Menu Region

Libiąż: kopalnia Janina potęgą do 2083 r.

Libiąż: kopalnia Janina potęgą do 2083 r.

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Małgorzata Gleń

4Komentarze Prześlij Drukuj
Libiąż: kopalnia Janina potęgą do 2083 r.

Janina daje pracę prawie 2800 ludziom w samej kopalni i około 1000 w firmach podwykonawczych (© Magdalena Balicka)

Świetlana przyszłość rysuje się przed Libiążem. Największy w rejonie pracodawca - Kopalnia Węgla Kamiennego ,,Janina" zwiększa wydobycie. Plany ma opracowane do 2083 roku.
Kopalnia Janina jest częścią koncernu energetycznego Tauron. Razem z Zakładem Górniczym Sobieski z Jaworzna należą do podlegającego mu Południowego Koncernu Węglowego. - Tauron i cała energetyka stoją na węglu - mówi Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

Czytaj także: W Chrzanowie będą pomagać ofiarom przemocy

90 procent energii produkowanej przez Tauron pochodzi z węgla. Spółka w planach ma coraz większe uniezależnienie się od innych kopalni-producentów węgla i dlatego w koncern włącza kolejne "swoje" kopalnie.
Te dwie, które wydobywają kopaniny dla Tauronu, zapewniają pokrycie 30 procent zapotrzebowania, a spółka dąży do 50 procent własnego wydobycia. Jak zapewniają władze Tauronu, ma to być korzystne dla odbiorców energii.

Dlatego Janina rozwija się bardzo prężnie. Już teraz wydobywa 3 mln ton węgla rocznie. W ciągu dwóch lat ma drążyć na dwóch ścianach jednocześnie. - Przez ładnych kilkadziesiąt lat wydobycie mamy zapewnione - podkreśla Andrzej Szymkiewicz, prezes Południowego Koncernu Węglowego. - Opracowaliśmy plany do 2083 roku, lecz to wcale nie znaczy, że wtedy wydobycie zakończymy. Złoża są jeszcze bardzo duże - dodaje prezes.

Z planów Janiny cieszą się górnicy w niej pracujący i młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy. To prawie 2800 osób w spółce i około 1000 w firmach wykonujących dla niej usługi. - Dobrze słyszeć takie zapewnienia. Jeszcze przecież niedawno mówiło się o likwidacji kopalni. Tę w Sierszy zlikwidowano - mówi Rafał Sadowski, pracownik Janiny. Niedawno kupił dom i potrzebuje pewności zatrudnienia, by spłacić kredyt. - W Libiążu oprócz Janiny nie ma dużych firm. Gdyby kopalnia przestała istnieć, miasteczko by wymarło - mówi. Mieszkańcy Libiąża nie tylko wiążą z Janiną swoje nadzieje, ale także dostrzegają powstałe wskutek jej funkcjonowania zniszczenia. Boją się szkód górniczych. W Libiążu pękają drogi i domy.

Z podobnymi problemami boryka się Trzebinia. Pomimo że od czasu likwidacji kopalni Siersza minęło już wiele lat, ciągle pojawiają się tam zapadliska. Prezes Szymkiwicz uspokaja. - Staramy się wyprowadzać eksploatację poza obszary terenów zurbanizowanych - zapewnia prezes PKW.

Przyznaje jednocześnie, że górnictwo to przemysł, który nie jest w stu procentach bezpieczny. - W razie jakichkolwiek zdarzeń, czyli uszkodzeń domów, nasz koncern nie będzie uciekał od odpowiedzialności - przekonuje Andrzej Szymkiewicz. - Każdy wniosek o odszkodowanie zostanie szybko rozpatrzony.

Koncern Tauron będzie bazować na węglu przez kolejne lata. W planach ma inwestowanie w energię jądrową. Na razie to daleka przyszłość. Istnienie kopalni węgla nie jest więc zagrożone.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia
pięknych dziewczyn
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: 17-latka aresztowana za podżeganie do gwałtu
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

praca

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kwk (gość)  •

jak to wszystko pięknie wygląda tylko praca dla samych znajomych i nic z przypadku się nie dzieje po piekarniach ludzie pracują a technicy i inżynierowie idą gdzie indziej za pracą bo firma tauron to żałosne zarobki i samo kolesiostwo a te szkody to też dobra ściema artykuł fajnie się czyta ale sam kit.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Szkody Górnicze !

+330 / -307

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Andziej (gość)  •

Ciekawe kiedy naprawicie szkody górnicze od Strony Żarek /Zagórcza wszystko sie sypie
ogrodzenia domy
czym sie szczycicie ja bym tą kopalnie dawno do zamknięcia przeznaczył ..
Robicie z ludzi idiotów debilów twierdząc ze wszystko do naprawy pójdzie ..
100lat wam na to braknie przy tych fachowcach budowlanych z ulicy ..
Do sadu grupowego ludzie powinni was pozwać ..
Nie wspomnę już o odszkodowaniach .

skomentuj

on

+29 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

on (gość)  •

Ta pani co odpowiada na temat szkód górniczych w Libiążu zbywa co miesiąc,po prostu trzeba iść do sądu bo z nimi nie ma jak dyskutować mają ludzi gdzieś,a propo kopalni pokłady są jak to pięknie a zarobki:) ludzie jak biedacy zarabiamy !!!! ja nawet nie mam za co dziecko na wczasy posłać rate zapłacić itd.

odpowiedzi (0)

skomentuj

KWK SIERSZA

+312 / -283

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pp (gość)  •

co zrobiliscie z siersza oszusci !!

odpowiedzi (0)

skomentuj