Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarodziejskie szkło wytwarza się na Zabłociu. Zajrzeliśmy na Lipową 3 [ZDJĘCIA]

Maria Mazurek
Lipowa 3. Jeszcze przed wojną powstała tu huta szkła. W XX wieku wyszły stąd miliony butelek do wódki, szklanych narzędzi, dzbanków. W czasach swojej świetności, w latach 70., huta na Zabłociu zatrudniała 500 osób. Ale w latach 90. upadła. Historia jednak lubi dopisywać piękne puenty. Dwóch hutników szklarzy ze "starego składu" kilka tygodni temu wróciło na Lipową. Bo właśnie otwarto tutaj Centrum Szkła i Ceramiki - nową placówkę muzealną na mapie Krakowa.

I muzeum, i laboratoria
Centrum Szkła i Ceramiki jest placówką muzealną, choć formalnie nie ma statusu "muzeum". Jego powstanie kosztowało ok. czterech milionów złotych - połowę tej kwoty wyłożyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a połowę - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, placówka naukowa (też państwowa), która jest gospodarzem Lipowej 3.

- Bo oprócz części muzealnej mamy też laboratoria, prowadzimy tu badania, współpracujemy z krakowskimi uczelniami - wylicza Aleksandra Skorek, kierownik Centrum.

Pokazy są hitem
Skorek liczy, że lokalizacja na krakowskim Zabłociu (bliskość Fabryki Schindlera i MOCAK-u) skłoni krakowian i turystów, by zajrzeć i tutaj. Już po pierwszych tygodniach widać, że hitem tego miejsca są pokazy hutników szklarzy. Mężczyźni na oczach gości, non stop dmuchają w piszczel (to takie narzędzie hutników), aż powstanie bańka. Sprawnie formują szkło, barwią je, wsadzają do rozgrzanego do 1400 stopni Celsjusza pieca. Wszystko to robią błyskawicznie, nim się więc widz obejrzy, dzbanek czy szklana róża są już gotowe.

Doświadczenia i gry
Ale to tylko część atrakcji. Na górze muzeum znajduje się bogata ekspozycja. Znajdziemy tam setki szklanych dzieł sztuki opisanych na znajdujących się obok komputerach.

Są też narzędzia, zdjęcia dawnych hutników, pamiątki z przeszłości - sporą część tych skarbów pracownicy Centrum znaleźli na hali dawnej huty.

Dzieciaki i dorośli mogą też nauczyć się, jak dokładnie powstaje szkło - od piasku do gotowych, kolorowych wyrobów. W Centrum znajdziemy wózek szklarski ze składnikami, barwniki, a proces powstawania szkła jest dokładnie opisany. Wszystko okraszone sporą ilością multimediów (są m.in. zgadywanki i gry dla dzieci).

Znajdziemy tu też część doświadczalną, z której dowiemy się m.in. jak działa szkło piankowe i świecące w ciemności pasy.

Informacje praktyczne

Centrum Szkła i Ceramiki jest czynne od poniedziałku do piątku między godz. 10 a 18 (pokazy są tylko do 16), a w sobotę - między 10 a 14.

Bilet normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy - 12 zł. Więcej informacji na www.lipowa3.pl.

Napisz do autorki:
[email protected]

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska