Pilne
Zakopane. Młodzi chcą pokazać, że się jednak da

Zakopane. Młodzi chcą pokazać, że się jednak da

Łukasz Bobek

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Zrobili strefę kibica na skoki, teraz chcą udostępnić darmowy internet na deptaku. Młodzi zakopiańczycy wzięli sprawy w swoje ręce. I robią to, co nie udało się urzędnikom.
- Nasze miasto jest wspaniałe. Warto o nie zadbać - mówi Tymek Mróz

- Nasze miasto jest wspaniałe. Warto o nie zadbać - mówi Tymek Mróz ©Łukasz Bobek

- W naszym mieście niewiele się dzieje. A szkoda, bo to cudowne miasto. Postanowiliśmy więc zadziałać, żeby pokazać, że małym nakładem kosztów i wielkimi chęciami da się coś zrobić. Może to będzie motywujące dla naszych rządzących - mówi Szymon Sirzistie, przedstawiciel młodego pokolenia zakopiańczyków, który zaangażował się w projekt "Made in Zakopane".

Wszystko zaczęło się od wpisu na Facebooku "Ratujmy Zakopane z agonii". Taki profil pojawił się niespełna miesiąc temu. Już popiera go ok. 4,5 tys. osób. Tydzień temu ta sama grupa ludzi odpaliła profil "Made in Zakopane". Już ma ona ok. 1,5 tys. zwolenników.
- W tym czasie udało nam się zorganizować w Dworcu Tatrzańskim dwa spotkania w sprawie przyszłości Zakopanego. Przyszło na nie po ok. 200 osób. Słyszeliśmy od nich słowa poparcia. Widać, że nie tylko nam zależy na tym, by Zakopane nie umarło - mówi Tymoteusz Mróz, jeden z pomysłodawców akcji.

Razem z nim współpracuje kilku innych młodych zakopiańczyków. Ich akcja zbiegła się w czasie z rozpoczętymi w Zakopanem pracami nad projektem parku kulturowego na Krupówkach, który ma ukrócić handel uliczny, jak i reklamowy bałagan. - Włączyliśmy się w akcję popierającą park kulturowy, bo Zakopane jest postrzegane przez turystów głównie przez pryzmat gór i Krupówek. Gór porządkować nie trzeba, a Krupówki już tak - mówi Mróz.

Park kulturowy nie jest jednak jedynym celem młodych zakopiańczyków związanych z projektem "Made in Zakopane". - Chcemy przede wszystkim pokazać, że można w Zakopanem działać, zrobić coś fajnego, nie walcząc przy tym o ordery i uznania - mówi Mróz. Pokazali to już w czasie zimowej olimpiady. Kilka osób skrzyknęło się i zorganizowało strefę kibica na placu Niepodległości. Nie zgromadziła co prawda wielkich tłumów, ale przynajmniej jako jedyni w mieście mieniącym się zimową stolicą Polski pomyśleli o wspólnym kibicowaniu podhalańskim zawodnikom w czasie ich startów w Soczi.

- Naszym następnym krokiem będzie stworzenie na Krupówkach strefy darmowego internetu bezprzewodowego. Właśnie jesteśmy w trakcie rozmów z jednym z operatorów sieci komórkowej - wyjawia Tymoteusz. Dalej chcą postawić na promocję Zakopanego i Tatr jako znakomitego miejsca do uprawiania narciarstwa skitourowego. - Mało kto bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że mamy aż 200 km tras dla skitourowców. To naprawdę idealne miejsce dla takich turystów - mówi Mróz.
- Jak widać, chcemy działać, a nie gadać. Ciągłe płakanie, jak to jest u nas źle, robi tylko zły PR naszemu miastu. - mówi Szymon Sirzistie.

Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego, cieszy się z aktywności młodych mieszkańców miasta. Choć wielu twierdzi, że młodzi zakasali rękawy i robią to, co powinni robić urzędnicy miejscy. - Niech działają. Naszemu miasto taka aktywność obywatelska jest potrzebna. Takim stowarzyszeniom zdecydowanie łatwiej jest działać. Nas trzymają konkretne przepisy, choćby o przetargach. Poza tym jako urząd musimy się rozliczyć z każdej złotówki. Obywatelskich akcji prawo aż tak rygorystycznie nie traktuje - dodaje.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
40 lat planowania

wert (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Lekarstwo Agonia Zakopanego-Zakopianka szybkA Kolej centrum-komunikacyjne infrastruktura Kasprowy Nosal Gubalowka -mlodziaki internet kazdy ma w komurce .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zakopane powinno rozwiazac kluczowe problemy: smog, korki i brak infrastruktury sportowej - zimą

inicjatywa młodych to plasterek na gangrenę (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

A od milosnikow tras skiturowych nie zapelnia sie te tysiace miejsc noclegowych zimą !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Stare numery

Bojcorz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Młodzi do roboty bo starym wyjadaczom brakuje śmietanki !!!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo