Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: rodziny z trojgiem dzieci dostaną prawo do licznych ulg i zniżek

Piotr Rąpalski
Na razie karta przeznaczona jest dla rodzin z czwórką dzieci
Na razie karta przeznaczona jest dla rodzin z czwórką dzieci
Krakowska Karta Rodzinna (KKR), uprawniająca do licznych zniżek rodziny z czwórką dzieci, od września ma objąć też familie z trójką pociech. Liczba osób, uprawnionych do ulg, np. na basen, komunikację miejską, wejście do muzeów czy zakupy w prywatnych sklepach i restauracjach wzrośnie wtedy z ok. 15 tysięcy do 40 tysięcy.

Miasto wyda na to rocznie ok. 1,5 mln zł. M.in. za tę kwotę stworzy system komputerowy, który będzie rejestrował uprawnionych do zniżek. Ponadto ok. 2,6 mln zł rocznie będą kosztowały ulgi udzielane na przejazdy tramwajami i autobusami oraz prawo tańszego wstępu do miejskich placówek kultury.

- Kraków włączy się jednak na serio w system wspierania rodzin wielodzietnych. Inne miasta, np. Wrocław, już dawno mają karty 3+, a nie 4+ - mówi Stanisław Rachwał, radny PiS. Projekt popiera też rządząca w Radzie Miasta Platforma. Wczoraj radni przegłosowali uchwałę nakazującą prezydentowi wprowadzenie zmiany.

Do końca nie wiadomo, ile osób uprawnionych do ulg skorzysta z nich. Urząd ma tylko dane GUS z 2002 roku. Dziś uprawnionych jest ok. 15 tys. osób. Korzysta ok. 5 tys. (900 rodzin - karty mają zarówno rodzice, jak i dzieci). Po zmianach uprawnionych będzie dużo więcej, ok. 40 tys. osób. Nawet jeśli skorzysta 1/3 z nich, liczba nowych kart będzie spora.

- Liczba chętnych na pewno mocno pójdzie w górę - mówi Jan Żądło, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych UMK. - Musimy wszystko przygotować, np. zintegrować karty KKR z Krakowską Kartą Miejską, aby obie się nie dublowały, a MPK miało bazę danych osób, które jeżdżą ze zniżką. Potrzebujemy na przygotowania ok. 3-4 miesiące - dodaje i liczy, że ze zmianami uda się zdążyć nawet na sierpień. Ważne, aby dzieci 1 września mogły już ze zniżek korzystać, gdy pójdą do szkół.

Dlaczego Kraków nie wprowadził pomysłu wcześniej? Urzędnicy twierdzą, że nie było pieniędzy. Magistrat czekał też, że miejska karta zostanie połączona z ogólnopolską kartą 3+, która ma dawać zniżki na bilety wstępu do placówek zarządzanych przez rząd (np. Muzeum Narodowe) i na przejazdy koleją. Rząd jednak się nie zgodził na takie rozwiązanie. Rodziny wielodzietne będą musiały nosić obie karty przy sobie.

Ulgi udzielane przez miejskie instytucje kultury wynoszą około 20 proc. Dzieci mają prawo do bezpłatnej komunikacji miejskiej oraz mogą korzystać z bezpłatnych wejściówek na koncerty organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Szczegółowy wykaz oferowanych ulg jest w internecie na stronie www.kkr.krakow.pl

KKR to nie tylko ulgi i rabaty udzielane całorocznie, ale i szereg akcji, podczas których dzieci i młodzież mogą korzystać z zajęć półkolonijnych, organizowanych przez centra kultury czy też ma możliwość wykupienia tańszych wejściówek na baseny czy ściankę wspinaczkową.

Ponadto do programu włączonych jest ok. 130 firm z prawie dwiema setkami punktów, gdzie można korzystać ze zniżek. Wynoszą od 3 do nawet 50 proc. Oczywiście w związku ze zmianą liczby uprawnionych trzeba będzie zweryfikować liczbę chętnych przedsiębiorstw, ale w zamian dostają one możliwość promowania się na stronach miejskich i w urzędach.

Wszystkie miejsca, gdzie można korzystać z upustów, oznaczone są specjalnymi naklejkami, co też jest korzyścią marketingową.

Napisz do autora:
[email protected]

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska