeszcze tylko w ten weekend trwać będą w Krakowie obchody Dni Karskiego. Z tej okazji w niedzielę o godz. 18.30 odbędzie się w Fabryce Emalia Oskara Schindlera koncert zespołu Shofar.

To trio składające się z trzech filarów polskiej sceny muzyki improwizowanej: Mikołaja Trzaski, wybitnego saksofonisty i klarnecisty, Raphaela Rogińskiego, gitarzysty i kompozytora, oraz Macia Morettiego, perkusisty, znanego m.in. z działalności Mitch&Mitch. Grupa powstała z inicjatywy Raphaela Rogińskiego w maju 2006 roku. Ideą projektu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i współczesnym kreatywnym jazzie.

Artyści chcą też kontynuować tradycję muzyki żydowskiej, która jest wciąż żywa. Dlatego repertuar zespołu Shofar składa się z tradycyjnej i religijnej muzyki żydowskiej.

Zespół wykonuje najczęściej tzw. "niguny", magiczne pieśni religijne, oraz "frejlaksy", czyli utwory bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej. Podobnie jak przy komentowaniu Tory, tak i tu poprzez muzykę odtwarzane są różne prądy religijności. Obok chasydzkich nigunów znajdziemy więc muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego.

Jeszcze tylko do niedzieli można oglądać wystawę w Aptece pod Orłem (plac Bohaterów Getta) prezentującą postać Jana Karskiego, jego młodość w rodzinnej Łodzi, studia, czas wojny i działalność powojenną. Kuratorami wystawy są Ewa Wierzyńska i Magdalena Pawlak z Muzeum Historii Polski, autorką scenariusza Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. M. Edelmana.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Niedziela 31 sierpnia godz. 18.30
wstęp wolny (obowiązują rezerwacje: [email protected])

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska