ZIO 2022. Według ekspertów z USA Kraków nie ma szans na...

ZIO 2022. Według ekspertów z USA Kraków nie ma szans na igrzyska [SONDA]

Piotr Rąpalski, Dawid Serafin

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Soczi okazały się wyjątkowo udane dla Polski
1/3
przejdź do galerii

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Soczi okazały się wyjątkowo udane dla Polski ©Paweł Relikowski

Amerykańscy eksperci z Around the Rings (organizacja, która od 24 lat zajmuje się tematyką olimpiad, a z jej analiz korzystają sponsorzy, organizatorzy, stowarzyszenia sportowe) opublikował analizę pięciu miast, które ubiegają się o organizację zimowych igrzysk w 2022 roku. W porównaniu z kazachską Ałmatą, Lwowem, Pekinem i Oslo, Kraków wypadł najgorzej. Nie mamy wielu atutów... Każde miasto mogło w rankingu zyskać 100 punktów w 11 kategoriach. Żadne nie osiągnęło maksimum. "Wyścig o igrzyska w 2022 roku rozpoczyna się z najsłabszymi zawodnikami od dekad" - piszą eksperci.

Sonda

ZIO 2022. Jak oceniasz szanse Krakowa?

ZIO 2022. Internauci śmieją się z logotypu Krakowa [MEMY]


ZIO 2022. Kraków pokazał logo na Igrzyska [ZDJĘCIA, SONDA]


Ałmaty
To miasto ma największe szanse na igrzyska. Stara się o nie już po raz trzeci. Góry i infrastruktura sportowa oddalona jest od niego zaledwie o 30 km. Kazachowie muszą zbudować halę pod konkurencje lodowe i skocznie narciarskie. Arenę pod łyżwiarstwo szybkie wystarczy przykryć dachem. Do MKOl miasto zgłosiło już 8 z 12 potrzebnych obiektów. Kolejne dwa powstaną do roku 2017. Musi stworzyć tylko wioskę olimpijską oraz rozbudować drogi i lotnisko.

Największym problemem Ałmaty jest mała liczba hoteli, ale tym mają zająć się prywatni deweloperzy. Władze Kazachstanu nie zdradzają, ile kosztować będą ich igrzyska.

Oslo
Według Amerykanów, miasto byłoby liderem, gdyby nie ciągły brak zdecydowania rządu norweskiego co do udzielenia mu gwarancji finansowych. Ale w referendum przeprowadzonym w Oslo, 55 proc. mieszkańców było za igrzyskami. To m.in. wynik otwartości norweskich urzędników na opinię publiczną. Od dawna działa strona internetowa o przygotowaniach do igrzysk, a wniosek aplikacyjny został na niej opublikowany zaraz po przekazaniu do MKOl.

Na niekorzyść Norwegów świadczy jednak fakt, że już dwa razy mieli igrzyska, a ponadto w 2016 r. będą gospodarzem Zimowych Młodzieżowych Igrzysk. Skandynawia może się już "przejeść" działaczomMKOl.

Amerykanie zauważają też, że Oslo musi współorganizować imprezę z Lillehammer. Miasta oddalone są od siebie o prawie 200 km. To spowoduje konieczność budowy dwóch wiosek olimpijskich i zmusi widzów do dalekich podróży.

Plusem kandydatury Oslo jest jednak to, że obiekty sportowe oddalone są od obu miast jedynie o 10 km. Są też najnowocześniejsze spośród infrastruktury wszystkich pięciu kandydatów. Dlatego też budżet norweskich igrzysk zamyka się w stosunkowo niewielkiej kwocie: równowartości 16,7 mld zł. Norwegowie są też bardzo zdeterminowani by igrzyska zdobyć. Na proces aplikacji i promocję chcą wydać aż 158 mln zł.

Pekin
Stolica Chin ma potrzebną infrastrukturę hotelową po letnich igrzyskach w 2008 roku. Posiada też potężny stadion "Ptasie Gniazdo", z którym nie może się równać żaden obiekt u innych kandydatów.

Na niekorzyść Chińczyków działa jednak to, że imprezę muszą podzielić na trzy miasta. Wszystkie śnieżne dyscypliny muszą się odbyć w regionie Zhangjiakou, terenie odległym od stolicy o 200 km. Ale Chiny chcą zbudować kolejkę między miastami, która skróci czas podróży do niecałych dwóch godzin.

Największym minusem Pekinu jest fakt, że MKOl może nie chcieć kolejnych zawodów na Dalekim Wschodzie. Pekin miał już igrzyska w 2008 roku, w 2018 odbędą się one w Korei Południowej. Z kolei Tokio jest gospodarzem letnich igrzysk w roku 2020.

Lwów
Amerykanie zwracają uwagę na sytuację polityczną i militarną na Ukrainie. - Trudno powiedzieć jak w tym przypadku aplikacja Lwowa jest priorytetowa dla tego kraju - piszą.
- Lwowiacy chcą igrzysk, liczą na poprawienie infrastruktury w samym mieście - powiedział nam Andrii Yaremko z biura prasowego lwowskiego magistratu.

Miasto miało mocne poparcie rządu. Ten nakazał nawet stworzenie komitetu przygotowań do igrzysk w stolicy, Kijowie, a nie we Lwowie. Ale to było przed zmianą władzy. - Lwów to atrakcyjne turystycznie miejsce, które mogłoby rozwinąć się dzięki olimpiadzie, ale to nie czas na to - kwituje Around the Rings.

Lwów musi sporo zbudować, m.in. tor do saneczkarstwa i bobslejów oraz nowe obiekty w Karpatach. Zmuszony jest również podzielić imprezę na kilka miast. Poza Lwowem będzie to Wołowiec i Tysowiec. Oddalone są od Lwowa o ok. 177 km.
Mocną stroną Lwowa jest to, że zatrudnił konsorcjum pięciu firm do pomocy w procesie aplikacji. Pracują w nim eksperci, którzy zdobywali igrzyska dla wielu miast. Nie działa co prawda strona internetowa dotycząca przygotowań, ale Lwów ma już logo. Podobnie jak Kraków zatrudnił do jego opracowania tę samą firmę, która dla miasta pracowała przy procesie aplikacyjnym. Cztery projekty logo poddano pod głosowanie. 32 tys. głosów na 60 tys. głosujących poparło jeden z nich. Logo pokazuje kolorowe miasto w ośnieżonych górach.

Ukraińcy nie upublicznili wniosku do MKOl, ale na ubieganie się o igrzyska chcą wydać 170 mln zł. A przygotowanie infrastruktury i same igrzyska mają pochłonąć 27,5 mld zł.

Kraków

Amerykanie uznają stolicę Małopolski za najsłabszego kandydata. Po pierwsze - zwracają uwagę na to, że musimy sporo wybudować: drogi, obiekty sportowe i hotele. Kraków szacował wszystkie wydatki na poziomie 21 mld zł. To jednak stara kwota, a urzędnicy ciągle nie chcą upublicznić wniosku wysłanego do MKOl. Będzie dostępny dopiero w przyszłym tygodniu.
- Uważamy, że zgodnie z wytycznymi MKOl dokument można upublicznić dopiero w momencie jego zaakceptowania - mówi Magdalena Sroka, wiceprezydent miasta. Norwegowie nie mieli oporów zrobić tego już w miniony weekend.

Jeśli chcemy rywalizować z innymi miastami, to wydatek 18 mln zł dla szwajcarskiej firmy EKS prowadzącej naszą aplikację oraz 48 mln zł na działania promocyjne i opłaty do MKOl może nie wystarczyć. Zarówno Lwów, jak i Oslo chcą wydać o wiele więcej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Szwajcarzy już sugerują urzędnikom, aby kwotę zwiększyć o dodatkowe 30 mln zł, m.in. na lobbing i wyjazdy.

Tymczasem Kraków już trwoni pieniądze na igrzyska. Zamiast wybrać za, maksymalnie, 31 tys. zł logo w konkursie, na który nadesłano aż 142 prace, wolał zapłacić 79 tys. zł Szwajcarom. Projekt narzucony mieszkańcom przez urzędniczą komisję już stał się pośmiewiskiem internetu.

ZIO 2022. Internauci śmieją się z logotypu Krakowa [MEMY]Największym naszym minusem, według Amerykanów, jest jednak to, że Kraków chce dzielić igrzyska ze Słowakami oraz Zakopanem. Zawody w narciarstwie alpejskim mają się odbyć w Jasnej, oddalonej o ok. 200 km od Krakowa. Inne dyscypliny np. w Zakopanem (100 km). MKOl tego nie pochwala. Żadne miasto, które myślało o takim rozwiązaniu, nie dotarło do ostatecznej fazy kandydowania.

Logo Krakowa na Igrzyska. Kpina za 78 tys. złotych [KOMENTARZ]

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze (48)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cytując klasyka Panią Angelę

klos hans klos (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Organizacja wychodzi jedynie ludziom "mijającym się z rzeczywistością". I tu się można zgodzić. Olimpiady? Wyczerpały swoją formułę. Nie przynoszą już "światełka pokoju".

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to Putin znowu dostanie olimpiadę?

spokojny

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

zwłaszcza stabilność Lwowa jest na pewno większa niż Krakowa (zdaniem USA)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co ja czytam

PL (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

Dziennikarskie popłuczyny. Koniec

Zdjęcie autora komentarza
Analiza treści

Paweł Bystrowski

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

Wyjątkowo tendencyjny artykuł na podstawie subiektywnych ocen - link poniżej (nie mogłem dodać ponieważ traktowało mnie jak spam:) )

Jakby Panowie redaktorzy zechcieli opisać ranking liczbowy to...rozwiń całość

Wyjątkowo tendencyjny artykuł na podstawie subiektywnych ocen - link poniżej (nie mogłem dodać ponieważ traktowało mnie jak spam:) )

Jakby Panowie redaktorzy zechcieli opisać ranking liczbowy to nagle by się okazało, że wszystko jest totalnie umowne.
1. Ci eksperci to po prostu dziennikarze, tak samo obiektywni jak i nasi krajowi.
2. W rankingu dostaliśmy za bazę hotelową 6 pkt czyli tyle samo co Lwów i Ałmaty - totalna bzdura!
3. Bezpieczeństwo na tym samym poziomie co Lwów po 5 pkt - hahaha wojna domowa i interwencja sowietów i tyle samo pkt co my
4.Dziedzictwo my i Pekin po 6 pkt reszta 7 - halo?! w kategorii dziedzictwo?? przegrywamy z Ałmatą?
5. Transport po 5 pkt z Lwowem - czy ktoś z Panów Redaktorów był we Lwowie i okolicach i porównał z nami?? chyba nie!
ITD ITP Ałmaty pkt 64 a my na końcu z uwaga... 55. To jak tak liczą pkt jak wykazałem wyżej to spokojnie można dodać do Krakowa co najmniej 5 pkt odjąć po 5 Ałmacie i Lwowowi i nagle się okazuje że o 1 pkt przegrywamy z Oslo. I TAKI WYNIK MA SENS - de facto krk i oslo są równorzędne ale oni już mieli od groma olimpiad więc...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
mądrość amerykanów

hana (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

żeby tylko dotarło to do pani J

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To, ze nie mamy szans na olimpiadę to każdy to wie

Aby żyło się lepiej. Wszystkim. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

ale ile kasy dla swoich kolesi z PO wyszabrują do tego czasu z naszych podatków to szkoda gadać.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
GDYBY JAROSŁAW GOWIN ZORGANIZOWAŁ JAK ZROBIŁ TO Z SĄDOWNICTWEM W POLSCE ......

WIELBICIEL KRETYNÓW W POLSCE (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

......... TO WYGRALIBYŚMY NA 120 % - ALE NIE BYŁYBY TO IGRZYSKA TYLKO SPORTOWY KABARET. ALE KONIECZNIE NAJWAŻNIEJSZYM SZEFEM CAŁOŚCI TEGO KABARETU MUSIAŁBY BYĆ J.M.ROKITA W KTÓRYM JEST ŚMIERTELNIE...rozwiń całość

......... TO WYGRALIBYŚMY NA 120 % - ALE NIE BYŁYBY TO IGRZYSKA TYLKO SPORTOWY KABARET. ALE KONIECZNIE NAJWAŻNIEJSZYM SZEFEM CAŁOŚCI TEGO KABARETU MUSIAŁBY BYĆ J.M.ROKITA W KTÓRYM JEST ŚMIERTELNIE ZAKOCHANY J. GOWINzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
eksPERT

Thunderbolt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Muszę poszukać pracy w juesej, pn. nie będąc ekspertem, wiedziałem wcześniej to co oni po godzinach analiz.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Hucpa.

Kivok (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

Trzeba sobie powiedzieć jasno, że nawet wśród organizatorów nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzy w powodzenie aplikacji Krakowa. Myślę że nawet "głupiutka Jagna" nie jest tu wyjątkiem. Jestem...rozwiń całość

Trzeba sobie powiedzieć jasno, że nawet wśród organizatorów nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzy w powodzenie aplikacji Krakowa. Myślę że nawet "głupiutka Jagna" nie jest tu wyjątkiem. Jestem przekonany że celem całej hucpy jest proces aplikacyjny sam w sobie. Przecież to miliony złotych do wydania: na przygotowanie wniosku, na projekt identyfikacji wizualnej, spoty, reklamy, wyjazdy, lobbowanie. Żeby nie wspomnieć o dobrze uposażonych synekurach dla członków komitetu na czas trwania procesu aplikacyjnego. Tak można by wymieniać długo. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Flaki z olejem

PL (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Znafco, darujmy sobie długie wymienianie. Zaiste powalająca argumentacja...


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Powiadasz?

Kivok (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

48mln złotych (oficjalny budżet aplikacyjny), wydawane bez kontroli, bez oparcia o prawo zamówień publicznych i bez możliwości rozliczenia komitetu aplikacyjnego z efektów pracy. Jesteś albo...rozwiń całość

48mln złotych (oficjalny budżet aplikacyjny), wydawane bez kontroli, bez oparcia o prawo zamówień publicznych i bez możliwości rozliczenia komitetu aplikacyjnego z efektów pracy. Jesteś albo trollem albo cynicznym chamem albo, pardon, zwykłym idiotą. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gdzie protest ?

miejscowa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

A gdzie jest lista na której można się podpisać pod protestem przeciw olimpiadzie ?
Nie zamierzam dyskutować na zebraniu ani dialogować na stronie. Po co ?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tutaj

krk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

http://krakowprzeciwigrzyskom.pl/list-otwarty/

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo