Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętaj, gdzie byłeś, żeby Ci się nie przytrafiło to, co Kolumbowi!

prof. Ryszard Tadeusiewicz
Prof. Ryszard Tadeusiewicz
Prof. Ryszard Tadeusiewicz fot. Marcin Makówka
Mamy środek wakacji, wszyscy albo już gdzieś wyjechali, albo niedługo wyjadą, albo właśnie wrócili z podróży. Są to różne podróże: Jedni jadą do Kryspinowa, inni do Łeby, a jeszcze inni na Malediwy czy do innych egzotycznych miejsc. Im łatwiej jest nam taką egzotyczną wycieczkę załatwić, tym mniej przywiązujemy wagi do tego, żeby się do wyjazdu przygotować, dowiedzieć się wcześniej czegoś o geografii, historii i kulturze miejsca, które chcemy odwiedzić.

Dawniej wyjazd nad Balaton poprzedzany był dokładnym studiowaniem przewodnika. Dzisiaj latamy po całym świecie i czasem zdarza się, że już po roku czy dwóch nie pamiętamy nawet nazwy miejsca, które odwiedziliśmy.

"Wiesz, byłem w pięknym hotelu nad morzem" - powiada znajomy. "A gdzie to było?" - pytam uprzejmie. "Jakaś taka nazwa związana z winem - Madera? a może Malaga? Nie pamiętam, ale alkohol był dostępny całą dobę bezpłatnie!"

No tak, znajomemu można wybaczyć, bo dla niego najważniejsze było "all inclusive", a z tego, czy był na Maderze czy w Maladze, niewiele wynikało.

Ale podobne wpadki zdarzały się też tym podróżnikom, z których podróży wiele wynikało, zarówno dla nich samych, jak i dla historii świata. I oni też nie wiedzieli, gdzie byli!

Na przykład zapytajmy, dokąd dotarł Kolumb? - Do Ameryki! - odpowie z dumą każdy z Czytelników.

Sprawa nie jest taka prosta! I wcale nie chodzi o to, że po dotarciu do Ameryki Kolumb święcie wierzył, że są to Indie. O tej pomyłce wie każde dziecko. Ale gdzie dokładnie po raz pierwszy stanęła stopa Europejczyka w Ameryce?

Wiadomo, że po 33 dniach podróży przez nieznany ocean, 12 października 1492 roku Kolumb dotarł do jakiejś wyspy. Nazwał ją San Salvador. Jednak nikt nie wie, jaka to była wyspa! Na pewno jedna z wysp archipelagu Bahama, ale tych wysp jest ponad 700...

Nad problemem tym od dawna trudzili się historycy. W 1925 roku Samuel Morison po wielu latach studiów rozstrzygnął tę kwestię, wskazując na Wyspę Watlinga.

Ustalenie to podali w wątpliwość informatycy. Znając właściwości nautyczne statków Kolumba, metody sterowania średniowiecznych żeglarzy, układ wiatrów i prądów morskich na trasie rejsu, informatyk i żeglarz Louis Marden w 1986 roku przeprowadził setki symulacji rejsu statku Kolumba. Na końcu wszystkich wykreślanych przez komputer tras widniała wyspa Samana Cay, leżąca na północ od Wyspy Watlinga! No i co teraz?

Żeby uniknąć podobnych problemów, zapiszcie Państwo dokładnie, gdzie byliście tego lata. Udanych wakacji!

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska