Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żyjmy aktywniej. Maszerujmy na zdrowie!

Katarzyna Kojzar
Nordic walking jest od kilku lat bardzo modnym sportem. Uprawiają go wszyscy, niezależnie od wieku. To pozytywny trend, gdyż nordic walking dla wielu osób jest zdrowszą formą aktywności niż bieganie
Nordic walking jest od kilku lat bardzo modnym sportem. Uprawiają go wszyscy, niezależnie od wieku. To pozytywny trend, gdyż nordic walking dla wielu osób jest zdrowszą formą aktywności niż bieganie Anna Kaczmarz
Już 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie może pomóc nam w walce z chorobami serca i uchronić przed zawałem

Nordic walking, marsze, jazda na rowerze - to najzdrowsze sporty, które mogą uchronić nas przed zawałem. - Nawet 30 minut dziennie umiarkowanej aktywności fizycznej ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie - przekonuje prof. dr hab. Dariusz Dudek z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - Już po kilku tygodniach takiego codziennego wysiłku poprawia się metabolizm, obniża cholesterol i stężenie glukozy we krwi, pacjenci lepiej się czują, a tym samym zmniejsza się ryzyko zawału. To jest zalecane nie tylko osobom z chorobami serca, ale także w profilaktyce przeciwzawałowej - dodaje. Co ważne, regularny, umiarkowany wysiłek przynosi lepsze efekty niż krótkie, intensywne treningi.

Biegać czy nie?
- Można oczywiście biegać - podkreśla prof. Dudek. - Ale jeśli już, to rekreacyjnie, a nie wyczynowo. Badania pokazują, że u osób, które bardzo intensywnie uprawiają sporty, ryzyko arytmii jest większe - tłumaczy.

Bieganie dostosowane do naszego przygotowania i kondycji, może mieć bardzo dobry wpływ na organizm. W przypadku zawałowców nie jest niewskazane, ale nie jest także niezbędne. Nie oznacza to jednak, że powinni w ogóle zrezygnować ze sportów. - Brak aktywności fizycznej jest największym grzechem zawałowców. Dlatego najlepiej postawić na umiarkowany wysiłek - dodaje prof. Dudek.

Błędy zawałowców

Oprócz braku ruchu osoby z problemami kardiologicznymi popełniają szereg innych błędów. Papierosy, zła dieta, zbyt dużo tłustych potraw, nadużywanie alkoholu - to wszystko może mieć niekorzystne skutki. - Wiele osób lekceważy to, że ich rodzice cierpią na chorobę wieńcową. Nie zdają sobie sprawy, że także powinni uważać na dietę i uprawiać sporty, bo są genetycznie obciążeni - mówi prof. Dudek.

Dieta zawałowca musi opierać się na lekkich, niskokalorycznych posiłkach, białym mięsie, warzywach i gotowanych potrawach. Nie można się głodzić, trzeba jeść małe posiłki co kilka godzin. - Do posiłku wręcz zalecana jest lampka czerwonego wina. Mała ilość tego alkoholu pomoże w funkcjonowaniu układu krążenia - wyjaśnia prof. Dudek.

Sport to zdrowie, ale nie dla każdego. Istnieją schorzenia, które nie pozwalają pacjentom na aktywność fizyczną. Z wysiłkiem muszą poczekać pacjenci w ostrej fazie zawału lub z silną niewydolnością serca.

Wysiłek po zawale
Kiedyś zalecano 3-4 tygodnie leżenia i odpoczynku po zawale. Dziś ten czas znacząco się skrócił - często już po dwóch dniach rehabilitanci pomagają pacjentom odzyskać aktywność fizyczną.

- Tutaj możemy zaobserwować błąd rodzin zawałowców. Uważają, że chory nie powinien dźwigać nawet małej siatki z zakupami. Myślą, że najlepiej dla niego będzie, jeśli siądzie w fotelu i nie będzie się ruszał. A to nieprawda. Powinniśmy obalać mit, że sport może zawałowca zabić - mówi prof. Dudek. - A nawet jeśli nie jesteśmy chorzy, powinniśmy odżywiać się prawidłowo i uprawiać sporty. To nas uchroni przed zawałem albo przynajmniej spowoduje, że dłużej będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem.

****
Marsz nordic walking
A 6 września w Krynicy-Zdrój odbędzie się II Ogólnopolski Marsz Nordic Walking Pacjentów "Przegoń Zawał". To już druga edycja wielkiego marszu, który jest zorganizowany jako impreza towarzysząca Festiwalowi Biegowemu Forum Ekonomicznego. W sobotę, 6 września, o 12.20 na deptaku w Krynicy-Zdroju spotka się kilkuset pacjentów ze schorzeniami układu krążenia. Razem z nimi pomaszerują kardiolodzy, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Przejdą dystans 1,5 km. - W Polsce ludzie dzielą się na tych, którzy chcą biegać maratony i na tych, co nic nie robią. A najlepszy jest umiarkowany wysiłek, jak chociażby nordic walking - przekonuje prof. Dudek, który objął imprezę honorowym patronatem. - Przez ten marsz chcemy promować rozsądne bieganie - dodaje. Wydarzeniu patronuje także marszałek Marek Sowa, dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ Barbara Bulanowska oraz Komisja Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Napisz do autorki:
[email protected]

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska