Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczet biskupów tarnowskich - od założenia diecezji do dziś [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Biskup Franciszek de Paula Pisztek (1832 - 1836). Czech z urodzenia uporządkował sprawy materialne związane z rozbudową katedry i starał się o nadanie odpowiedniego wystroju jej wnętrza.  Jego zasługą jest m.in. zorganizowanie  rezydencji biskupiej i pracy kurii. W 1834 roku  otrzymał zezwolenie cesarskie na zorganizowanie w Tarnowie studium filozoficznego, a następnie na budowę seminarium duchownego. Wydał instrukcje liturgiczne dla wiernych i zainicjował wydawanie pisma urzędowego dla księży, które wychodzi do dzisiaj ("Currenda").  W 1836 r. odszedł do katedry we Lwowie, był prymasem Galicji.
Biskup Franciszek de Paula Pisztek (1832 - 1836). Czech z urodzenia uporządkował sprawy materialne związane z rozbudową katedry i starał się o nadanie odpowiedniego wystroju jej wnętrza. Jego zasługą jest m.in. zorganizowanie rezydencji biskupiej i pracy kurii. W 1834 roku otrzymał zezwolenie cesarskie na zorganizowanie w Tarnowie studium filozoficznego, a następnie na budowę seminarium duchownego. Wydał instrukcje liturgiczne dla wiernych i zainicjował wydawanie pisma urzędowego dla księży, które wychodzi do dzisiaj ("Currenda"). W 1836 r. odszedł do katedry we Lwowie, był prymasem Galicji. Archiwum
13 marca minie dokładnie 228 lat od ogłoszenia bulli papieża Piusa VI, na mocy której utworzona została diecezja tarnowska.

To jedna z największych, a na pewno jedna z najpobożniejszych diecezji w kraju, w której na niedzielną mszę św. regularnie uczęszcza niemal 70 procent wiernych.

W jej granicach znajdują się 43 dekanaty i największa w Polsce liczba parafii, których jest aż 446. To jednocześnie diecezja o największej liczbie księży (blisko 1,5 tysiąca) i powołań kapłańskich. W tarnowskim seminarium duchownym do święceń przygotowuje się w tym momencie ok. dwustu kleryków.

W ciągu 228 lat diecezja tarnowska urosła do rangi jednej z najważniejszych w polskim Kościele. Jej początki nie były jednak łatwe. Musiało upłynąć niemal pół wieku zanim nowo powołana diecezja, między biskupstwami w Krakowie i Przemyślu zaczęła w miarę normalnie funkcjonować z własną administracją kościelną i seminarium duchownym.

Diecezję powołał samowolnie w 1783 roku cesarz Józef II, ale papież decyzję tę kanonicznie potwierdził dopiero trzy lata później. Między 1805 a 1826 roku diecezji tarnowskiej w ogóle nie było na mapach i jej struktury trzeba było budować na nowo.
W ciągu ponad dwóch wieków kierowali nią m.in. Niemiec, Czech, Ormianin i Austriak. Dzisiaj kapłani pochodzący z diecezji tarnowskiej piastują najwyższe kościelne urzędy praktycznie na całym świecie. Wywodzi się z niej m.in. sześciu arcybiskupów i drugie tyle biskupów, a wśród nich Prymas Polski i watykański minister zdrowia. Gdybyśmy mieli tak mocną reprezentację na przykład w Sejmie, nie musielibyśmy się martwić o to, że miasto i region stale tracą na znaczeniu.

Biskupi pomocniczy

1921 - 1943 biskup Edward Komar, tytularny Alindyjski, wikariusz kapitulny i administrator apostolski . Kierował diecezją w bardzo trudnym okresie wojny i niemieckiej okupacji. Rektor WSD.
1946-1968 biskup Karol Pękala, tytularny Trokmady , wikariusz kapitulny i administrator apostolski. Od 1952 r. ze względu na stan zdrowia Jana Stepy pełnił praktycznie funkcję biskupa ordynariusza, do 1962 roku, kiedy przekazał rządy w diecezji w ręce abpa Ablewicza.
1958 - 1965 biskup Michał Blecharczyk, tytularny Jos. Był dziekanem dekanatu tarnowskiego miejskiego, a od 1960 roku kanonikiem tarnowskiej kapituły katedralnej.
1968-1991 biskup Piotr Longin Bednarczyk, tytularny Torre Rotonda. W szczególny sposób oddał się katechezie. Należał do Komisji Szkolnej przy Konferencji Episkopatu Polski.
1969 -1999 biskup Józef Gucwa, tytularny Wagi. Sprawował urząd wikariusza generalnego, wizytował parafie, organizował uroczystości diecezjalne, zajmował się budownictwem sakralnym.
1975- biskup Władysław Bobowski, tytularny Abernethy. Otwarty, życzliwy, wspiera dzieła charytatywne i ubogich. Obecnie na emeryturze.
1991 - 2003 biskup Jan Styrna, tytularny Aquipendiente, obecnie biskup elbląski, zrezygnował z posługi.
2004 - 2011 biskup Stanisław Budzik, tytularny Hólar, były sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, obecnie arcybiskup metropolita lubelski.
2008-biskup Wiesław Lechowicz, tytularny Lambiridi. Były rektor WSD. Przez pół roku, po nominacji abpa Skworca na metropolitę katowickiego pełnił urząd administratora diecezji. Delegat ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w KEP.
2009 - 2012 biskup Andrzej Jeż, tytularny Tigillava - obecnie biskup tarnowski.
2014- biskup Jan Piotrowski, tytularny Siniti, były misjonarz m.in. w Kongo i Peru, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
2014-biskup Stanisław Salaterski, tytularny Tigillava, były proboszcz bazyliki katedralnej w Tarnowie, kanonik gremialnym Kapituły Katedralnej i jej dziekan.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska