Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O książce „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013” w MOCAK-u

inf. pras.
„Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013” to pierwsze tak obszerne kompendium wiedzy o współczesnym polskim wzornictwie prezentujące niemal 120 produktów autorstwa 90 dizajnerów oraz obszerne wywiady z najważniejszymi z nich, m.in. z Tomkiem Rygalikiem, Oskarem Ziętą, Bartoszem Piotrowskim, Renatą Kalarus, Michałem Łojewskim. W środę, 25 czerwca, w dniu poprzedzającym premierę albumu Czesławy Frejlich i Dominika Lisika odbędzie się spotkanie z autorami w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. W debacie wezmą udział Agnieszka Fujak, Jadwiga Husarska-Sobina, Katarzyna Jakubowska i Tomasz Orzechowski, Renata Kalarus, Paulina Kordos, Paweł Mikosz, Bartosz Mucha, Andrzej Śmiałek i Łukasz Tabakowski.

Publikacja dokumentuje zmiany, jakie na przestrzeni ostatnich lat zaszły w polskim wzornictwie. Jest podsumowaniem i zamknięciem okresu, gdy dizajn z dziedziny postrzeganej jako sztuka trafił do powszechnej świadomości Polaków, stał się też rozpoznawalną marką za granicą. Książka pokazuje, że niewątpliwy sukces polskiego meblarstwa nie jest jedynym osiągnięciem naszego wzornictwa. Projektujemy urządzenia specjalistyczne i AGD, zabawki i lampy, ubrania, a konstruowane według koncepcji polskich dizajnerów pociągi jeżdżą po Europie.

Dizajn w Polsce ma swoje indywidualności i rozpoznawalne, sztandarowe projekty. Jest na tyle złożony i różnorodny, że zdobycie wiedzy o nim wymaga dobrego przewodnika. Album „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013” nie pomija żadnego z istotnych zjawisk w rodzimym wzornictwie, pokazuje ważnych projektantów i najlepsze produkty. Autorzy, redaktor naczelna i współpracownik Ogólnopolskiego Kwartalnika Projektowego 2+3D, na karty swojej książki przenieśli dziennikarski krytycyzm i dociekliwość. Z zamieszczonych w albumie wywiadów z designerami dowiemy się, co ich zdaniem odróżnia dobry projekt od słabego, co jeszcze w polskim wzornictwie nie funkcjonuje sprawnie i dlaczego tak się dzieje a także czego możemy się spodziewać w przyszłości. Najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie opowiadają, jak projektować fotel, pociąg, łódź, jak stworzyć markę modową. Dizajnerzy zdradzają też jakie wartości, tradycje i metody mają udział w ich pracy koncepcyjnej.

„Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013” to uzupełniona o nowe treści, polskojęzyczna wersja publikacji Czesławy Frejlich i Dominika Lisika „Polish Design: Uncut”, opracowanej w 2013 roku przez 2+3D dla Instytutu Adama Mickiewicza.

***

O KSIĄŻCE W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH – opowiada Dominik Lisik

Dlaczego w ogóle powstał taki album?
Na taką publikację było zapotrzebowanie. W ostatnich latach rozwój wzornictwa przemysłowego w Polsce znacząco przyspieszył. Zmieniła się nie tylko świadomość producentów i ludzi od promocji, ale także sami konsumenci zaczęli doceniać polskie wzory. Animatorzy kultury i kuratorzy skierowali swoją uwagę właśnie w stronę sztuk użytkowych. Co roku w kraju odbywa się w Polsce kilka znaczących festiwali dizajnu, w tym jeden o europejskim wymiarze, powstały też nowe lajfstajlowe pisma o dizajnie. Album jest następnym etapem tego procesu.

Jaki charakter ma ta publikacja?

W formie jest to album fotograficzny, w którym zdjęciom i opisom przedmiotów towarzyszą wywiady. Pod kątem treści książka może być uznana za zbiór dotychczasowych osiągnięć współczesnego Polskiego wzornictwa. Nie jest ona jednak podsumowaniem czy zamknięciem pewnego etapu, tworzona była jako baza czy też punkt odniesienia dla tego, co w niedługim czasie będziemy nazywać Polskim dizajnem.

Dla kogo powstał ten album?
Dla zainteresowanych projektowaniem „w ogóle”, ale również dla studentów szkół projektowych, dla młodych wchodzących w życie zawodowe dizajnerów, producentów przemysłowych, inwestorów, decydentów, kuratorów i dziennikarzy piszących o dyscyplinie. Książka pokazuje szeroki zakres działalności twórców wzornictwa, począwszy od papierowych zabawek, przez pojazdy szynowe, jachty i samoloty, a skończywszy na elementach przestrzeni publicznej. Ta wszędobylskość uświadamia nam, jak istotne jest wzornictwo i jak duży wpływ ma na kształtowanie naszego otoczenia.

Czy za publikacją stoi jakaś konkretna teza?
Kondycja dizajnu zależy od sytuacją kraju, w którym on powstaje. Rozwijamy się dynamicznie, ucząc się już na cudzych błędach. Podglądamy kraje rozwinięte i korzystamy z istniejących osiągnięć. Próbujemy odnaleźć tożsamość rodzimego wzornictwo, ale tego procesu nie da się przejść w przyspieszonym tempie. Jesteśmy na początku drogi, ale prognozy są wyjątkowo dla nas korzystne.

***
Spotkanie:
25 czerwca, godz. 18:00, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 4
Goście: Agnieszka Fujak, Jadwiga Husarska-Sobina, Katarzyna Jakubowska i Tomasz Orzechowski, Renata Kalarus, Paulina Kordos, Paweł Mikosz, Bartosz Mucha, Andrzej Śmiałek, Łukasz Tabakowski.

„Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013”

Premiera: 26 czerwca 2014
Autorzy: Czesława Frejlich i Dominik Lisik
Fotografie: Przemek Szuba
Projekt graficzny i skład: Kuba Sowiński, Wojciech Kubiena (Biuro Szeryfy)

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska