Na co Zakopane wyda 1 mln zł? Zaczęło się głosowanie

Na co Zakopane wyda 1 mln zł? Zaczęło się głosowanie

Łukasz Bobek

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Elektryczny autobus nie będzie kursował do Kuźnic, mimo że rok temu taki pomysł promował sam burmistrz Janusz Majcher (na zdj.)

Elektryczny autobus nie będzie kursował do Kuźnic, mimo że rok temu taki pomysł promował sam burmistrz Janusz Majcher (na zdj.) ©Tomasz Mateusiak

Nie 43, a 26 pomysłów na wydanie 1 mln zł przeszło do ostatniej fazy tzw. budżetu obywatelskiego. Od piątku zakopiańczycy mogą głosować nad projektami, które chcieliby zrealizować w swoim mieście w najbliższych miesiącach. Tymczasem wśród mieszkańców podniosło się larum, że urzędnicy dopuścili do głosowania tylko te projekty, które są dla nich łatwe do zrealizowania.
Elektryczny autobus nie będzie kursował do Kuźnic, mimo że rok temu taki pomysł promował sam burmistrz Janusz Majcher (na zdj.)

Elektryczny autobus nie będzie kursował do Kuźnic, mimo że rok temu taki pomysł promował sam burmistrz Janusz Majcher (na zdj.) ©Tomasz Mateusiak

Budowa chodników, remont dróg, siłownie na otwartym powietrzu, ujednolicenie tabliczek z numerami domów - to tylko niektóre z pomysłów, jakie zgłosili zakopiańczycy do tzw. budżetu obywatelskiego, gdzie do wydania jest 1 mln zł. - W sumie 26 z 43 projektów zgłoszonych przeszło weryfikację i zostało dopuszczonych do etapu głosowania - mówi Agnieszka Sługocka odpowiedzialna za budżet obywatelski.

Głosowanie zakończy się w poniedziałek 30 czerwca. Swój głos na inwestycję, którą warto w mieście wykonać, może oddać każdy zakopiańczyk.

- Można to zrobić poprzez internet lub wrzucając głos do urny w Urzędzie Miasta - mówi Sługocka. Gdy zakończy się głosowanie, urząd zweryfikuje, czy osoby głosujące to mieszkańcy Zakopanego i czy każdy zagłosował tylko raz. Ostateczne wyniki powinny być znane 4 lica.

Jeszcze na dobre nie rozpoczęło się głosowanie na wybrane pomysły, a już pojawiły się głosy, że Urząd Miasta tendencyjnie wybrał zgłoszone projekty. Oburzył się m.in. Dariusz Galica, który złożył wniosek o uruchomienie linii trzech skibusów jeżdżących między wszystkimi wyciągami narciarskimi. - To działanie dla całego miasta, dla całej branży turystycznej, by nasze miasto się rozwijało. Takie skibusy mają Białka i Bukowina, a nawet gmina Poronin, gdzie skibus uruchomiła stacja narciarska. Tymczasem od jednej z naczelniczek usłyszałem, że ona nie widzi potrzeby, by turyści jeździli za darmo. Urzędnicy oficjalnie uznali, że nie są w stanie tego zrobić - dziwi się Galica, autor projektu.

Odrzucony został także wniosek poprowadzenia linii autobusu elektrycznego do Kuźnic, przy czym miasto miało zająć się tylko budową przystanków i stacji doładowania pojazdu. Na resztę, m.in. na zakup autobusu, wnioskodawcy pozyskali już środki. Urzędnicy uznali, że nie są w stanie tego zrobić do końca 2015 r. (czas na realizację zwycięskiego wniosku).

Dariusz Galica uważa, że urzędnicy wybierali głównie te projekty, które nie wymagały od nich większej pracy. - Takie jakie można załatwić jedną pieczątką. Jeżeli urzędnicy dowolnie mogą odrzucać wnioski, a my jako wnioskodawcy nie możemy się nawet od tego odwołać, jest to budżet urzędniczy, nie obywatelski - mówi.

Agnieszka Sługocka broni jednak decyzji urzędu. - Każdy wniosek był wnikliwie analizowany. Tu nie ma mowy o żadne złośliwości - zapewnia.


WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?""Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pieniążki

Mięguszowiecki (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Proponuję pieniążki przeznaczyć na rozebranie samowoli budowlanych Pana Majchra Juniora na Krupówkach i Antałówce a stosowny rachunek wystawić po zakończonej robocie. Jeszcze jedna taka samowola...rozwiń całość

Proponuję pieniążki przeznaczyć na rozebranie samowoli budowlanych Pana Majchra Juniora na Krupówkach i Antałówce a stosowny rachunek wystawić po zakończonej robocie. Jeszcze jedna taka samowola jest przy Drodze Pod Reglami między Doliną Ku Dziurze a Doliną Spadowiec a właściciel to brat byłego wiceburmistrza Zakopanego. !!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
27 projekt

nar (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

rozdać urzędasom na premie,za 4 lata,, owocnych rządów,,.To będzie najłatwiejszy do zrealizowania projekt,bo lubią sobie sami przyznawać nagrody za nic;-))) .A ta naczelniczka to pewnie Zosia...rozwiń całość

rozdać urzędasom na premie,za 4 lata,, owocnych rządów,,.To będzie najłatwiejszy do zrealizowania projekt,bo lubią sobie sami przyznawać nagrody za nic;-))) .A ta naczelniczka to pewnie Zosia podróżniczka;-))) ooo lubisobiepojezdzic ta pani
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A czy wśród pozytywnie zweryfikowanyc projektów jest

siąkiewicz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

ch.. du..a i kamieni kupa ?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie ma go na liście, ale będzie realizowany.

yale (gość)

Zgłoś naruszenie treści

... i śniegu tyle co kot napłakał.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo