Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhalański dobry chleb z dobrych rąk: wygrała piekarnia "Szymonek" z Zakopanego

Tomasz Mateusiak
Załoga Piekarni "Szymonek" z dumą prezentuje swoje wypieki. Każdy chleb, który stąd wychodzi, musi mieć idealny kolor, chrupiącą skórkę i pachnące wnętrze. Dba o to ośmiu zatrudnionych tam piekarzy oraz kierownik zakładu Józef Murzyn (na zdjęciu w środku)
Załoga Piekarni "Szymonek" z dumą prezentuje swoje wypieki. Każdy chleb, który stąd wychodzi, musi mieć idealny kolor, chrupiącą skórkę i pachnące wnętrze. Dba o to ośmiu zatrudnionych tam piekarzy oraz kierownik zakładu Józef Murzyn (na zdjęciu w środku) Tomasz Mateusiak
Wszystko stało się jasne! Według naszych Czytelników Najlepszą piekarnią działającą w 2014 roku na rozległym terenie Podhala, Spiszu, Orawy, Pienin, Gorców oraz ziemi suskiej jest piekarnia "Szymonek" z Zakopanego". Bez mała 2,5 tysiąca osób, które wzięły udział w plebiscycie "Krakowskiej" "Dobry chleb, z dobrych rąk", nie mogło się mylić! Spośród ogólnej liczby osób, które wzięły udział w naszej zabawie, aż 983 Czytelników (40 proc.) za najlepszą piekarnię uznało właśnie "Szymonka".

- Jesteśmy dumni i bardzo szczęśliwi, że to nasze chleby najbardziej smakują mieszkańcom Podhala - mówi Józef Murzyn, kierownik piekarni "Szymonek" w Zakopanem, która należy do Społem Zakopane sp. z o.o. - Bardzo dziękujemy za wszystkie głosy i zrobimy wszystko, by nasze produkty nigdy się klientom nie znudziły, a ich jakość zawsze była tak samo wysoka - dodaje.

Oba zapewnienia zrealizować będzie łatwo. "Szymonek" to bowiem piekarnia, gdzie każdy z 26 gatunków pieczywa wytwarzany jest metodą tradycyjną. - Słowo polepszacz czy spulchniacz to dla nas największy wróg - śmieje się kierownik Murzyn. - Za to do serca wzięliśmy sobie inne słowo: tradycja.

Doskonałym przykładem, że to prawda, jest flagowy wyrób z "Szymonka" - chleb pasterski. Powstał w 2010 roku i jest oparty na starej bawarskiej procedurze odkopanej i odpowiednio zmodyfikowanej w Zakopanem. Do jego składu dodawany jest jogurt, co sprawia, że chleb potrafią zrobić tylko piekarze wirtuozi. Jak twierdzą pracownicy z "Szymonka", wystarczy mały błąd podczas tworzenia ciasta i ten piękny bochenek po prostu nie wyjdzie.

- Wprowadzenie tego chleba to było trochę ryzyko - mówi Murzyn. - "Pasterski" ma specyficzny smak, który nie każdemu musi smakować. Mimo to chleb znalazł wierne grono miłośników. 2 lata temu upiekliśmy jego milionową sztukę. Za rok w październiku ta liczba sięgnie 2 milionów, a popyt na chleb ciągle wzrasta. Pieczemy go w dwóch turach w ciągu doby, a popołudniem gdy do sklepów naszej sieci trafia druga, gorąca partia i tak ustawiają się po niego kolejki.

"Pasterski" znany jest zresztą nie tylko na Podhalu (sprzedaje się go od Zakopanego po Nowy Targ). Piekarnia ma sygnały, że górale pracujący w Austrii, Irlandii czy Norwegii przed wyjazdem na saksy zabierają ze sobą zapas ich produktów. Pyszne bochenki jechały już na pierwsze komunie czy inne uroczystości rodzinne organizowane w całej Polsce.

"Szymonek" to jednak nie tylko chleb pasterski. Piekarnia piecze 16 rodzajów chlebów oraz 10 rodzajów bułek i rogalików. Ośmiu zatrudnionych tu piekarzy co dzień wypieka m.in. takie perełki, jak chleb IG - z niskim indeksem glutemicznym polecany osobom cierpiącym na cukrzycę oraz chleb pro-body dla sportowców. W jego składzie jest sporo białka, a mało węglowodanów.

- Do tego oczywiście chlebki smakowe z dodatkiem otrębów czy kukurydzy - mówi Sebastian, jeden z piekarzy w "Szymonku". - Każdy znajdzie u nas coś dla siebie. Zawsze będzie to jednak chleb na doskonałym zakwasie, którego nową partię własnoręcznie wytwarzamy codziennie.

To wszystko sprawia, że "Szymonek" już nie pierwszy raz został nagrodzony przez konsumentów. Przed zwycięstwem w plebiscycie "Gazety Krakowskiej" chleb pasterski dostał w 2012 roku Markę Tatrzańską (przyznawaną najlepszym produktom spod Tatr - przyp. red.) oraz wiele mniejszych odznaczeń. Piekarnia miłość klientów zaskarbiła sobie także podczas licznych degustacji swoich wypieków, jakie odbywają się na całym Podhalu w czasie organizowanych tu imprez.

Chleby z piekarni na ul. Chyców Potoku w Zakopanem można popróbować na festynach, jakie odbywają się w powiecie tatrzańskim w ramach "Tatrzańskich Wici", czy też na Europejskich Targach Produktu Regionalnego, które w połowie sierpnia odbywają się na Równi Krupowej.

Wyniki plebiscytu "GK"

1. miejsce - Piekarnia Szymonek w Zakopanem -983 głosy
2. miejsce - Piekarnia Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Rabce - 710 głosów
3. miejsce - Piekarnia Mozdyniewicz w Nowym Targu - 279 głosów
4. miejsce - Piekarnia Tradycyjna w Bukowinie Tatrzańskiej - 265 głosów
5. miejsce - Piekarnia "Tradycyjna" w Klikuszowej - 60 głosów
6. miejsce - Piekarnia "Trzcińskich" w Nowym Targu - 47 głosów
7. miejsce - Piekarnia "Hulbój" w Zakopanem - 28 głosów
8. miejsce - Piekarnia "Domino" w Zakopanem - 19 głosów
9. miejsce - Piekarnia "Ekologiczna" w Zakopanem - 12 głosów
10. miejsce - Piekarnia "Piotra i Pawła" w Poroninie - 3 głosy
11. miejsce - Piekarnia "Urbańscy" w Suchej Beskidzkiej - 2 głosy
12. miejsce - Piekarnia "Steskal" w Nowym Targu - 2 głosy
13. miejsce - Piekarnia "Daniec" w Z-nem - 1 głos
14. miejsce - Piekarnia "Steskal" w Jabłonce - 1 głos
15. miejsce - Piekarnia "Łapszanka" w Łapszach Niżnych - 1 głos
16. miejsce - Piekarnia GS "Samopomoc Chłopska" w Jabłonce - 1 głos
17. miejsce - Piekarnia "Hajnos" w Nowym Targu - 0 głosów

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska