Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Tarnowska: Początek rządzi 20 lat. Będą chętni na jego fotel

Andrzej Skórka
Przed miesiącem Stanisław Początek obchodził 20-lecie swoich rządów w Dąbrowie. Liczy na kolejne 4 lata
Przed miesiącem Stanisław Początek obchodził 20-lecie swoich rządów w Dąbrowie. Liczy na kolejne 4 lata archiwum
Kończący piątą kadencję z rzędu burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej to ewenement w skali całego regionu. W żadnym innym mieście od Bochni po Dębicę nikt nie rządzi niepodzielnie gminą dłużej od Stanisława Początka.

On sam już ogłosił zamiar walki o reelekcję. Jednak chętnych do odebrania mu władzy w stolicy Powiśla nie zabraknie. - To będzie koniec Początka - mówi o zbliżających się wyborach jeden z lokalnych polityków. - Po pięciu kadencjach Dąbrowa potrzebuje świeżej krwi.

Praktycznie cała kariera Stanisława Początka związana jest z urzędami - od gminnego w Żabnie, po posadę dyrektora wydziału w dawnym Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie. Cztery lata po likwidacji województwa został burmistrzem Dąbrowy po raz pierwszy i pozostaje nim do dziś. Wybory bezpośrednie jak dotąd wygrywał w cuglach. I nie ma zamiaru wycofywać się z lokalnej polityki. - Mamy plany rozwoju i chciałbym jeszcze niektóre rzeczy w gminie dokończyć - deklaruje. Identycznego argumentu używał cztery lata temu. Oponenci zarzucają mu m.in., że od lat kluczowe stanowiska w gminie obsadza niemal wyłącznie swoimi ludźmi.

- Mam dobrą, kompetentną drużynę, z którą od lat dobrze mi się współpracuje. Gdyby mnie ktoś nowy zastąpił, pewnie ze dwa lata zajmowałby się kadrami według klucza "Teraz K... My", a potem dopiero starał się coś zrobić dla gminy - odpowiada Początek.

Ochotę na zastąpienie Początka swoim człowiekiem ma Prawo i Sprawiedliwość. Apetyty wzrosły po zdecydowanej wygranej w wiosennych eurowyborach. Teraz kampanię będzie prowadzić pod hasłem "Czas na zmiany".

Rywalem obecnego burmistrza niemal na pewno zostanie Wiesław Krajewski, lider PiS na Powiślu i były starosta dąbrowski. Choć sam na razie unika deklaracji. - Nie mówię, że nie wystartuję, bo ileś lat staram się uczciwie pracować w samorządzie. Ale decyzje nie do końca zależą ode mnie - zastrzega.

Jeśli werdykt zależy od błogosławieństwa partii, to Krajewski może go być praktycznie pewien. - W tym momencie mam jednego kandydata na burmistrza Dąbrowy. Zostanie nim Wiesław Krajewski, jeśli oczywiście się na to zdecyduje - mówi poseł Edward Czesak, szef struktur partii w okręgu tarnowskim. - Nie mówimy, że w Dąbrowie nie było pozytywnych rzeczy, ale zmiany mogą przynieść jeszcze lepsze efekty.

Kolejnym kandydatem do fotela burmistrza będzie prawdopodobnie Krzysztof Kaczmarski, jeden z liderów ugrupowania "Niezależni". Również on w życiorysie ma epizod na stanowisku starosty dąbrowskiego. - Ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęliśmy - mówi. - Trudno jednak sobie wyobrazić, byśmy nie wystawili silnego kandydata na burmistrza. Nasi sympatycy by tego nie zrozumieli. Decyzje personalne powinny zapaść pod koniec miesiąca.

W Dąbrowie liczyć mógłby się kandydat PSL na burmistrza. Ludowcy mają bowiem duże wpływy na Powiślu. Taki scenariusz jest jednak mało realny. Przed laty to właśnie Stanisław Początek był formalnie burmistrzem z poparcia tej partii. Przed czterema laty zerwał partyjną "łatkę" i wygrał wybory jako kandydat Wspólnoty Małopolskiej. Ale nadal zgodnie współpracuje z radnymi PSL w radzie gminy.

Nie jest wykluczone, że do grona kandydatów dołączy jeszcze były poseł Robert Pantera (lider Polski Razem w powiecie). Z kolei SLD swojego pretendenta na burmistrza raczej nie wystawi.

Fakty

Dotąd górą był Początek
Trzej potencjalni i najpoważniejsi pretendenci do fotela burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej w bezpośredniej wyborczej potyczce mieli się już okazję spotkać. Przed czterema laty Stanisław Początek wygrał, zdobywając w pierwszej turze 52,25 proc. głosów. Najbliżej drugiej tury był Krzysztof Kaczmarski (26,61 proc.), a trzeci wynik uzyskał Wiesław Krajewski (11,79 proc.).
W 2006 r. Początek cieszył się jeszcze większym poparciem, uzyskując 62,3 proc. głosów, Krajewski był drugi z wynikiem 30,32 proc. Obecny szef samorządu w pierwszych wyborach bezpośrednich w 2002 roku uzyskał aż 76,86 proc. głosów.

Koalicje i opozycje
W Radzie Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska najwięcej, bo 9 mandatów ma obecnie burmistrzowa Wspólnota Samorządowa . Ale od początku kadencji może liczyć na zgodną współpracę z PSL, które ma 4 rajców.
W roli opozycji występuje PiS z 5 głosami oraz "Niezależni", dysponujący 4 mandatami.
W powiecie dąbrowskim współrządzi PSL, Porozumienie Prawicy Powiśla Dąbrowskiego, Wspólnota Samorządowa i "Niezależni". W opozycji jest PiS.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska