Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Bilety? Już tylko elektronicznie

Andrzej Skórka
W kasie Tarnowskiego Organizatora Komunalnego przy ul. Krakowskiej sprzedaż biletów miesięcznych na nowy rok szkolny ruszyła już pełną parą. Małgorzata Jarosz jest zadowolona z elektronicznego biletu, z którego dzięki karcie miejskiej korzysta jej syn
W kasie Tarnowskiego Organizatora Komunalnego przy ul. Krakowskiej sprzedaż biletów miesięcznych na nowy rok szkolny ruszyła już pełną parą. Małgorzata Jarosz jest zadowolona z elektronicznego biletu, z którego dzięki karcie miejskiej korzysta jej syn Andrzej Skórka
Z końcem wakacji nastąpią zmiany w rozkładach jazdy autobusów w Tarnowie. W dodatku do lamusa odejdą tradycyjne bilety miesięczne.

Tekturowy blankiet biletu miesięcznego ze zdjęciem właściciela zniknie z portfeli pasażerów komunikacji miejskiej w Tarnowie.
Z obiegu wypadną jednocześnie znane od kilkudziesięciu lat znaczki poświadczające zakup biletu okresowego. W Tarnowie nadchodzi era biletu elektronicznego. Dlatego przed rozpoczęciem roku szkolnego warto zaopatrzyć się w Tarnowską Kartę Miejską.

Początki z Kartą
Karta weszła do użytku dwa lata temu. I choć krótko potem zaczęła też pełnić rolę biletu okresowego, równolegle w obiegu pozostawały papierowe legitymacje. Znaczki do tych ostatnich nadal sprzedają się w tysiącach. Tymczasem ich żywot dobiega końca. To już ostatni miesiąc sprzedawania biletów w formie znanej od lat.

- Te dwie formy płatności biletem w końcu przestaną istnieć - mówi Krzysztof Kluza, szef Tarnowskiego Organizatora Komunalnego.

Najwyższy więc czas pomyśleć o zdobyciu Tarnowskiej Karty Miejskiej, bo wyłącznie ona będzie nośnikiem biletów miesięcznych. W kasie TOK przy ul. Krakowskiej panuje coraz większy ruch. Bilety, które w użyciu będą wraz z początkiem roku szkolnego, sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

- Bilet na karcie jest wygodniejszy od zwykłego. Poza tym długoterminowy pozwala sporo zaoszczędzić - mówiła Małgorzata Jarosz, kupując wczoraj bilet dla syna. Zadowolona z usługi jest też Marta Boryczko. Jedyny kłopot ma ze sprawdzeniem do kiedy bilet jest ważny. To akurat sprawdzić można w parkometrach zainstalowanych w centrum.

Zmiany w komunikacji
Początek nauki to również zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w Tarnowie. Po kilka kursów więcej niż w wakacje, w godzinach szczytu wykonywać będą autobusy na popularnych liniach nr "0", "1" oraz "9". Zwiększy się liczba połączeń na liniach "5", "6", "33", "206", "208", "210", "224", "225" i "239". Uwaga mieszkańcy os. Legionów.

Od 1 września nie będą przez osiedle już przejeżdżać autobusy linii "41". Trasa przebiegać teraz będzie ul. Wojska Polskiego. Z kolei remont wiaduktu na ul. Tuchowskiej skomplikuje podróżowanie linią nr "6". Ludzie nie dojadą już do Hali Tuchowskiej, a tylko do przystanku przy ul. Szkotnik. Natomiast autobusy oznaczone nr "12" nie będą kursowały do przystanku u zbiegu al. Jana Pawła II i os. Jasna II. Przystanek początkowy ulokowany zostanie na ul. Ablewicza, w sąsiedztwie kościoła bł. Karoliny.

Jest i dobra wiadomość. Miasto uruchamia nową linię. Autobusy nr "24" połączą al. Jana Pawła II z os. Zbylitowska Góra. Trasa biec będzie m.in. ulicami Obrońców Poczty Gdańskiej, Marynarki Wojennej, Mickiewicza i Krakowską.
- O uruchomienie linii prosili mieszkańcy - wyjaśnia Kluza.

Kolejka po kartę

Chętnych na kartę miejską, pełniącą m.in. funkcję biletu okresowego, przybywa.
- Dziennie przyjmujemy ostatnio ponad sto wniosków o wydanie kart - mówi Janusz Różycki, dyrektor Wydziału Informatyzacji w UMT. - Od poniedziałku spodziewamy się jeszcze większego ruchu. W tej chwili czas oczekiwania na jej wydanie to około tydzień.

Tarnowską Kartą Miejską posługują się nie tylko tarnowianie, ale również mieszkańcy podtarnowskich miejscowości.
Tarnowianie otrzymują jednak TKM w wersji "Premium". Dzięki temu korzystają z dodatkowych ulg m.in. przy korzystaniu z komunikacji miejskiej. Na przykład za ulgowy bilet 5-miesięczny na wszystkie linie płacą 160 zł. Cena identycznego biletu dla pasażerów spoza miasta to 195 zł.

E-bilety jednorazowe

Karta miejska powoli z obiegu wypierać będzie również tradycyjne bilety jednorazowe. Już tej jesieni rozpocznie się testowanie tej usługi w tarnowskich autobusach. Przystosowane do takich funkcji kasowniki już zostały zainstalowane w autobusach. Testy potrwają kilka miesięcy i wszystko wskazuje na to, że z początkiem nowego roku przy użyciu TKM opłacić będzie można okazjonalną podróż autobusem.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska