Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszedł Zbigniew Bauer: znawca mediów, wielki erudyta

Marcin Karkosza
Marcin Karkosza
11 kwietnia zmarł dr hab. Zbigniew Bauer, medioznawca, teoretyk literatury, krytyk, eseista, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Zbigniew Bauer urodził się w 1952 roku w Ełku. W 1975 roku ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Cztery lata później został asystentem w Instytucie Filologii Polskiej UJ. Od 1971 r. był związany z prasą społeczno-kulturalną, a także z dziennikarstwem informacyjnym. Pracował w "Życiu Literackim", współpracował z niemal wszystkimi ukazującymi się w latach 70. tygodnikami i miesięcznikami kulturalnymi. Był redaktorem naczelnym miesięcznika "Kontrasty", później związany był z miesięcznikiem "Zdanie".

W 1990 r. był zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Krakowskiej", potem jej wieloletnim felietonistą. Współpracował także z czasopismami "Polityka", "Glob 24", "Słowo" i kwartalnikiem "Kraków". Od 1991 r. wykładał w Wyższej Szkole Pedagogicznej. W latach 1982-2000 był wykładowcą Studium Dziennikarskiego Akademii Pedagogicznej.

Zbigniew Bauer jest również autorem kilkuset esejów i recenzji, a także reportaży i felietonów publikowanych w prasie codziennej, radiu i tygodnikach. Napisał "Dekadę. Szkice o literaturze lat 70." i "Antymedialny reportaż Ryszarda Kapuścińskiego" oraz wiele artykułów w publikacjach zbiorowych.

Pogrzeb Zbigniewa Bauera odbędzie się jutro o godz. 10.20 na cmentarzu Batowickim w Krakowie.

Wspomnienia o Zbigniewie Bauerze

Dr Edward Chudziński, kierownik Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Znaliśmy się przeszło 30 lat. W latach 90. wspólnie tworzyliśmy nowy kształt Studium Dziennikarskiego w ówczesnej Akademii Pedagogicznej. Zbigniew był przede wszystkim wyjątkowym medioznawcą, który łączył teoretyczną wiedzę z praktyką. Dzięki temu miał przewagę nad innymi medioznawcami, a do tego posiadał ogromną wiedzę. Osiągnął bardzo wiele jako publicysta, eseista i badacz mediów. Świadczą o tym choćby jego książki, które zapisały się w medioznawstwie i nie wymagają dodatkowych rekomendacji.

Dr Zbigniew Bajka, medioznawca z Krakowskiej Akademii
Był to bardzo mądry człowiek i erudyta, z którym współpracowałem w Ośrodku Badań Prasoznawczych i na Uniwersytecie Pedagogicznym. Pisał wspaniałe książki, które charakteryzował wysoki poziom naukowy, ale jednocześnie były napisane prostym, zrozumiałym językiem. Jego śmierć to wielka strata.

Leszek Rafalski, były redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej"
Zapamiętam Zbigniewa jako wysokiej klasy erudytę oraz świetnego, przenikliwego felietonistę, który nie ulegał modom i naciskom. Zbyszek trzymał kurs na zdrowy rozsądek, bardzo cenił sobie intelektualną niezależność i krytyczne myślenie. Wysoko stawiał poprzeczkę dziennikarstwu i czytelnikom, ale przede wszystkim sobie. Tak było w redakcji. Podobnie podchodził też do swoich obowiązków jako wykładowca akademicki.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska