Pilne
Nowy Sącz. Most Masiora w gruzach [ZDJĘCIA]

Nowy Sącz. Most Masiora w gruzach [ZDJĘCIA]

Wojciech Chmura

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Nowy Sącz. Most Masiora w gruzach [ZDJĘCIA]
1/11

Przejdź do
galerii zdjęć

©Stanisław Śmierciak

Most imienia Jerzego Masiora, spinający dwa brzegi rzeki Łubinki w Nowym Sączu, ginie w oczach. Wczoraj w południe ciężki sprzęt wyrywał kawałki betonu z konstrukcji starej przeprawy, usuwał gruz i tony starego drutu zbrojeniowego.

Nowy Sącz: rusza budowa obwodnicy północnej. Utrudnienia w ruchu, objazdyPrzęsła nad rzeką i od strony Zabełcza zostały do południa usunięte. Zachował się jedynie fragment mostowej płyty, podpartej dwiema kolumnami na przeciwległym brzegu od strony zamkniętej dla ruchu ulicy Tarnowskiej.


- Rozbiórka ostatniej płyty mostu potrwa jeszcze ze dwa dni i w przyszłym tygodniu rozpocznie się fundamentowanie przyczółków pod nowy most - poinformował wczoraj na miejscu robót przestawiciel inwestora, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu Grzegorz Mirek.

Przy ulicy Dunajcowej, nad którą przebiegać będzie estakada, teren został oczyszczony z krzewów i drzew. Jest już ułożona droga techniczna dla ciężkiego sprzętu.

Jak przekonuje Zbigniew Racoń, przedstawicel firmy Arcus z Krakowa, która wygrała przetarg na nadzór inwestorski, roboty idą zgodnie z harmonogramem. - Najgorsze są początki, gdy trzeba uzbrajać teren, dogadywać jeszcze różne sprawy z sąsiadami - mówi Racoń. - Obecnie pracują tu robotnicy głównego wykonawcy, czyli spółki Intercor z Zawiercia - dodaje.

Według jego zapewnień, w najbliższym czasie na budowę przyjedzie potężna palownica, która zacznie przygotowywać otwory na podpory estakady. Jednocześnie od ulicy Tarnowskiej i Marcinkowickiej rozpocznie się budowa nasypów pod fragmenty szosy prowadzącej z obu stron do estakady.

- Za miesiąc, góra dwa, sądeczanie będą mieli tu już zupełnie nowy krajobraz - mówi Zbigniew Racoń.

Jedną z osób, które pilnie i z niepokojem obserwuje prace przy obwodnicy, jest Krystyna Szkaradek. Jej dom przy ul. Dunajcowej stoi dwieście metrów od wytyczonej estakady.

- Boję się, że będę miała w domu nieustanny huk. Choć rozumiem, że ta droga jest potrzebna - mówi pani Krystyna. - Często jeżdżę do córki na Zachód i widzę, jakie tam mają drogi. Daleko nam do nich, więc choć z jednej strony mam obawy, z drugiej cieszę się, że coś wreszcie w tym Nowym Sączu zmienia się na lepsze - podkreśla.

Zanim to jednak nastąpi, trzeba przeczekać budowlaną ofensywę. A ta wymaga poświęceń. Zamknięcie mostu odczuli nie tylko kierowcy, których poprowadzono objazdami, ale także piesi. Dotąd przechodzili na drugi brzeg rzeki przez most. Po jego zamknięciu droga się skomplikowała. Niektórzy wykorzystując fakt, że Łubinka jest płytka, przeskakują na drugą stronę po betonowych płytach. Sprawę rozwiązałaby kładka przez rzekę, ale jej nie zbudowano.

- To jest uciążliwe dla wszystkich działkowców - mówi Zofia Mróz, prezes ogrodu działkowego "Góra Zabełecka". - Teraz jak się chcą dostać na działkę, to mogę zrobić to tylko autobusem. Trzeba nadkładać drogi.

Już w najbliższy czwartek m.in. w tej sprawie ma dojść do spotkania przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg z głównym wykonawcą. Czy kładka jednak powstanie, to wciąż wielka niewiadoma.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo