Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd zdecydował: zakaz palenia węglem w Krakowie nieważny

Dawid Serafin
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Wojciech Matusik
Zakaz palenia węglem w Krakowie od 2018 r. został uchylony. Tak zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny. Decyzja nie jest prawomocna.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił w piątek uchwałę sejmiku województwa w sprawie zakazu palenia węglem w Krakowie. Brak zasady równości, nieokreślenie w uchwale precyzyjnie, kogo ona dotyczy, brak możliwości egzekwowania wykonania prawa, niezgodność z konstytucją - to tylko niektóre zastrzeżenia, jakie miał sąd do dokumentu.

Chodzi o uchwałę, którą radni wojewódzcy podjęli w listopadzie zeszłego roku, aby ograniczyć palenie węglem i w efekcie poprawić jakość powietrza w stolicy Małopolski. Nowe przepisy miały wejść w życie od września 2018 roku. Wszystko po to, aby mieszkańcom zostawić czas na wymianę pieców.

Uchwałę do WSA zaskarżyły dwie osoby. Ich zdaniem naruszała ona konstytucyjną zasadę równości obywateli i swobody działalności gospodarczej. Chodziło m.in. o zapis, który pozwalał części przedsiębiorców na palenie węglem, pomimo ogólnego zakazu.

Podczas odczytywania wyroku sędzia dużo czasu poświęcił właśnie zasadzie równości. Wskazał także na liczne luki w uchwale, dotyczące np. osób, które są w posiadaniu nieruchomości, ale nie mogą udokumentować prawa własności. Zapowiedział, że szereg szczegółowych wątków wyroku zostanie wyjaśnionych w pisemnym uzasadnieniu.

Zaskoczony decyzją sądu jest Marek Sowa, marszałek województwa. - Na razie nie wiem, jakie będą nasze dalsze kroki i co z ewentualną apelacją. Czekamy na pisemne uzasadnienie, jakie ma przesłać sąd - wyjaśnia marszałek. Zapewnia, że piątkowy wyrok sądu w żaden sposób nie wpłynie na dotowanie wymiany pieców przez mieszkańców.

Decyzja sądu nie jest prawomocna. Krakowski Alarm Smogowy (KAS), jedna ze stron postępowania, zapowiedział złożenie apelacji. - Nie spodziewaliśmy się takiego wyroku. Z pewnością będziemy się od niego odwoływać - mówi Ewa Lutomska z KAS.
Decyzją sądu zdumiony jest również Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawa i Nadzoru w Urzędzie Wojewódzkim. To właśnie on był odpowiedzialny za sprawdzenie, czy uchwała jest zgodna z prawem. - Naszym zdaniem dokument nie naruszał prawa. Jednak nikt nie ma monopolu na wiedzę - mówi Chrapusta.

Z wyroku zadowolony jest Witold Liguziński, prawnik. To właśnie jego żona zaskarżyła uchwałę. - Jak widać, jestem bardzo skuteczny - zauważa. - Osobiście jesteśmy za zaostrzeniem uchwały o zakazie palenia węglem, nie może być jednak tak, że jest ona niezgodna z prawem - dodaje Liguziński.

Batalia o czystszepowietrze trwa nadal

Uchwała o wprowadzeniu zakazu palenia węglem została przegłosowana 25 listopada zeszłego roku. Za jej przyjęciem głosowało 22 radnych sejmiku wojewódzkiego, przeciw było 11, a 5 wstrzymało się. Nowe przepisy miały wejść w życie nie od razu, lecz dopiero od września 2018 roku, aby mieszkańcy mieli czas na wymianę pieców węglowych na ekologiczne, np. na gaz lub prąd. Władze Krakowa zapewniały, że jeśli mieszkańcy zdecydują się na rezygnację z używania pieca węglowego, aby przejść na ekologiczne ogrzewanie, to mogą liczyć na znaczącą pomoc finansową. W tym roku na ten cel miasto zarezerwowało 43 miliony złotych.

Szacuje się, że w Krakowie może być od 30 do 60 tysięcy pieców węglowych. Pomimo orzeczenia sądu, przedstawiciele urzędu miasta zapewniają, że finansowa pomoc na wymianę pieców nadal będzie kontynuowana.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska