Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. "Stary szpital" poprawi komfort pacjentów i zmieni swe oblicze

Julita Majewska
Miejsce obecnego parkingu zajmie nowoczesny budynek
Miejsce obecnego parkingu zajmie nowoczesny budynek archiwum
Za kilka dni rozpoczyna się długo wyczekiwana rozbudowa szpitala im. Edwarda Szczeklika. Prace budowlane będą trwały przez dwa lata. Front szpitala od ul. Starodąbrowskiej całkowicie zmieni swoje oblicze. Na miejscu dzisiejszego parkingu powstanie nowy budynek. Kompletnej przebudowie zostanie poddany obiekt, w którym teraz mieści się oddział zakaźny. Najważniejsza podczas tej inwestycji będzie budowa sieci przewiązek, która połączy wszystkie oddziały szpitalne "w jeden organizm".

To największa inwestycja realizowana w szpitalu, odkąd ten, w 2006 roku, rozpoczął modernizację. Zdaniem dyrekcji szeroko zakrojone prace nie będą uciążliwe dla pacjentów.

- Zaplanowaliśmy tak rozbudowę, żeby nie wpływała ona na ogólne funkcjonowanie szpitala i dobro pacjentów. Mamy kilkuletnie doświadczenie w modernizacji placówki i wierzymy, że wszystko pójdzie zgodnie z planem - mówi Danuta Nosek, zast. dyr. szpitala.

Najgorzej będą mieć mali pacjenci z oddziału zakaźnego. Ten oddział w całości zostanie przeniesiony. Teraz mieści się w budynku starego szpitala żydowskiego. Po remoncie znajdzie swoje miejsce w innym pawilonie, do którego zostanie dobudowane specjalne piętro, ponieważ stary budynek nie nadaje się do remontu.

- Postaramy się przygotować wszystko w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy. Wtedy ograniczymy nieco liczbę przyjęć na oddziale. Ale akurat jest to okres, kiedy zgłasza się do nas mniej osób, niż w pozostałym czasie. Dlatego nie powinno być żadnych problemów - dodaje Dnuta Nosek.

Tuż po wakacjach mali pacjenci oddziału zakaźnego będą już przyjmowani w nowym miejscu.
Nieco więcej utrudnień będą mieć lekarze i personel, który teraz swoje auta parkuje w miejscu, gdzie powstanie nowy budynek szpitalny. Choć część parkingu będzie nadal czynna.
Po remoncie komfort pacjentów znacznie się jednak poprawi.

- Nie będzie uciążliwego przewożenia pacjentów, łóżek i wózków przez zewnętrzny dziedziniec szpitala. Każdy oddział będzie miał połączenie dobudowanymi napowietrznymi korytarzami z całością szpitala i jednym centralny blokiem operacyjnym - mówi Danuta Nosek. Nowy blok operacyjny dla szpitala to konieczność, której wymagają aktualne przepisy. Ten dotychczasowy ich nie spełnia.

Będzie to blok centralny dla całego szpitala, połączony z oddziałami siecią nadziemnych korytarzy.

Remont i rozbudowa "starego szpitala" pochłonie ponad 16 mln zł. Większość kwoty wyłoży sama placówka. Resztę dołoży Urząd Marszałkowski, PEFRON i samorząd miasta. Będzie to przedostatnia inwestycja szpitala. W kolejce na remont czeka jeszcze stacja krwiodawstwa, która mieści się w oddzielnym budynku szpitalnym.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska