Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory: Jacek Majchrowski kontra Józef Lassota [PORÓWNANIE KANDYDATÓW]

Piotr Rąpalski, dse
Wojciech Matusik/Andrzej Szopa
Zbliżają się wybory na prezydenta Krakowa. Prezydent Jacek Majchrowski - to bezpartyjny kandydat na czwartą kadencję z poparciem SLD. Józef Lassota, poseł PO i były prezydent miasta, poważnie rozważa start w jesiennych wyborach. Porównaliśmy sylwetki dwóch potencjalnych kandydatów.

Czytaj także:

CV: Jacek Majchrowski

67 lat. Urodzony w Sosnowcu. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny nauk prawnych, historyk doktryn politycznych i prawnych. Od 1965 był członkiem PZPR, legitymację partyjną oddał po wprowadzeniu stanu wojennego. W wyborach czerwcowych 1989 kandydował do Sejmu X kadencji PRL walcząc o mandat przeznaczony dla bezpartyjnych. Przegrał z Janem Rokitą. Był też wojewodą krakowskim w latach 1996-1997. Jest prezydentem Krakowa nieprzerwanie od 2002 roku.

CV: Józef Lassota

71 lat. Urodzony w Siedliskach na Podkarpaciu. Absolwent Politechniki Krakowskiej. W 1970 r. związał się zawodowo z Centralnym Ośrodkiem Chłodnictwa i Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Chemicznych i Chłodniczych CEBEA w Krakowie. Po sierpniu 1980 r. założyciel krakowskiej i małopolskiej "Solidarności". Internowany i więziony w stanie wojennym. Na początku lat 90. został dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a później wicewojewodą. Prezydent Krakowa w latach 1992-1998. Od 1997 do 2001 r. poseł Unii Wolności, 2010-11 - radny wojewódzki. Obecnie poseł PO.

Prezydentura: Józef Lassota

Krakowem rządził w latach 1992-1998. Budował jego samorząd. W 1993 r. miasto przejęło od administracji państwowej wiele struktur i placówek, w tym oświatowych i kulturalnych. Utworzono nowe jednostki miejskie, przekształcono przedsiębiorstwa komunalne w spółki prawa handlowego, np. MPK. Za jego kadencji przystąpiono do dwóch ważnych inwestycji: Krakowskiego Szybkiego Tramwaju (przygotowanie budowy pierwszego odcinka tunelu w kierunku ronda Mogilskiego) i Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego z "Nowym Miastem" (pozyskano poważnego inwestora Tishman Speyer Properties). Za czasów następcy Lassoty - Andrzeja Gołasia inwestor się jednak wycofał, z Nowego Miasta powstała tylko Galeria Krakowska. Ekipa Lassoty przygotowała też budowę mostów Zwierzynieckiego i Kotlarskiego, które zrealizował już Gołaś. Za czasów Lassoty do Krakowa zaczęły napływać zagraniczne firmy zakładając tu swoje filie, jak np. Motorola. W 1995 r. Kraków przystąpił do skutecznego ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2000.

Prezydentura: Jacek Majchrowski

W kadencji 2002-2006 przyczynił się do sprowadzenia tanich linii na lotnisko w Balicach. Rozpoczął remonty ulic i placów Starego Miasta oraz przebudowę stadionu Wisły Kraków, która okazała się jego największą porażką. W tej kadencji nie udało się zrealizować rozbudowy szybkiego tramwaju i budowy parkingów w centrum miasta. W kadencji 2006-2010 kontynuował renowację Starego Miasta, stworzył muzeum w podziemiach Rynku Głównego. Skończyła się też przebudowa rond Grzegórzeckiego i Mogilskiego i budowa linii szybkiego tramwaju z tunelem pod Galerią Krakowską. Powstał jednak tylko jeden parking pod placem Na Groblach. Nie udało się rozpocząć budowy hali w Czyżynach i Centrum Kongresowego. Kraków stracił też organizację Euro 2012, co spowodowało, że miasto nie miało szans na realizację wielu inwestycji - głównie komunikacyjnych. Obecna kadencja 2010-2014 to dokończenie Centrum Kongresowego, hali w Czyżynach i linii tramwaju na Ruczaj.

Siła polityczna: Jacek Majchrowski

Urzędujący prezydent dwa razy wygrał rywalizację z Józefem Lassotą o prezydenturę Krakowa. W 2002 r. o włos, różnicą niecałego 1 proc. głosów. Z kolei w 2006 r. Lassota z wynikiem 5,54 proc. poparcia nawet nie wszedł do II tury głosowania, ale startował jako kandydat niezależny, bez poparcia partii. Urzędującego prezydenta w wyborach wspiera zawsze SLD i PSL. Utrzymać Majchrowskiego na stanowisku chce też jego 2 tys. urzędników wraz z rodzinami. Aparat urzędniczy jest wobec niego bardzo lojalny, bo prezydent nie należy do zbyt surowych szefów. Część mieszkańców przekonuje też to, że prezydent formalnie jest bezpartyjny. Od 1999 r. należał do SLD, ale na czas prezydentury zawiesił członkostwo.

Siła polityczna: Józef Lassota

Nie został wybrany na prezydenta Krakowa przez mieszkańców, ale radę miasta. Wcześniej był radnym. Po raz pierwszy posłem został w 1997 r. z listy Unii Wolności. W 2001 r. bez sukcesu ubiegał się o reelekcję. Sukces odniósł dopiero u boku Platformy, w 2010 r. został jej radnym w małopolskim sejmiku, a rok później posłem. Jednak teraz PO traci w sondażach, szczególnie po "aferze taśmowej". Lassota w ewentualnej II turze wyborów mógłby prawdopodobnie liczyć na poparcie miejskich aktywistów - jeśli zagwarantowałby realizację części ich postulatów. Na pewno nie zagłosuje na niego natomiast elektorat PiS.

Odbiór społeczny: Jacek Majchrowski

Prezydent przez wielu krakowian odbierany jest jako niezależny polityk nieuwikłany w partyjne wojny. Z drugiej strony widoczny jest jego brak siły przebicia w Warszawie. W porównaniu z Wrocławiem i Poznaniem, też rządzonymi przez "niezależnych" prezydentów, Kraków wypada słabo. Straciliśmy Euro 2012, budowa trasy S7 jest opóźniona, halę w Czyżynach i Centrum Kongresowe miasto musiało budować bez wsparcia rządu. Majchrowski nie uniknął też wpadek, jak np. skandalu związanego z motelem "Krak", gdzie prokuratura doszukiwała się złamania prawa, a prezydent, na mocy wyroku sądowego, musiał oddać dzierżawcy motelu pieniądze za wynajmowany pokój. Długo bronił też kontrowersyjnego dyrektora zarządu dróg Jana Tajstera (w jego sprawach toczą się pro- cesy). Klęską prezydenta okazały się firmowane przez niego starania o zimowe igrzyska. Pomysł krakowianie odrzucili w referendum. Teraz, by poprawić swój wizerunek, Majchrowski zapowiada współpracę z ruchami społecznymi, które często protestowały przeciwko jego polityce.

Odbiór społeczny: Józef Lassota

Za Lassotą nie ciągną się żadne skandale, nie jest też kojarzony z wpadkami dotyczącymi polityki miasta. Z drugiej jednak strony mieszkańcy mogli już o nim zapomnieć, a młodsi wyborcy mogą go w ogóle nie kojarzyć. Jako poseł skupia się bardziej na sprawach całej Małopolski, niż tylko Krakowa. Będąc jednym z nielicznych posłów z naszego regionu autentycznie walczy o budowę trasy S7, przebudowę zakopianki i budowę północnej obwodnicy miasta. Nie był w gronie posłów Platformy Obywatelskiej forsujących ideę zimowych igrzysk w Krakowie. Jak mówią politycy PO, Lassota cieszy się "dobrą aurą wśród krakowian". Uchodzi za człowieka kompromisu, potrafiącego porozumiewać się z wieloma różnymi środowiskami. Wiadomo jednak, że Platforma wcześniej szukała kandydata wśród uznanych profesorów i każdy odmówił. Lassota sam wie, że jest ostatnią deską ratunku dla PO. Do wyborów już niewiele czasu. Nowej osoby partia nie zdąży wypromować, może za to przypomnieć krakowianom zasługi Lassoty.

****

OPINIE O KANDYDATACH

Krzysztof Klimczak, przewodniczący małopolskiego SLD: Wybór Jacka Majchrowskiego to dobra inwestycja

Głos oddany na obecnego prezydenta to przede wszystkim pewność, że Kraków będzie nadal trzymany z dala od partyjnej i brudnej polityki. Jacek Majchrowski pokazał przez trzy kadencje, jak sprawić, by magistrat pozostał apolityczny. Widać to szczególnie w momencie, kiedy państwo jest zawłaszczane przez jedną partię. W Krakowie wszystkie największe inwestycje ostatnich lat zostały zrealizowane za czasów obecnego prezydenta. Centrum kongresowe na długie lata posuwa nas do przodu. Pamiętajmy też o oczyszczalni ścieków. Komunikacja w naszym mieście jest uznawana za jedną z najlepszych w kraju. I co by nie mówić, to Kraków już dziś jest przyjazny dla ludzi. A może być jeszcze lepiej, jeśli wygra obecny prezydent.

Róża Thun, europosłanka Platformy Obywatelskiej: Kraków potrzebuje autorytetu i doświadczenia

Dla mnie Józef Lassota to jest solidna firma, niezwykle pracowita osoba, z wielkim doświadczeniem. Pamiętam go z czasów przemian, kiedy został prezydentem Krakowa. Wtedy w radzie panowały wielkie emocje, które opanować potrafił tylko on. Jako człowiek ma także wspaniałą kartę. Był jednym z budowniczych Solidarności, trafił do więzienia, mimo to nie zmienił przekonań. Zawsze zajmował się organizowaniem świata na poziomie samorządu. Pracował nad tym, nawet gdy przestał być prezydentem. Pamiętam, jak startował do sejmiku. Wtedy z powodów osobistej tragedii nie organizował kampanii. A mimo to dostał bardzo wiele głosów. Bo ludzie go pamiętają jako człowieka z wizją, pracowitego, doświadczonego i niebojącego się wyzwań.

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CO TY WIESZ O SĘDZIOWANIU?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska