Olimpijskie pobojowisko za 10,2 mln zł. Komitet 2022 ciągle...

Olimpijskie pobojowisko za 10,2 mln zł. Komitet 2022 ciągle nie potrafi się rozwiązać [OŚ CZASU]

P. Rąpalski, D. Serafin

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Marzec 2014, Lozanna. Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa, Jagna Marczułajtis-Walczak, ówczesna szefowa Komitetu 2022, i Iwona Łotysz, przedstawicielka

Marzec 2014, Lozanna. Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa, Jagna Marczułajtis-Walczak, ówczesna szefowa Komitetu 2022, i Iwona Łotysz, przedstawicielka PKOL, w oficjalnych strojach. ©www.krakow2022.org

W poniedziałek miała zapaść decyzja o rozwiązaniu Komitetu Konkursowego Kraków 2022, który prowadził starania o zimowe igrzyska. Nie podjęto jej, bo przeszkodziły... procedury. Komitet nadal działa, a miasto liczy straty: ponad 10 mln zł olimpijskich wydatków, spór miasta z ministerstwem sportu o pieniądze i prawdopodobny proces ze szwajcarską firmą EKS, która igrzyska miała nam załatwić.
Marzec 2014, Lozanna. Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa, Jagna Marczułajtis-Walczak, ówczesna szefowa Komitetu 2022, i Iwona Łotysz, przedstawicielka

Marzec 2014, Lozanna. Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa, Jagna Marczułajtis-Walczak, ówczesna szefowa Komitetu 2022, i Iwona Łotysz, przedstawicielka PKOL, w oficjalnych strojach. ©www.krakow2022.orgWydatki na zimowe igrzyska ma zbadać "komisja śledcza" rady miasta, ale w dokumentach panuje totalny bałagan. Tego wszystkiego można było uniknąć, gdyby urzędnicy i politycy wcześniej spytali mieszkańców, czy chcą kosztownej imprezy.


Komitet ciągle działa

Aby walne zgromadzenie stowarzyszenia KKK2022 rozwiązało komitet, rady miast, gmin i sejmik małopolski (wchodzący w skład komitetu) muszą najpierw podjąć specjalne uchwały o rozwiązaniu stowarzyszenia.

- Wszystko powinno nastąpić do połowy lipca - mówi Jacek Krupa, wicemarszałek województwa. Obecnie w komitecie pracują cztery osoby. Po 30 czerwca pozostanie na pewno główna księgowa, która będzie nadzorować likwidację komitetu. Rozważana jest też możliwość pozostawienia jeszcze jednego pracownika. Likwidacja komitetu może potrwać kilka miesięcy.

Bałagan w fakturach

Komisja rady miasta do zbadania wydatków komitetu dopiero na trzecim posiedzeniu dostała ok. 400 stron dokumentów i faktur. Panuje w nich taki bałagan, że wyjaśnianie finansowej strony olimpijskich starań idzie bardzo mozolnie. Szczególnie, że już trzy razy nie pojawiła się na komisji zapraszana posłanka PO Jagna Marczułajtis-Walczak, pierwsza szefowa komitetu. Radni zawnioskowali nawet, by poprosić sejmowy klub PO, by zmusił ją do przybycia. Domagają się też wyciągu ze służbowej karty płatniczej posłanki, z której miała wydać ok. 10 tys. zł. Obecni szefowie komitetu - wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka i dyrektor Marcin Kandefer nie potrafią odpowiedzieć na wiele pytań z czasów rządów posłanki.

- W dokumentach jest wiele niejasności. Będziemy pytać, czy wszystkie wydatki były konieczne i przeprowadzone prawidłowo - mówi Katarzyna Pabian, szefowa komisji ds. ZIO.

Komisja dokładnie nie sprawdzi wydatków. Z powodu bałaganu w dokumentach radni poprosili komitet, aby ten przygotował im tabelki z zestawieniem poniesionych kosztów. A powinni sami doszukać się ewentualnych nieprawidłowości. - Powinniśmy mieć też umowy, bo same faktury nic nam nie powiedzą - dodaje radna PiS Barbara Nowak. Dokładnie skontrolować wydatki na ZIO ma też Najwyższa Izba Kontroli.

Pozostanie "Kopciuszek"

W sumie na starania o igrzyska wydano ok. 10,2 mln zł. Przypomni nam o tym jeszcze jesienią emisja spotu reklamowego pt. "Kopciuszek" z Alicją Bachledą-Curuś w roli głównej. Na to również poszły środki z olimpijskiej puli. Za 3,6 tys. zł wynajęto salę lustrzaną w Teatrze Słowackiego, za 3 tys. zł - dorożkę na 8 godzin, a za 5,1 tys. - pomieszczenia w Pieskowej Skale. Samej aktorce za trzy dni zdjęciowe zapłacono 61,5 tys. Spot nakręciła Alverina Studios za 474,8 tys. zł. Nie był jeszcze emitowany, bo nagrany został w zimowej aurze. Urzędnicy tłumaczą, że będzie go można wykorzystać zmieniając końcowe plansze.

- Prace nad spotem zaczęliśmy wcześniej. Później pojawiła się możliwość wykorzystania go w ramach starań o igrzyska - mówi Marcin Kandefer, szef biura Komitetu 2022.

Urzędnicy stracili czas
Koszt igrzysk to nie tylko pieniądze, ale też 99 urzędników miejskich, którzy na rzecz projektu mieli przepracować 18 839 godzin. W specjalnym systemie komputerowym mieli wpisywać, co poza swoją normalną pracą robią na rzecz ZIO. Okazało się jednak, że 23 osoby nie wpisywały nic. Inne opisy są często szczątkowe i nie pozwalają określić co faktycznie robili urzędnicy. Kontrolerzy z ministerstwa przesłuchali 44 pracowników w tej sprawie. Tylko trzech miało w swoich obowiązkach zadania z zakresu ZIO. W sumie pracownicy magistratu, Zarządu Infrastruktury Sportowej oraz ZIKiT przepracowali na rzecz igrzysk 7626 godzin.

Kłótnia o pieniądze
Część wydatków pokryto z 3,9 mln zł, które miasto dostało na starania o ZIO z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Resort skontrolował wydatki w maju i wystawił pozytywną ocenę. Teraz jednak domaga się zwrotu pieniędzy. - Mieliśmy konkretną umowę na konkretny cel. Tym celem były igrzyska. Skoro Kraków wycofał się ze starań, musi oddać pieniądze - wyjaśnia Katarzyna Kochaniak, rzeczniczka ministerstwa. Prośbę o zwrot środków magistrat dostał 12 czerwca. Ma 15 dni na zwrot pieniędzy.

- Ministerstwo pomija całkowicie, że miasto do dnia ogłoszenia wyników referendum realizowało to zadanie i wydatkowało przekazane mu dotacją środki - odpowiada Filip Szatanik, wicedyrektor wydziału informacji krakowskiego magistratu. - Może to zostać odebrane jako próba ukarania krakowian za demokratyczną decyzję w referendum.

Równocześnie miasto domaga się od ministerstwa 2,8 mln zł, które miały być kolejną refundacją. Kraków poniósł już część wydatków, a pieniądze miały wpłynąć do 4 czerwca. Nie pojawiły się. - Trudno, abyśmy wypłacali dotację na igrzyska, skoro ich nie będzie - mówi Kochaniak.

Spór między gminą a rządem może skończyć się w sądzie. Podobnie jak sprawa ze szwajcarską firmą EKS, która miała załatwić igrzyska. Do tej pory zgarnęła 4,4 mln zł. Ale do lipca miała zarobić 6,2 mln. Może więc pozwać miasto o pozostałą kwotę. Według urzędników, ewentualne roszczenia mogą dotyczyć jedynie o 800 tys. Stoją na stanowisku, że 30 maja skutecznie odstąpili od umowy i do tego dnia wszystko uregulowali.

***
Pieniądze w błoto
  • 36 tys.zł na garnitury, 54 tys. na namiot sferyczny, 23 tys. na dmuchaną bramę na Plantach, 177 tys. na kampanię informacyjną. To niektóre wydatki na ZIO.
  • Tylko w 2013 r. wydano ok. 252 tys. zł na kilkudziesięciu ekspertów, którzy tworzyli strategie, plany, opracowania. Nadają się one teraz do kosza. Ponad 100 tys. przeznaczono na zakup materiałów promocyjnych i maskotek ZIO (te ostatnie nie doczekały się produkcji).
  • Do wyłonienia projektu logo starającego się o igrzyska powołano komisję konkursową. Jedna z pierwszych faktur w dokumentach to 477 zł na katering podczas posiedzenia. Wydano też 1,1 tys. zł na bilety kolejowe dla pięciu osób, które przyjechały z Warszawy. Wszystkie nadesłane prace (142) odrzucono, konkursu nie rozstrzygnięto i za 79 tys. zlecono wykonanie olimpijskiego logo szwajcarskiej firmie.
  • Wydaliśmy 99,6 tys. zł na opatentowanie logo, które miastu do niczego nie posłuży.
  • Do tego dochodzą setki tysięcy złotych na delegacje, tłumaczenia, prawników, emisje reklam, pensje pracowników komitetu, laptopy, usługi medyczne, katering. Wszystko trudno zliczyć.


Napisz do autorów:
p.rapalski@gk.pl, d.serafin@gk.plWEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?""Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (63)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
komentarze -żenada

KRAKUS (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

juz zapłaciliśmy za EURO 2012 - upadek rodzinnych firm, ludzie bez środków do życia idt. a kasa , dla tych przy korycie, a miejsca pracy jak zjawisko na pustyni zwane "fata -morgana " ...!!!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
czytam, te wszykie komentarze ..

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

i żenada, bo szary Kowalski nie wyciąga wniosków z organizacji EURO 2012 , zarobili ci przy korycie ,a wiele rodzinnych firm padło,bo oni finansowali budowę potrzebnych obiektów ,ilu włascicieli...rozwiń całość

i żenada, bo szary Kowalski nie wyciąga wniosków z organizacji EURO 2012 , zarobili ci przy korycie ,a wiele rodzinnych firm padło,bo oni finansowali budowę potrzebnych obiektów ,ilu włascicieli się powiesiło, ile rodzin zostało bez środków do życia wyczyszczeni przez komorników do ostatka, a Majchrowski i reszta ... bez komentarzazwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
i tu się kłania prwadomówny jak nigdy Urban

zyjący dłuzej w komunie niż tzw. Polsce pod żądami wyzwolicieli róznej maści i katabasów (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

rząd się wyżywi a wam szaraczkom tzw.gest Kozakiewicza

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Marczułajtis po sąd

dostojny kocur (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

A jesienią Krakowianie znowu wybiorą komucha Majchrowskiego

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Krótkie uzupełnienie informacji polskatimes o wieczorne publikacje zebrane z portali krajowych:

Farmer John (gość)

Zgłoś naruszenie treści


• "Panie premierze! Czarująco się Pan uśmiecha, ale my wszyscy nie jesteśmy idiotami!"
• "Kaczyński: Polską rządzi sitwa!"
• "Panie premierze!... „Ile taśm ze smoleńskimi spotkaniami jest do...rozwiń całość


• "Panie premierze! Czarująco się Pan uśmiecha, ale my wszyscy nie jesteśmy idiotami!"
• "Kaczyński: Polską rządzi sitwa!"
• "Panie premierze!... „Ile taśm ze smoleńskimi spotkaniami jest do ujawnienia?”
• "Uchylona tajemnica skarbowa dot. żony Nowaka."
• "MSW w Kijowie wskazuje, kto wysadził ukraiński gazociąg"
• "Twój Ruch złożył projekt uchwały o skróceniu kadencji Sejmu"
• "Prof. Bugaj: Tusk dokonał fatalnego wyboru"
• "Macierewicz: w opinii CLKP stwierdzono ślady materiałów wybuchowych, i to nie tylko trotylu"
• "Kochanowska: Samolot uległ wybuchowi, a nie rozbiciu. Profesjonalizm CLKP jest zerowy…"
• "Państwo które pozwoliło zabić swojego prezydenta, nie może się dziwić, że ministrowie są nagrywani"
• "Co zmieniono w ustawie o NBP po rozmowie Belka-Sienkiewicz?"
• "Kaczyński: „Ta sitwa chce utrzymać władzę, łamiąc reguły demokracji!”
• "Pietrzak: To jest złodziejska mafia"
• "Balcerowicz: Belka powinien podać się do dymisji dla dobra i niezależności NBP"
• "Sakiewicz: to zmowa konstytucyjnych przedstawicieli państwa przeciwko... działającej opozycji".
• "Święczkowski: „Ktoś chciał pokazać Tuskowi, gdzie jego miejsce”
• "Epitafium dla Sławka. To niewiarygodne, że niedawno był kandydatem na najwyższe urzędy"
• "Belka z Sienkiewiczem ustalali zasady drukowania pieniędzy dla rządu, by PO utrzymała władzę”
• "Czy polityczna degrengolada państwa jeszcze nie sięgnęła dna?”
• "Prof. Kik: To koniec zdolności koalicyjnej PO. Teraz SLD staje obok PiS"
• "Marek Belka pogrąża Donalda Tuska w sprawie Amber Gold"
• "Wnioski o dymisję Sienkiewicza czy Tuska to są jagódki. Grzybkiem jest prezes NBP"
• "Belka z Sienkiewiczem ustalali zasady drukowania pieniędzy dla rządu, by PO utrzymała władzę"
• "Polska zmierza ku katastrofie... "
• "Obecny rząd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, bo nie wiemy, kto z jego agend..."
• "Kolejny „narodowy bohater” zatroskany o Polskę: „Była to raczej troska o państwo, niż coś innego"
• "Karnowski: Zadżumieni nie uleczą państwa"
• "Gadowski: Tusk gra głupa"
• "Zagadkowa siedziba Roberta Sowy. Jego knajpa jest zarejestrowana w legendarnym „Szpiegowie”
• "Koalicja z postkomunistami już przyklepana? Szejnfeld o sondażu: „My: 44,6%”zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
10,2 mln - zmarnowane pieniądze !!!!!!!

Krakowianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17

Zwykły śmiertelnik już by dawno siedział za takie przekręty.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Za mordę

M. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 19

i pod sąd! Ujawnić wszystkie ryje i pokazać zdjęcia-a pod spodem ile kto wziął,za co i z czego się wywiązał-i ew. ile ma zwrócić z własnej kieszeni.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zaMordyzmJużBył

nienajsprawiedliwszy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 23

Ty Koleżko,
Mordę to ma Twój pies.
Zdjęcia to sobie publikuj po wykonaniu weryfikacji pracy której się domagasz na samym końcu.
Patrząc po rozwiązłości i precyzji Twojego postu - dzięki Bogu...rozwiń całość

Ty Koleżko,
Mordę to ma Twój pies.
Zdjęcia to sobie publikuj po wykonaniu weryfikacji pracy której się domagasz na samym końcu.
Patrząc po rozwiązłości i precyzji Twojego postu - dzięki Bogu nie Ty będziesz to robił.
Bóg. Może ktoś jeszcze.
....no chyba, że Cie nie doceniam - i jesteś w stanie przedstawić jakieś faktograficzne argumenty przeciwko organizacji ZIO. Oczywiście na etapie świadomości kiedy zostało to uje..ane??zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mój pies niestety nie żyje

M. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10

to po pierwsze.Po drugie zajmowaly sie organizacja osoby publiczne a ja jako podatnik mam prawo wiedziec kto i co spartolił,za co wziął kasę i z czego się wywiązał/nie wywiązał.Po trzecie-skoro...rozwiń całość

to po pierwsze.Po drugie zajmowaly sie organizacja osoby publiczne a ja jako podatnik mam prawo wiedziec kto i co spartolił,za co wziął kasę i z czego się wywiązał/nie wywiązał.Po trzecie-skoro były to osoby pubnliczne to ich wizerunek też nie jest jakoś specjalnie utajniony-mam prawo wiedzieć jak wyglądają-jako podatnik jestem ich pracodawcą.Po czwarte nikogo nie oskarżam-stwierdzam że wyrzucono kupę kasy w błoto i mam prawo-jako ten który się do tego chcąc nie chcąc dokładał-wiedzieć dlaczego tak się stało i kto za to odpowiada.Po piąte-Boga w igrzyska nie mieszaj.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A po szóste

M. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

nie jestem Twoim koleżką(na szczęście).

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak ktoś nie pójdzie "siedzieć" dla przykładu

sanders (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10

To nigdy nie będzie dobrze w tym mieście

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nic tak nie poprawia humoru, jak komentarze członków komitetu olimpijskiego pod artykułem :-)

Jacek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18

Ciekawe czy robią to w ramach obowiązków, czy z samej sportowej złości ;-)


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
haha

LaLaMiDo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

myślisz, że aż tak im się nudzi? I don't think so.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sam

w to (gość)

Zgłoś naruszenie treści

nie wierzę....
Mecz jest very boring

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
n

r (gość)

Zgłoś naruszenie treści

2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
popieram Gazete Krakowska

oby tak dalej (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 21

Trzeba rozliczyc z imienia I nazwiska. Majchrowski probuje rozmyc odpowiedzialnosc porazki. Popieram gazete zrobcie wietrzenie!. Negatywne komentarze pisza urzednicy Majchrowskiego to jasne.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
poparcie

smok wawelski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

A kogo ty k..... popierasz.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oby, oby

Krk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 18

Nie jestem urzędnikiem Majchrowskiego.
Jestem krakowianinem, który uważa że GK zamiast rzetelnie przewietrzyć KKK na czele z JMW, zniszczyła inicjatywę, która bardzo pomogłaby mojemu Miastu Kraków.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
właśnie

krotochwilny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

niestety, problemem jest to, że zamiast prowadzić rozsądną debatę i wymianę argumentów, GK i jej poplecznicy wolą tanie, sensacjonalistyczne pieniactwo.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo