Nowy Targ. Samorząd szykuje strefę dla fabryk, by zmniejszyć...

Nowy Targ. Samorząd szykuje strefę dla fabryk, by zmniejszyć w mieście bezrobocie

Tomasz Mateusiak

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Ta wiadomość ucieszy nowotarskich bezrobotnych. Władze Nowego Targu planują w ciągu najbliższych trzech lat stworzyć w mieście drugą Strefę Aktywności Gospodarczej, która ma przyciągnąć nowych inwestorów. Według wstępnych szacunków, pracę może dzięki temu znaleźć do 60 osób. W całym mieście bezrobotnych jest natomiast 2 tys.
- Planujemy, że strefa powstanie na około siedmiu hektarach miejskich terenów wokół byłego kombinatu obuwniczego NZSS "Podhale", gdzie w PRL-u produkowano popularne buty "Relax" - mówi Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu.
Liczy, że na przygotowanie infrastruktury strefy Unia Europejska dołoży do 4 mln zł. Trzeba bowiem wybudować drogi, doprowadzić wodę, kanalizację i energię elektryczną.

Jeśli plan się powiedzie, to zdaniem Marka Fryźlewicza, powstanie teren, gdzie będą mogły stanąć zakłady produkcyjne, których właściciele dostaną zniżkę w podatku od nieruchomości czy dochodowym (wysokość ulgi będzie uzależniona od liczby zatrudnionych osób).

- I nie są to pobożne życzenia - zastrzega burmistrz Nowego Targu. - Już dziś wiem, że sporo przedsiębiorców jest zainteresowanych inwestycją w przyszłej strefie. Chodzi między innymi o firmy, które istnieją w pobliżu, ale chcą się rozwijać. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego twierdzi, że już dziś może ściągnąć na ten teren dwóch poważnych producentów. Jakich? Za wcześnie o tym mówić.

Sprawdziliśmy. Największym przedsiębiorcą, który działa na terenie dawnego kombinatu NZSS "Podhale", jest firma obuwnicza "Wojas". Jej właściciel twierdzi jednak, że nic nie wie o planowanej strefie.
- Dopiero teraz się dowiaduję - przyznaje Wiesław Wojas. Dlatego nie chcę się wypowiadać, czy byłbym zainteresowany inwestycją w nowej strefie.

- Wszystko zależy od tego, jakie będą w niej warunki - dodaje.

Zanim strefa powstanie, zgodę muszą wydać radni. Na najbliższej sesji rady miasta burmistrz przedstawi projekt zmiany w planie zagospodarowania tej części Nowego Targu. Trzeba nanieść nową strefę, a to (po ewentualnej zgodzie radnych) potrwa nawet do końca roku. Dopiero później można wnioskować o dotację. Nowe fabryki mogą tu powstać najwcześniej około 2017 roku.

W przyszłym roku będzie gotowa identyczna strefa po drugiej stronie miasta- w widłach Białego i Czarnego Dunajca. W tym miejscu za ponad 4 miliony złotych dotacji budowana jest wstępna infrastruktura. Burmistrz zapewnia, że po wakacjach podpisze umowy z pierwszymi przedsiębiorcami, którzy zdecydowali się tu zainstalować.
- Myślę, że strefa okaże się sukcesem i powstaną w niej miejsca pracy. Moją ambicją jest, by było ich jak nawięcej- nadmienia burmistrz.

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CO TY WIESZ O ZASADACH GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ?""Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Burmistrza wymienić i to szybko...

nowotarżan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

bo narobi szkody jak zawsze.
Szkodzi Podhalu i miastu przez ostatnie 1o lat ogromnie

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo