18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Synagoga Remuh pięknieje w oczach [ZDJĘCIA]

Karolina Gawlik
W  Sali Modlitewnej pod kilkoma warstwami tynku odkryto przepiękne polichromie datowane na XVII lub XVI wiek. Wciąż trwają ich badania. Dzięki nim synagoga zyskała gamę kolorów. Nad ołtarzem odświeżono napis, który jest błogosławieństwem z Talmudu
W Sali Modlitewnej pod kilkoma warstwami tynku odkryto przepiękne polichromie datowane na XVII lub XVI wiek. Wciąż trwają ich badania. Dzięki nim synagoga zyskała gamę kolorów. Nad ołtarzem odświeżono napis, który jest błogosławieństwem z Talmudu Anna Kaczmarz
Smutne, szare ściany wewnątrz, popękana elewacja, poprzewracane nagrobki na cmentarzu - tak jeszcze kilka lat temu wyglądała synagoga Remuh przy ul. Szerokiej. Dzięki gruntownemu remontowi, dziś nikt nie będzie miał wątpliwości, że zwiedza bezcenne dzieło żydowskiej architektury sięgającej XVI wieku.

Na cmentarzu przyległym do synagogi uporządkowano nagrobki (większość z nich ma 500 lat) i wyczyszczono widniejące na nich napisy. Zamontowano też daszki, chroniące przed deszczem i mrozem.

W trakcie remontu dokonano dwóch niezwykłych odkryć. Pierwsze z nich, to polichromie na ścianach sali modlitewnej, które przez setki lat były schowane pod kilkoma warstwami tynku. - To jedne z najstarszych zachowanych w Polsce malowideł hebrajskich - mówi Maciej Wilamowski, dyrektor Biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Wstępnie datowane są na XVII wiek, ale wciąż trwają ich badania.

Prezesowi Gminy Wyznaniowej Żydowskiej bardzo zależy na ich wyeksponowaniu. - One są namacalnym dowodem na to, że świątynia pochodzi z 1558 roku - zaznacza Tadeusz Jakubowicz.

Polichromie odkryto także w sali modlitewnej dla kobiet, czyli tzw. babińcu. Podobnie jak w głównym pomieszczeniu, nową kolorystykę ścian opracowano tu według kolorów i wzorów zabytkowych malowideł. Jakubowicz nie ukrywa, że ich wydobycie i odnowienie było trudne i wymagało dużo cierpliwości. - Wydawało się, że remont w ogóle nie postępuje - zauważa.
Drugie niezwykłe odkrycie to piwnica, o której istnieniu nikt dotąd nie wiedział. - Była ona zapewne częścią murowanego domu, na miejscu którego w 1558 roku rozpoczęto wznoszenie świątyni - wyjaśnia Wilamowski. - Okazało się, że na sklepieniu piwnicy opiera się w dużej mierze struktura nośna całego obiektu! Piwnicę trzeba było odgruzować, odwodnić i wzmocnić jej konstrukcję
Do piwnicy dobudowano wejście z zewnątrz, ponieważ po remoncie będzie ona miejscem spotkań po sobotniej modlitwie. Zmieści się w niej około 16 osób. Jak mówi Jakubowicz, cegły w piwnicy wyglądały tak, jakby były położone wczoraj. Wytworzył się tam mikroklimat, dzięki któremu świetnie się zachowały.

Synagoga jest jedyną w Krakowie, w której odbywają się nabożeństwa. Na czas remontu zostały przeniesione do synagogi przy ul. Kupa, ale mają wrócić do Remuh od nowego roku.

W tym roku prace remontowe będą kosztować prawie 300 tys. zł. Wraz z Gminą Wyznaniową Żydowską finansuje je SKOZK. W ubiegłym roku komitet przeznaczył na ten cel ponad trzy mln złotych.

- Gdy zostaną zdjęte rusztowania, powiesimy kinkiety, zamontujemy nowe ławki, synagoga naprawdę dostanie drugie życie - podsumowuje Jakubowicz.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska