Kraków: będzie można palić węglem. Sąd uchylił uchwałę...

Kraków: będzie można palić węglem. Sąd uchylił uchwałę sejmiku

Dawid Serafin

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne ©Joanna Urbaniec

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił w piątek uchwałę sejmiku województwa w sprawie zakazu palenia węglem w Krakowie. Wyrok nie jest prawomoncy.
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne ©Joanna Urbaniec

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił w piątek uchwałę sejmiku województwa w sprawie zakazu palenia węglem w Krakowie. Brak zasady równości, nie określenie w uchwale precyzyjnie, kogo ona dotyczy. Brak możliwości egzekwowania wykonania prawa, niezgodność z konstytucją - to tylko niektóre zastrzeżeni, jakie miał sąd do dokumentu.

Chodzi o uchwałę, którą radni sejmiku wojewódzkiego podjęli w listopadzie zeszłego roku.
Dotyczy ona zakazu palenia węglem do ogrzewania mieszkań i domów . Miała ona pomóc poprawić jakość powietrza i ograniczyć jego zanieczyszczenie. Nowe prawo miało wejść w życie od września 2018 roku. Wszystko po to, aby mieszkańcy mieli czas na wymianę pieców.

Uchwałę do WSA zaskarżyły dwie osoby. Ich zdaniem naruszała ona konstytucyjną zasadę równości obywateli i swobody działalności gospodarczej. Chodziło m.in. o zapis, który pozwalał części przedsiębiorców palenia węglem, pomimo zakazu.
Podczas odczytywania wyroku sędzia dużo czasu poświęcił właśnie zasadzie równości. Wskazał także na liczne luki w uchwale, dotyczące np. osób, które są w posiadaniu nieruchomości, ale nie mogą udokumentować prawa własności. Zapowiedział, że szereg szczegółowych wątków wyroku zostanie wyjaśnionych w pisemnym uzasadnieniu.

Zaskoczony decyzją sądu jest Marek Sowa, marszałek województwa. – Na razie nie wiem jakie będą dalsze kroki i co z ewentualną apelacją. Czekamy na pisemne uzasadnienie sądu – wyjaśnia marszałek. Zapewnia on jednak, że piątkowy wyrok sądu w żaden sposób nie wpłynie na dotowanie wymiany pieców przez mieszkańców.

Decyzja sądu nie jest prawomocna. Krakowski Alarm Smogowy, jedna ze stron postępowania, zapowiedział złożenie apelacji. – Nie spodziewaliśmy się takiego wyroku. Z pewnością będziemy składać apelację w tej sprawie – mówi Ewa Lutomska, z KAS-u.

Decyzją sądu zdumiony jest też Mirosław Chrapusta, dyrektor wydziału prawa i nadzoru w Urzędzie Wojewódzkim. To właśnie on był odpowiedzialny za sprawdzenie czy uchwała jest zgodna z prawem. – Naszym zdaniem dokument nie naruszał prawa. Jednak nikt nie ma monopolu na wiedzę – mówi Chrapusta.

Z wyroku zadowolony jest Witold Liguziński, prawnik. To właśnie jego żona zaskarżyła przed sądem uchwałę. – Jak widać jestem bardzo skuteczny - przyznaje. - Osobiście jesteśmy za zaostrzeniem uchwały o zakazie, nie może być jednak tak, że jest ona niezgodna z prawem – przekonuje Liguziński.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!""Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (53)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hehe

JA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Tak, Krakowianie walczą!! Zwyciężyli już z banerami na ulicach! Teraz czas na terrorystów z piecykami opalanymi węglem (to pewnie Ci których nie stać na nowe "ekologiczne"). Co z tego że jak...rozwiń całość

Tak, Krakowianie walczą!! Zwyciężyli już z banerami na ulicach! Teraz czas na terrorystów z piecykami opalanymi węglem (to pewnie Ci których nie stać na nowe "ekologiczne"). Co z tego że jak przychodzi większa ulewa to ulice Krakowa zamieniają się w kanały wodne. Po co czyścić i może unowocześniać studzienki kanalizacyjne są WAŻNIEJSZE SPRAWY!!! zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czyste spalanie węgla

k (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Węglem można palić czysto! Proponuję kampanię na ten temat (tak jak się to odbywa np. w Niemczech).
Doskonała strona na ten temat:...rozwiń całość

Węglem można palić czysto! Proponuję kampanię na ten temat (tak jak się to odbywa np. w Niemczech).
Doskonała strona na ten temat: http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Znowu zmarnowali masę pieniędzy, czasu i zamieszanie tylko

kraqs (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

Powinni zwrócić pensje za 4 miesiące.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ciemnogród

mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 14

No to już chyba do końca świata, każdej zimy, Kraków będzie zadymiony jak Manchester w XIX w. Najwidoczniej tutaj wszystko musi być skansenem. Niektórzy jakby mogli to by mieszkali w kurnych...rozwiń całość

No to już chyba do końca świata, każdej zimy, Kraków będzie zadymiony jak Manchester w XIX w. Najwidoczniej tutaj wszystko musi być skansenem. Niektórzy jakby mogli to by mieszkali w kurnych chatach, żeby tylko parę zł zaoszczędzić.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Widzisz...

s. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Dla niektórych zaoszczędzenie tych paru złotych to różnica między mieszkaniem we własnym domu albo noclegowni. Nie wszystkich stać na ogrzewanie gazem.

Może gdyby ZUS nie marnował takiej fortuny,...rozwiń całość

Dla niektórych zaoszczędzenie tych paru złotych to różnica między mieszkaniem we własnym domu albo noclegowni. Nie wszystkich stać na ogrzewanie gazem.

Może gdyby ZUS nie marnował takiej fortuny, i przyznawał nieco sensowniejsze renty i emerytury, nie musielibyśmy być skansenem. Ale aktualnie ustawa o zakazie palenia węglem to ustawa o eksterminacji najbiedniejszych.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
i nie grzmisz

obserwator (gość)

Zgłoś naruszenie treści

brawo

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
żenada

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Ale tępa pała z Ciebie.. i jeszcze piszesz o ciemnogrodzie! ŻAL :)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak Putin zakreci gaz to bedziesz inaczej spiewal

zbiromir (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

Jak Putin zakreci gaz to bedziesz inaczej spiewal

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie będzie można

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Nie będzie mozna, bo uchwała nadal obowiązuje. Przestanie obowiązywać tylko wówczas gdy wyrok WSA podtrzyma NSA

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
i bardzo dobrze się stało

KrakowiaczekCija (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

Nie może być tak, że politycy będą "rozwiązywać problemy" nieprzemyślanymi decyzjami na poziomie gimnazjum zupełnie nie licząc się ze społeczeństwem. Niestety nie mamy skutecznego systemu...rozwiń całość

Nie może być tak, że politycy będą "rozwiązywać problemy" nieprzemyślanymi decyzjami na poziomie gimnazjum zupełnie nie licząc się ze społeczeństwem. Niestety nie mamy skutecznego systemu rozliczania polityków ze swojej działalności, mimo że marnują nasze pieniądze i ojczyznę.
W mojej okolicy dużo osób pali węglem, ze mną włącznie z powodów ekonomicznych. Też chciałbym by powietrze było czyste, ale przepłacać nie mam zamiaru. Nie przeznaczę połowy pensji na gaz ! (który też nie jest do końca ekologicznym rozwiązaniem, za to napycha kiesę politykom )
Sposób na czyste powietrze jest w mojej okolicy - podłączyć nas do MPECu, ale łatwiej wydać zakaz.. niech plebs tańczy jak władza nakazuje ....

PS.
mieszkam 5 min spacerem od Wawelu, rury MPECu 100 m od kamienicy,ale nie da się podłączyć bez zgody wszystkich lokatorów...
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Należy walczyć rozsądniej ....

krk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

Czy zamiast ustanawiać zakazy nie warto pójść po rozum do głowy i rozsądniej walczyć ze smogiem? Oto kilka pomysłów:
1. Jakość węgla. Urzędnicy powinni zainteresować jakością sprzedawanego paliwa....rozwiń całość

Czy zamiast ustanawiać zakazy nie warto pójść po rozum do głowy i rozsądniej walczyć ze smogiem? Oto kilka pomysłów:
1. Jakość węgla. Urzędnicy powinni zainteresować jakością sprzedawanego paliwa. Często zdarza się, że oferowany jest węgiel czeski, ukraiński, rosyjski, o niskiej jakości, z dużą zawartością siarki, popiołu, lub węgiel energetyczny z przeznaczeniem do spalania w elektrowniach. Czy nie można regularnie kontrolować składów opału aby wyeliminować podobne praktyki, wprowadzić normy itp?
2. Państwowe składy węgla. Gminy lub powiaty mogą uruchomić swoje składy węgla, gdzie będzie sprzedawany tylko węgiel spełniający określone normy. Cena powinna pokrywać koszt zakupu na kopalni, transportu, wynagrodzeń itp. Myślę, że przy zakupach hurtowych w kopalni, cena dla klientów byłaby na tyle atrakcyjna, że chętnie wybieraliby sprawdzony polski węgiel.
3. Program dopłat. Należy kontynuować program dopłat do wymiany pieców, ale dopuścić też możliwość wymiany starego pieca węglowego na ekologiczny kocioł węglowy. Pierwsza wersja uchwały dot zakazu zezwalała na używanie pieca węglowego niskoemisyjnego, może warto powrócić do tego pomysłu i wspierać mieszkańców aby sami modernizowali swoje kotłownie. Dopłaty mogą obowiązywać tylko do nowoczesnych, sterowanych elektronicznie kotłów uniemożliwiających spalanie śmieci - np. kotły retortowe.
4. Kontrole kominiarskie. Dziś kontrola kominiarska to zazwyczaj fikcja, przychodzi Pan z kalendarzem i życzeniami, dostaje w łapę za wypisanie kwitka i tyle go widzieli.
5. Edukacja, informacja, kontrola palenisk.

Ktoś ma inne REALNE pomysły?
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cała sterta bezmózgich debili obraża prawnika, nie mając pojęcia o co chodzi..

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

Poziom stanowienia prawa, poziom intelektualny samorządowców, Sowy, całej obsługi prawnej Urzędu jest żenująco niski. Rządzą nami idioci, zadufani w swoich sądach i tym co robią.. Jak wybiera się...rozwiń całość

Poziom stanowienia prawa, poziom intelektualny samorządowców, Sowy, całej obsługi prawnej Urzędu jest żenująco niski. Rządzą nami idioci, zadufani w swoich sądach i tym co robią.. Jak wybiera się do władzy idiotów, to niestety poziom rządzenia jest taki... Goście coś chcieli, tylko inteligencji nie starczyło, aby zrobić to dobrze i zgodnie z obowiązującymi przepisami... Przypomina to kolejny raz spektakl, z gonieniem za podsłuchującymi kelnerami, zamiast zająć się poziomem i wypowiedziami buraków na stanowiskach którzy z publicznej kasy finansują sobie obiadki i wulgarnie się wypowiadają. Wulgarnie, bo inaczej nie umieją... Taki poziom tych sikorskich i innych przydupasów Tuska... zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
o co chodzi?

nick (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

Ten węgiel to najlepiej faciągami wozić. Szkoda jednak,że olimpiada nie przeszła, mieliśmy szanse zagazować konkurencję.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Psuj psuje

poli (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

Ten cały Witold Liguziński to znany w Krakowie lokalny psuj.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czyli co ? Ta papuga zrobiła to dla własnego rozgłosu?

podpis (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

Pogratulować hipokryzji, parcia na szkło, buty i głupoty.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Papuga papudze nie równa

drewienko (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Ta, jak twierdzisz "papuga", ma głowę na karku, a główka prawnika magistratu jest (Chra)-pusta.
Ps. Parcie na szkło to mieli i owszem ale zadymiarze z KAS-u.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo