Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Skarga na areszt Ścigały

Andrzej Skórka
Ryszard Ścigała (w środku), po półrocznym pobycie w areszcie, wolność odzyskał w marcu. Okoliczności przedłużenia mu na przełomie roku aresztu zbada teraz Rzecznik Praw Obywatelskich
Ryszard Ścigała (w środku), po półrocznym pobycie w areszcie, wolność odzyskał w marcu. Okoliczności przedłużenia mu na przełomie roku aresztu zbada teraz Rzecznik Praw Obywatelskich mammoth
Prezydent Tarnowa od trzech miesięcy przebywa na wolności i przygotowuje się do spodziewanego procesu karnego za łapownictwo. Tymczasem jego prawnicy zajmują się sądowymi decyzjami w jego sprawie, które zapadły kilka miesięcy temu. Ich zdaniem, już na początku br. Ryszrad Ścigała powinien być wolny. Wspiera ich Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

- Wystąpiliśmy do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) w sprawie problematycznego wstrzymania wykonania decyzji o warunkowym przedłużeniu aresztu Ścigały - mówi Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC.

W grudniu 2013 r. kończył się trzymiesięczny areszt prezydenta. Prokuratura chciała dalszej izolacji podejrzanego i Sąd Rejonowy w Nowym Sączu na to przystał. Zgodził się jednak warunkowo, by Ścigała opuścił areszt, jeśli wpłaci 250 tys. zł poręczenia majątkowego. Choć pieniądze wpłynęły na rachunek sądu, prezydent pozostał w areszcie. Stało się tak dlatego, że śledczy z Krakowa zaskarżyli decyzję Sądu Rejonowego, a Sąd Okręgowy w Nowym Sączu wstrzymał wykonanie postanowieniu o kaucji do czasu rozpatrzenia skargi prokuratury. Ostatecznie pozostawił wtedy Ścigałę w areszcie, a obrońcy już wtedy zainteresowali sprawą Helsińską Fundację Praw Człowieka. W rezultacie HFPC teraz zawiadomiła o sprawie RPO.

- Na kanwie tej konkretnej sprawy nasz wniosek dotyczy ogólnego zagadnienia prawnego. Stanowisko RPO będzie istotne w przypadku gdyby w przyszłości w sądzie doszło do podobnej sekwencji zdarzeń - mówi Katarzyna Wiśniewska.

Dla samego prezydenta Tarnowa stanowisko rzecznika także będzie miało znaczenie. I to niezależnie od tego, że Ścigała w końcu po pół roku opuścił areszt po wpłaceniu 450 tys. zł kaucji. RPO może dać prawnikom prezydenta mocny argument w dochodzeniu zadośćuczynienia za błąd sądeckiego sądu. Prawnicy Ścigały nie wykluczają, że już w trakcie spodziewanego procesu będą składali wnioski o zmianę, ograniczenie lub zniesienie środków zapobiegawczych stosowanych wobec ich klienta obecnie. Prócz kaucji, na Ścigale ciąży środek karny w postaci zawieszenia w pełnieniu funkcji prezydenta miasta oraz zakaz opuszczania kraju.

Fakty


Finał śledztwa

- Ryszard Ścigała podejrzany jest o przyjęcie w 2010 r. łapówki od przedstawicieli firmy z branży drogowej za przychylność przy rozstrzyganiu przetargów. Nie przyznaje się do winy.
- 29 czerwca Prokuratura Okręgowa w Krakowie skończy w tej sprawie śledztwo. Kiedy skieruje do sądu akt oskarżenia? - Informacje na ten temat przekażemy na początku przyszłego tygodnia - mówi prok. Janusz Hnatko.

Kierunek Nowy Sącz?
- Niemal pewne jest, że ewentualny proces odbędzie się poza Tarnowem. Kiedy prokuratura wnioskowała o przedłużenie aresztu prezydentowi, dwukrotnie z rozpatrywania tych spraw wyłączali się sędziowie Sądu Rejonowego w Tarnowie. Przekazywano je do Nowego Sącza, tłumacząc to chęcią uniknięcia podejrzeń o brak bezstronności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska