Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga. Biegły sądowy poszukiwany w Tarnowie

Julita Majewska
Z roku na rok powiększa się liczba biegłych sądowych, których opinia niezbędna jest do rozpoczęcia postępowania sądowego. Ma to związek głównie z coraz większą różnorodnością przestępstw
Z roku na rok powiększa się liczba biegłych sądowych, których opinia niezbędna jest do rozpoczęcia postępowania sądowego. Ma to związek głównie z coraz większą różnorodnością przestępstw Karolina Misztal
Na opinię biegłego w niektórych sprawach trzeba czekać nawet kilka lat. Bez niej niektóre procesy nie mogą się rozpocząć, a dziedzin, z których ekspertyzy są potrzebne, szybko przybywa.

W Tarnowie na liście biegłych sądowych znajduje się prawie 200 nazwisk. To specjaliści różnorakich dziedzin, jak choćby: jubilerstwo, informatyka, język migowy, dakstyloskopia, czy kominiarstwo. W sprawach szczególnych, które wykraczają poza zawarte na liście zakresy specjalności, sąd może powołać tzw. biegłych ad hoc. Najczęściej korzysta się z biegłych medyków. W Tarnowie jest 21 działów medycyny, do których powoływani są biegli na stałe. Ciągle jednak przybywa spraw, w których potrzebna jest opinia biegłego.

To współczesny wynalazek
- To zjawisko jest związane np. z rozwojem technologicznym i szybkim postępem cywilizacyjnym. Prosty przykład - strony internetowe. Tworzeniem ich zajmują sieę głównie specjalistyczne firmy, lub pojedynczy specjaliści. Jeśli klient nie jest zadowolony z efektu końcowego lub uważa, że wykonawca oszukał go lub popełnił błąd, a sprawa trafia do prokuratury, która musi powołać biegłego. Przecież prokuratorzy nie znają się na tworzeniu stron internetowych - mówi pan Adam, właściciel kancelarii prawnej, na co dzień mający do czynienia z opiniami biegłych sądowych.

Często na takie dokumenty czeka się kilka miesięcy, a nawet lat. W zależności od specjalizacji lub skomplikowania sprawy.
- Wydawanie opinii w niektórych postępowaniach trwa bardzo długo. Dotyczy to np. spraw z zakresu błędów w sztuce lekarskiej. Często opinię takie muszą zostać wydane przez zakłady medycyny sądowej, lub akademie medyczne. W naszych kontaktach z tymi ostatnich, które nie są jednostkami powołanymi do wydawania opinii, można usłyszeć, że ekspertyza może zostać wydana dopiero za dwa lata, bo np. ta placówka musi najpierw wykonać swoje statutowe obowiązki. Trzeba czekać - mówi Elżbieta Potoczek - Bara, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Lekarz wciąż leczy
Co najmniej pół roku będzie czekał prokurator z Dąbrowy Tarnowskiej na opinię Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie w sprawie stwierdzenia zgonu żyjącego pacjenta przez lekarza dąbrowskiego pogotowia. Bez tej opinii postępowanie w sprawie nie może być kontynuowane. Po 7 dniach od stwierdzone nieprawidłowo zgonu pacjent zmarł. Jak na razie postępowanie nie toczy się przeciwko lekarzowi, ale w sprawie ... ponieważ nie ma jeszcze opinii biegłego. Choć rodzina jest przekonana o tym, że to właśnie zaprzestanie resuscytacji przez lekarza, a potem uznanie mężczyzny za zmarłego, było powodem tego, że pacjent do szpitala dotarł o trzy godziny za późno, a potem zmarł. Lekarz wprawdzie nie pracuje w pogotowiu, ale leczy w innej placówce medycznej.

- Czasem opinię dla Tarnowa wydaje ktoś z drugiego końca Polski, bo tutaj nie ma specjalisty w danej dziedzinie. Często, nawet jeśli sprawa wydaje się prosta, a procedura wykonania ekspertyzy dość szybka, trzeba czekać kilka miesięcy, bo są kolejki - dodaje pan Adam.

Jeszcze gorzej jest, kiedy okaże się, że sąd po otrzymaniu już opinii i zapoznaniu się z nią, żąda kolejnej, uważając, że ta jest błędna. Jeśli druga wyklucza pierwszą, wtedy może zażądać trzeciej. Choć akurat tutaj nie ilość, a jakość się liczy.

Mogą mieć różne zdania

- W głośnej sprawie zabójstwa dziecka z 2006 roku sąd nie zgodził się z pierwszą opinią biegłego psychiatry, który stwierdził, że podejrzewana o zabójstwo matka była niepoczytalna. Zażądał drugiej. Po kolejnej obserwacji, inny biegły zdecydował, że kobieta jest w pełni poczytalna. Pomimo zażalenie prokuratura, sąd nie widział powodu, by prosić o trzecią opinię i skazał matkę na wieloletnie więzienie za zabójstwo - mówi Elżbieta Potoczek - Bara.

W ostatnim czasie znacznie wzrosła zapotrzebowanie na biegłych z zakresu pisma i dokumentów. Chodzi o ekspertyzy dotyczące stwierdzenia prawdziwości podpisów.

- Fałszowanie dokumentów jest coraz częstsze. Dotyczy to umów, testamentów, faktur, rachunków, a nawet wpisów w indeksie. Czasem zdarza się, że żona podpiszę się za męża na jakiejś umowie, a potem jest problem. Specjalistów w tej dziedzinie jest bardzo mało. Ja na opinię w jednej ze spraw dotyczącej potwierdzenia oryginalności podpisu czekam dziewiąty miesiąc. W latach 60 - tych w przepisach zapisano, że w razie wątpliwości sędzia może sam dokonać oceny oryginalności podpisu, po porównaniu z oryginałem na innym dokumencie. Teraz nikt nie będzie brał takiej odpowiedzialności na siebie. Jest przecież biegły z zakresu pisma i dokumentów. Poza tym cały świat poszedł do przodu, to i możliwości fałszerzy się zwiększyły - dodaje pan Adam.
Czasem zdarza się, że o biegłego trudno, bo chętnych do takiego zajęcia jest niewielu. To zależy od dziedziny. Niektóre opinie zajmują niewiele czasu i są opłacalne, inne trwają długo i są mało płatne.

- Czasem nawet może zdarzyć się posądzenie o to, że opinia jest za droga. Co prawda są konkretne zapisy dotyczące wynagradzania biegłych, ale opinia w tej samej sprawie u jednego biegłego może kosztować tysiąc zł, a u innego 3 tys - dodaje pan Adam.

W jednej z dłużej trwających spraw w tarnowskim sądzie problemem okazało się znalezienia biegłego znającego się na historii sztuki oraz grafologii. Chodziło o sprawę fałszerstwa obrazów. Mężczyzna był podejrzewany o to, że sprzedawał obrazy, które wbrew jego zapewnieniom nie wyszły z ręki konkretnego malarza, były fałszerstwami.

Prokuratorzy i sądy w coraz większym stopniu są uzależnieni od pracy biegłych. A z nimi wszyscy szukający sprawiedliwości.

****
Biegłym sądowym może być tylko specjalista z zakresu swojej dziedziny, osoba odpowiednio wykształcona, z odpowiednim doświadczeniem zawodowym, ciesząca się nieposzlakowana opinią lub autorytet w danej dziedzinie.

Na liście biegłych w Sądzie Okręgowym w Tarnowie jest aż 21 specjalności lekarskich, w których powoływani są biegli na stałe. Najczęściej jako biegli powoływani są lekarze psychiatrzy albo psycholodzy. Ich zadaniem jest określenia stanu psychicznego, najczęściej osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa. Opinia biegłego, która mówi, że osoba taka jest niepoczytalna, jeśli zostanie uznana przez sąd, powoduje, że postępowanie zostanie umorzone, a sprawca zostaje uwolniony od odpowiedzialności.

W przypadku lekarzy biegłymi są są to zazwyczaj ordynatorzy, dyrektorzy placówek. Biegły sądowy nie może zrezygnować z wydania opinii, po tym jak zdecydował się ją wcześniej wydać. Mogą zostać wyciągnięte wobec niego konsekwencje prawne, z całą pewnością zostanie także skreślony z listy biegłych. Zdarza się, choć rzadko, że biegły umyślnie wydaje fałszywą opinię. Wtedy może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, grozi mu nawet zakaz wykonywani zawodu.

Napisz do autorki:
[email protected]

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska