Kraków: rowerowy falstart miasta. System KMK Bike nie...

  Kraków: rowerowy falstart miasta. System KMK Bike nie wypalił [WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Karkosza

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków: rowerowy falstart miasta. System KMK Bike nie wypalił [WIDEO]
  1/19

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Marcin Karkosza

  Hucznie zapowiadane otwarcie systemu KMK Bike po raz kolejny zakończyło się porażką. Uroczyste uruchomienie miejskich wypożyczalni rowerów miało odbyć się w czwartek o godz. 13.30 na pl. Wszystkich Świętych, a o zaletach szybkiego i prostego systemu miał opowiadać m.in. Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa. Okazało się jednak, że zastępca prezydenta nie pojawił się a urzędnicy zamiast zbierać pochwały musieli tłumaczyć się bo... stacje rowerów nie działają i nadal nie wiadomo kiedy zaczną.
  System miejskich wypożyczalni rowerów miał zostać uruchomiony już w poniedziałek, jednak urzędnicy poinformowali, że potrzebują kolejnych dni na testy.

  Dziś miało być inaczej, jednak okazało się, że na kilka godzin przed zaplanowanym na godz. 14 uruchomieniem systemu, operatorowi systemu, firmie BikeU oraz ZIKiT-owi zablokowano możliwość zarządzania systemem.

  Zapraszamy także na Facebooka Reportera Mobilnego Gazety Krakowskiej


  Początkowo urzędnicy oraz przedstawiciele operatora KKM robili dobrą minę do złej gry. Zaprezentowano nowe rowery, darmowe mapy rowerowe miasta, które dodawane będą do wypożyczonych jednośladów oraz sam terminal wypożyczalni. Przedstawiciele ZIKiT zapowiedzieli też, że do wieczora rowery pojawią się na wszystkich 30 stacjach KKM.

  Po kilkunastu minutach okazało się jednak, że system wciąż nie działa.  - Wystąpiły problemy z dostępem do baz danych. Postaramy, by rowery można wypożyczać jak najszybciej, jednak jak na razie nie potrafię powiedzieć kiedy stacje zaczną działać - mówi Piotr Hamarnik, rzecznik Zarządu Infarstruktury Komunalnej i Transportu.

  W zeszłym roku miasto ogłosiło przetarg na zakup nowych stacji, rowerów i systemu do ich obsługi. Wygrała go firma NextBike, która za dostarczenie sprzętu oraz udostępnienie licencji na 10 lat otrzymała ponad 800 tys. zł.

  Wiosną ogłoszony został kolejny przetarg tym razem na operatora trzydziestu wypożyczalni oraz serwis 290 rowerów. Tym razem wygrała go firma BikeU, za co otrzyma w sumie 750 tysięcy złotych.

  Wtedy pojawił się problem, bo obie firmy konkurują ze sobą. Tymczasem aby obsługiwać system KKM firma BikeU musi mieć możliwość dostępu do baz danych firmy NextBike.

  – Zaczęliśmy zgrywać dane użytkowników systemu i wtedy NextBike zablokował nam dostęp do aplikacji, dzięki której urządzenia na stacjach łączą się z serwerami – twierdzi Marcin Jeż z firmy BikeU. – Sytuacja jest dla nas niezrozumiała, gdyż miasto nabyło odpowiednią licencję na oprogramowanie, a my jesteśmy pełnoprawnym operatorem.

  Popołudniu ZIKiT wydał oświadczenie, w którym zaznacza, że odpowiednio przygotował krakowską sieć wypożyczalni rowerowych na sezon 2014.

  – "Zarówno ze strony sprzętowej jak i oprogramowania wszystko jest gotowe do prawidłowego działania - co potwierdziły przeprowadzone testy." – czytamy w oświadczeniu.

  Urzędnicy zapowiadają, że podejmą kroki prawne aby jak najszybciej odzyskać dostęp do zakupionego wcześniej oprogramowania i zabezpieczyć interesy krakowian.

  W czwartek u dyrektora ZIKiT mają spotkać się przedstawiciele obu firm - NextBike i BikeU w celu wyjaśnienia sytuacji.

  Niewykluczone, że sprawa zakończy się w sądzie. Możliwe też, że o zajściu zostanie poinformowana prokuratura.

  Stacje roweru miejskiego znajdziesz w rejonie przystanków:
  • Błonia
  • Salwator
  • Bagatela
  • pl. Wszystkich Świętych
  • Poczta Główna
  • Rondo Grzegorzeckie
  • Rondo Mogilskie
  • Galeria Krakowska
  • Politechnika
  • Nowy Kleparz
  • pl. Inwalidow
  • Wawel
  • Rondo Grunwaldzkie
  • Miasteczko Studenckie AGH
  • Uniwersytet Rolniczy
  • Krowodrza Górka
  • Bratysławska
  • Dworzec Główny Wschód
  • Miodowa; plac Wolnica
  • Korona
  • pl. Bohaterów Getta
  • AGH
  • Uniwersytet Pedagogiczny
  • Jubilat; Cichy Kącik
  • Łobzów PKP
  • Azory
  • Szwedzka
  • Mackiewicza  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam prośbę do PP dziennikarzy wszelkich mediów,

  gniewko_syn_ryba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  by przestali wykorzystywać materiały audiowizualne z udziałem P. Hamarnika, gdyż jak słyszę jego głos, to kiszki mi się w brzuchu przewracają niezależnie od tego, czy mówi z sensem, czy bez sensu...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Parodia

  Dede (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Tak to jest gdy wykupuje się licencje na oprogramowanie, a nie wykupuje się wszystkich składowych oprogramowania z kodami źródłowymi itd. W dodatku całkiem możliwe, że tak samo wygląda 'zakup'...rozwiń całość

  Tak to jest gdy wykupuje się licencje na oprogramowanie, a nie wykupuje się wszystkich składowych oprogramowania z kodami źródłowymi itd. W dodatku całkiem możliwe, że tak samo wygląda 'zakup' systemów obsługujących o wiele ważniejsze rzeczy w państwie. Dla niezorientowanych w czym tkwi różnica powiem, że jeśli instytucja publiczna nie kupi wszystkich praw i nie ma wglądu do źródeł programu który obsługuje bazy danych z NASZYMI danymi osobowymi tak naprawdę kupuje kota w worku bo NIE JEST W STANIE bez wnikliwych analiz oprogramowania (czyt. reverse engineeringu) ocenić czy nie zaimplementowano tam funkcji umożliwiającej na żądanie z zewnątrz wyciągnięcia wszystkich danych do jakich ma dostęp dane oprogramowanie w sposób niedostrzegalny dla użytkownika oprogramowania. A co jeśli oprócz samego wyciągania danych ktoś postanowi by je modyfikować wedle uznania również w sposób niedostrzegalny i niesprawdzalny? Pytanie o czym myślą politycy oddając kolejne systemy w ręce 'operatorów' czy wypożyczając licencje bo na pewno nie o bezpieczeństwie i interesie obywateli.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pewnie sroka ...

  rowerzysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Pewnie jakaś sroka usiadła na tym systemie i mamy kłopot. Módlmy się wszyscy do św. Magdaleny.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No super !

  Krakus. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Jakież to polskie ! - cudowne ! Typowo nasze -krajowe ! Made in Poland ! Wypisz ,wymaluj POLSKA ! Kupa ludzi nad tym myślałA i kupa też wyszła ! Brawo ZIKiT albo inni ,kto się tam tym zajmował -...rozwiń całość

  Jakież to polskie ! - cudowne ! Typowo nasze -krajowe ! Made in Poland ! Wypisz ,wymaluj POLSKA ! Kupa ludzi nad tym myślałA i kupa też wyszła ! Brawo ZIKiT albo inni ,kto się tam tym zajmował - kupa za kupę !!-- K A B A R E C I A R Z E ! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oficer rowerowy sie popisal

  wra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Na rowerach jest naklejka reklamujaca organizacje pozarzadowa Krakow Miastem Rowerow, czyli organizacje w ktorej (charytatywnie) dziala oficer rowerowy oplacany z pieniedzy miasta (czyt. naszych)....rozwiń całość

  Na rowerach jest naklejka reklamujaca organizacje pozarzadowa Krakow Miastem Rowerow, czyli organizacje w ktorej (charytatywnie) dziala oficer rowerowy oplacany z pieniedzy miasta (czyt. naszych). Czyli znalazl sie czas na reklame prywatnego folwarku, ale nie ma czasu na przetestowanie systemu?! Jak widze, nasze pieniadze sa zawsze dobrze wydawane!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co roku to samo

  Rh- (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  i znów problemy, niedogadania i ogólna kompromitacja. Kolejny rok z rzędu szumne "otwarcie sezonu" jest spektakularna klapą systemu wypożyczalni. Widać jak na dłoni w "zikicie" nie ma już ani pół...rozwiń całość

  i znów problemy, niedogadania i ogólna kompromitacja. Kolejny rok z rzędu szumne "otwarcie sezonu" jest spektakularna klapą systemu wypożyczalni. Widać jak na dłoni w "zikicie" nie ma już ani pół kumatego inżyniera ani nawet ćwierć sprawnego organizatora.... Jak ci geniusze organizacji zamierzają robić infrastrukturę na ZIO2022 ???????????????????zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale b____del :-) kolesie, cwaniaczki, nieudolne pokraki, półgłówki

  wik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  oto ludzie u władzy i w spółkach miejskich w KRK... :-) Żenua...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Partacze!

  AM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Za organizację igrzysk olimpijskich chcą się zabierać, a nawet z uruchomieniem roweru miejskiego sobie nie mogą poradzić.
  W listopadzie trzeba wyrzucić Majchrowskiego. Musi przyjść ktoś nowy i...rozwiń całość

  Za organizację igrzysk olimpijskich chcą się zabierać, a nawet z uruchomieniem roweru miejskiego sobie nie mogą poradzić.
  W listopadzie trzeba wyrzucić Majchrowskiego. Musi przyjść ktoś nowy i zrobić w tym mieście porządek. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomocy !!!

  krakus . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Święta Magdalena zapewne nam pomoże w końcu została wybrana na patronkę poważnej imprezy ZIO 2022. Jakieś tam rowery, to będzie dla świętej pestka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomocy !!!

  kraus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Święta Magdalena zapewne nam pomoże w końcu została wybrana na patronkę poważnej imprezy ZIO 2022. Jakieś tam rowery, to będzie dla świętej pestka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hahahahahahahahahahahaha... uhuhuhuhuhuhuhuhuh...

  sdlpgjfaod;ushag[sdr'oihgp]sodfg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  macie swojego prezia i jego bande !! braaawo !! braaawo !! winszuje...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo