Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowiesz się, czy musisz pracować do 67. roku życia. Już po długim weekendzie

Sławomir Cichy
arc
Czy musimy pracować najdłużej w Unii Europejskiej, bo do 67. roku życia? Na to pytanie odpowie tuż po długim weekendzie majowym Trybunał Konstytucyjny badając skargi Solidarności, OPZZ i PiS na ustawę podnoszącą wiek emerytalny.

Sędziowie TK będą pracować w pełnym składzie dwa dni: 6 i 7 maja. Rozstrzygną ostatecznie, czy podniesienie wieku emerytalnego dla już pracujących jest zgodne z konstytucją, podobnie jak zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a także zróżnicowanie warunków przyznawania emerytury częściowej w przypadku obu płci.

- Argumenty użyte w skardze mają charakter prawny i merytoryczny, a nie polityczny, dlatego liczę, ze podobnie zachowa się Trybunał. Podejdzie merytorycznie do oceny naszych argumentów, nie oglądając się na skutki polityczne - powiedział nam Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidar-ności.

Po pierwsze, po drugie i wreszcie po trzecie...

Podstawowym zarzutem, który stawiają związkowcy, jest zmiana reguł w trakcie gry.

- Praktycznie z dnia na dzień dowiedzieliśmy się, że na emeryturę przejdziemy później. Naszym zdaniem to atak na prawa nabyte - mówi Kolorz. Dlatego związkowcy uważają, że rozważanie podniesienia wieku emerytalnego przez rząd powinno było dotyczyć osób dopiero rozpoczynających pracę.

Takie rozwiązanie wynegocjowali sobie policjanci i żołnierze. Obligatoryjnie popracują do 55. roku życia ci, którzy wstąpili do służby po 1 stycznia 2013 roku. Ci, którzy wstąpili do służby wcześniej, mogą wybierać - iść na emeryturę na starych bądź nowych zasadach. Pozostałe grupy zawodowe tego wyboru nie mają.

Składający skargę do TK podkreślali też, że ratyfikowana przez Polskę konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy zaleca, by wiek emerytalny był nie wyższy niż 65 lat.

Wiesława Tarnowska, wice-przewodnicząca OPZZ, przypomina, że średnia długość życia w Polsce jest znacznie niższa niż w krajach zachodniej Europy, a wręcz przodujemy wśród krajów, w których mężczyźni umierają przedwcześnie.

- Aż 40 procent zgonów następuje, zanim osiągną 64. rok życia - mówi Tarnowska. I choć nie nazywa rzeczy po imieniu, trudno nie dostrzec sugestii, że podwyższenie wieku emerytalnego jest sposobem na ograniczenie wypłat z ZUS.

Dominik Kolorz pytany przez nas, czy podobnie jak w OPZZ interpretuje przyczyny zmian emerytalnych wprowadzonych w 2012 roku, uchylił się od odpowiedzi. - Wszystko, co mieliśmy do powiedzenia, znalazło się we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Nie chcę podnosić innych kwestii, które mogłyby być odbierane jako polityczne przez przeciwników wniosku do TK - dodaje.

Powołali się na reformę OFE z 1999 roku

Związki zawodowe liczą, że Trybunał Konstytucyjny, który już raz badał podobną sprawę, nie zmieni zdania i podtrzyma swoją poprzednią argumentację. Chodzi o wyrok w sprawie zgodności z Konstytucją reformy emerytalnej i wprowadzenie Otwartych Funduszy Emerytalnych w 1999 roku. Wówczas Trybunał uznał, że obywatele muszą mieć czas na dostosowanie się do nowych uregulowań i nie mogą przez nie być zaskakiwani. Wtedy sędziowie uznali, że fakt nieobjęcia reformą tych, którzy ukończyli 50 lat, spełnia ten warunek. Tym razem tak się nie stało i zmiany objęły wszystkich bez wyjątku.
WSP.: MONIKA KACZYŃSKA

Wiek emerytalny w UE

Przyjmując ustawę o podwyższeniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia posłowie zdecydowali, że będziemy pracować najdłużej w UE. Oprócz Polaków w tej grupie są jeszcze: Niemcy, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Dania i Irlandia, w której wiek emerytalny został podniesiony do 68. roku życia, ale oni pracują rocznie od nas mniej o 200 godzin. W pozostałych krajach wiek emerytalny wynosi 65 lat lub mniej. Najkrócej pracują Szwedzi i Słowacy. Zarówno wiek emerytalny kobiet, jak i mężczyzn w Szwecji to 61 lat, a w Słowacji - 62 lata. Dodatkowo kobiety mogą liczyć na obniżenie tego progu w zależności od liczby posiadanych dzieci.

Radość z życia na emeryturze jest też mierzalna. Okazuje się, że Polakom daleko do Niemców, Brytyjczyków, a nawet Czechów. Pod względem długości życia na emeryturze zajmujemy dopiero 28. miejsce w Europie.

Na początku stycznia niemieckie media poinformowały, że ich rząd zabrał się do przełomowej reformy gospodarczej. Zgodnie z projektem ustawy, pracownicy, którzy przez 45 lat odprowadzali składki do systemu ubezpieczeń społecznych, mogą przejść na emeryturę w pełnym wymiarze w wieku już 63 lat. (CIS)


*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Wielkanoc 2014: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, które musisz znać
*Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!