Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki eurowyborów 2014 w Krakowie i Małopolsce

Magdalena Stokłosa
Wyniki eurowyborów 2014 Małopolska. Po raz kolejny wybory w Polsce zwyciężyła Platforma Obywatelska - wynika z sondażu. Do europarlamentu wchodzi Nowa Prawica.

Wyniki eurowyborów 2014 Małopolska. Oto prawdopodobni posłowie z Małopolski [LISTA]

Z ogólnopolskiego sondażu IPSOS, przeprowadzonego na zlecenie TVN24 i Telewizji Polskiej, wynika, że partia rządząca osiągnęła wynik 32,8 proc. Jednak PiS deptał PO po piętach z wynikiem 31,8 proc. Różnica minimalna. Która z dwóch największych partii naprawdę zdobyła palmę pierwszeństwa, okaże się więc dopiero po ogłoszeniu oficjalnych wyników przez Państwową Komisję Wyborczą.

Wyniki eurowyborów 2014 na żywo! [AKTUALIZACJA, WYNIKI ONLINE]

Największym wygranym tych wyborów jest jednak Janusz Korwin-Mikke, który od połowy lat 90. nie wygrał żadnych wyborów. Jeżeli w ostatecznych wynikach potwierdzą się te sondażowe (7,2 proc.), najbardziej kontrowersyjny polityk tej kampanii, lider Nowej Prawicy, wprowadzi eurodeputowanych do Parlamentu Europejskiego.
Poza tym do Strasburga pojadą przedstawiciele SLD (9,6 proc.) i PSL (7 proc.).

Nasz sondaż

W naszym okręgu nieznacznie wygrywa Platforma przed Prawem i Sprawiedliwością, trzeci jest Sojusz Lewicy Demokratycznej (8,5 proc.). To wyniki sondażowego badania exit poll z województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Ankieterzy "Gazety Krakowskiej", "Dziennika Polskiego" i kieleckiego "Echa Dnia" przepytali tysiąc osób we wszystkich powiatach okręgu. Pytali głosujących bezpośrednio po wyjściu z komisji wyborczej, na kogo oddali swój głos. Badanie zakończyliśmy wczoraj o godz. 15.

W wynikach naszego sondażu łatwo zauważyć dość dobry wynik partii Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. Nic dziwnego - obaj wywodzą się z Małopolski i w poprzednich wyborach, jeszcze pod szyldem PiS i PO, bili wyborcze rekordy. Teraz startowali jako liderzy własnych ugrupowań, a na ich listach znaleźli się dobrze znani przez Małopolan lokalni samorządowcy i posłowie.

Tyle że poparcie samych Małopolan nie wystarczyło. Zgodnie z wynikami ogólnopolskiego sondażu, ani partia Ziobry, ani Gowina w skali kraju nie przekroczyła wymaganego prawem progu 5 proc. poparcia.

- Wyniki Solidarnej Polski to tak naprawdę koniec tej partii - uważa prof. Marek Bankowicz, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Szansę ma jeszcze sam Zbigniew Ziobro. Lokalnie może odnieść sukces na przykład w wyborach do Senatu. Sama partia raczej się już nie podniesie, bo wyborcy uznają, że głos oddany na Solidarną Polskę to głos stracony - dodaje.
Dr Łukasz Stach, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego, komentuje: - Wyniki pokrywają się z wcześniejszymi sondażami. I potwierdzają hegemonię dwóch głównych ugrupowań politycznych: PO i PiS. Co do Korwin-Mikkego: jego Nowa Prawica weszła do europarlamentu i pokazała, że jeszcze może powiększyć elektorat. Ludzie nie głosują jednak na tę partię z racji jej programu, a raczej traktują to jako manifest braku zaufania i znudzenia obecną władzą.

Według sondażu IPSOS, frekwencja w kraju wyniosła 22,7 proc. Frekwencja w Małopolsce na godz. 17.30 wynosiła 20,1 proc. i był to o tej godzinie najlepszy wynik w Polsce.

- Przyszliśmy na głosowanie w komplecie, by dać przykład dzieciom i pokazać, jak taki akt wyborczy wygląda - dzieliła się Marta Lebda, która do komisji w podsądeckim Chełmcu przyszła z mężem i trójką dzieci.

Wybory 2014 do Parlamentu Europejskiego. Kraków z najwyższą frekwencją!

W wielu małopolskich komisjach dało się zauważyć przewagę młodych wyborców. - Głosuję po raz pierwszy i jestem ogromnie przejęta - powiedziała Daria Sobol, tegoroczna maturzystka nowosądeckiego I LO.
Pierwszy raz głos oddawał też Przemysław Chlipała, 20-letni tarnowianin. - W mojej rodzinie entuzjazmu nie ma, ja bardzo chciałem wziąć udział w wyborach. Zagłosowałem nie na listę, ale na konkretnego kandydata, którego poglądy znam i cenię - przyznał.

W komisji obwodowej na os. Flagówka w Libiążu też nie brakowało młodych ludzi. Jak mówili, nadszedł czas, aby przyszłość wziąć w swoje ręce. - Decyzję podjąłem na podstawie programu wyborczego kandydatów - mówił Dawid Wojtas. - Zależy mi na tym, aby młodzi ludzie mieli miejsca pracy w kraju, a nie musieli wyjeżdżać za granicę, jak wielu moich znajomych. Jedna z kandydatek obiecała właśnie o to walczyć - tłumaczył.

Na tradycyjnie prawicowej Sądecczyźnie, głosującej dotąd na PiS, niektórzy wyborcy odchodząc od urn ubolewali, że na liście tej partii nie było kandydatów z ich terenu. - Zagłosowałem na Arkadiusza Mularczyka, bo go kojarzę i jest związany z prawicą - powiedział nam 67-letni wyborca ze Starego Sącza. - Zwykle głosowałem na PiS, ale teraz ludzi, którzy są na tej liście, nie znam.

Senator Stanisław Kogut, szef PiS na Sądecczyźnie, wyjaśnia, że lista była układana w Warszawie. Nie obawia się jednak, że brak na pierwszych miejscach kandydatów z Sądecczyzny wpłynie na wynik wyborów. - A głosy oddane na Mularczyka są stracone, bo jego partia nie osiągnie progu wyborczego - przewidywał wczoraj Kogut. Zgodnie z ogólnopolskim sondażem - nie mylił się.

WSP. (EVE, MAZ, PACH, SZEL, RSZ, TM, WCH)

Wyniki eurowyborów 2014 na żywo! [AKTUALIZACJA, WYNIKI ONLINE]

Wyniki referendum Kraków 2014: Głosowanie ważne, "nie" dla igrzysk!

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska