Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska, jakiej nie znasz. Te miejsca warto zobaczyć

Katarzyna Kojzar, Dawid Serafin
Bobowa - Cmentarz żydowski- na powierzchni 0,75 ha  znajduje się ponad 100 zabytkowych  nagrobków- płyty nagrobne (macewy) mają zdobienia z inskrypcjami w języku hebrajskim i niemieckim- są groby cadyka  Salomona Halberstama i Chaima Jakuba. Do obydwu pielgrzymują chasydzi z całego świata. - klucze do bramy cmentarza i ohelu cadyka udostępnia Piotr Nowak (tel. 18 351 51 03)
Bobowa - Cmentarz żydowski- na powierzchni 0,75 ha znajduje się ponad 100 zabytkowych nagrobków- płyty nagrobne (macewy) mają zdobienia z inskrypcjami w języku hebrajskim i niemieckim- są groby cadyka Salomona Halberstama i Chaima Jakuba. Do obydwu pielgrzymują chasydzi z całego świata. - klucze do bramy cmentarza i ohelu cadyka udostępnia Piotr Nowak (tel. 18 351 51 03) archiwum
Krakowskie Stare Miasto, Zakopane i Kopalnia Soli w Wieliczce to - według ostatniego sondażu wśród turystów - najatrakcyjniejsze miejsca w Małopolsce. Region skrywa jednak znacznie więcej miejsc wartych odkrycia.

- Małopolska to perła nad perłami. Świadczy o tym liczba gości, jaka nas odwiedza. Niestety, wciąż kręcimy się w zaklętym trójkącie Kraków - Wieliczka - Oświęcim - zauważa radny wojewódzki Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. - Choć trzeba przyznać, że miejsca mniej znane odwiedza więcej osób niż dziesięć lat temu.

Sam zapalony turysta poleca do zobaczenia m.in. malownicze Beskidy: Wyspowy, Sądecki i Niski. W dwóch ostatnich można zwiedzić np. liczne zabytki łemkowskiej architektury, w tym drewniane chyże (chałupy) i kilkusetletnie cerkwie.

- Kultura Łemków wciąż jest u nas żywa. Właśnie jestem na pokazie mody łemkowskiej na Rynku w Krakowie, który zorganizowaliśmy, aby zachęcić do przyjazdu w te strony - dodaje Zegzda.

Beskid Sądecki to region, który zachwyci turystę pięknem krajobrazu (np. przełom rzeki Poprad w Żegiestowie). Warto tutaj zobaczyć m.in. ruiny zamku w Rytrze czy podążyć szlakiem architektury drewnianej ze starymi, malowniczymi kościółkami.

- Dla tych, co lubują się w niezwykłej historii, punktem obowiązkowym jest Bobowa - przekonuje Zegzda. Dawniej był to znany ośrodek chasydyzmu. Mieszkała tutaj dynastia żydowskich cadyków Halberstamów. Prowadzili w Bobowej słynną jesziwę, czyli szkołę, w której młodzi, religijni Żydzi studiowali Torę. Do dzisiaj na grób cadyka Salomona Halberstama i Chaima Jakuba pielgrzymują chasydzi z całego świata.

- Miejsc magicznych, tajemniczych, wartych odwiedzenia jest u nas wiele. To wyzwanie, aby nimi zainteresować turystów, szczególnie tych z zagranicy. Każdy, kto zdecyduje się je odkryć, nie pożałuje - kwituje Zegzda.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska