Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt "Jak oni rządzili". Oceńcie samorządowców z powiatów brzeskiego i bocheńskiego

Małgorzata Więcek-Cebula
Plebiscyt w "Tygodniku Brzesko-Bocheńskim" potrwa do 24 marca. Możemy pozytywnie lub negatywnie ocenić naszych wójtów i burmistrzów

JAK ONI RZĄDZILI. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KANDYDATURACH I OCEŃ SWOICH RADNYCH

Wybudowali potrzebny most, drogę lub szkołę? A może zrobili coś takiego, co ich absolutnie dyskwalifikuje w oczach mieszkańców. Teraz, Drodzy Czytelnicy, sami możecie ocenić przedstawicieli swoich miast i gmin. Dziś rozpoczynamy plebiscyt, w którym to Wy zdecydujecie, który z wójtów i burmistrzów zasługuje na to, by przez kolejne cztery lata kierować samorządem.

W dzisiejszym numerze "TBB" prezentujemy sylwetki wszystkich szefów gmin z terenu powiatu bocheńskiego i brzeskiego. W pierwszym przypadku to dziewięć osób, w drugim siedem.

Bocheńską listę otwiera Stefan Kolawiński burmistrz "solnego grodu" - spokojny i niezwykle zrównoważony człowiek miastem kieruje od 2010 roku. W swojej działalności skupił się na uzbrojeniu Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Ma też jednak wpadki, jak choćby aferę z klimatyzacją w hali targowej Gazaris.

Jerzy Lysy, wójt gminy Bochnia, rządy "twardej ręki" sprawuje od kilku kadencji w największej gminie powiatu bocheńskiego (31 sołectw), bardzo dobrze zna problemy samorządu i mieszkańców.

Stanisław Gaworczyk to szef samorządu z Nowego Wiśnicza, na jego decyzje i działania czujnym okiem patrzy opozycja, która staje się coraz silniejsza. W zbliżających się wyborach ten samorządowiec na pewno nie będzie miał łatwo.

Tomasz Gromala z Lipnicy Murowanej - nowy młody wójt stara się nadrobić spore zaległości, jakie powstały za czasów jego poprzedników. Inwestuje w szkolnictwo, remontuje drogi i mosty oraz przygotowuje projekty, które pozwolą Lipnicy Murowanej sięgnąć po fundusze unijne.

Józef Nowak, wójt Trzciany, lubiany i ceniony samorządowiec, który ma bardzo duże poparcie społeczne. Wójtowi nie zaszkodził nawet fakt, że kilka lat temu został ukarany przez sąd za niewłaściwe wykorzystanie unijnej dotacji, o taką zmianę poprosili go mieszkańcy. Sąd był nieugięty.

Jerzy Błoniarz, wójt Żegociny, jak nikt inny zna swój samorząd, kieruje nim nieprzerwanie od kilku kadencji. Duży nasisk kładzie na rozwój ekologii w tej czystej, nieskażonej przemysłem gminie.

Józef Słonina, wójt Rzezawy, staje zawsze po stronie mieszkańców, nawet jeśli może to oznaczać dla niego spore kłopoty, tak było choćby ostatnio, gdy wyczyścił rów, który powodował, że gmina była zalewana. Sprawa trafiła na policję, bo teren nie należał do samorządu.

Jan Kulig, wójt Łapanowa, mocno inwestuje w infrastrukturę, dzięki temu po terenie tej gminy jeździ się coraz lepiej. To samorządowiec, który chętnie i bezinteresownie pomaga niepełnosprawnym. Tak było w przypadku młodego chłopaka, który miał poważny wypadek motocyklowy.

Jan Pająk, wójt Drwini, samorządem kieruje od czterech lat, nigdy w przeszłości na terenie tej gminy nie inwestowało się tak dużo jak w tej kadencji. Zmiany widać na każdym kroku i w każdej miejscowości tej gminy.

Listę brzeskich samorządowców otwiera Grzegorz Wawryka, burmistrz Brzeska, w przeszłości starosta powiatu brzeskiego. Dzięki niemu miasto ma piękny Rynek i nowoczesne centrum biblioteczne. Dzieki unijnej dotacji gmina została skanalizowana.
Janusz Kwaśniak, w Borzęcinie ceniony szczególnie przez ludzi młodych, pokazuje, jak w nowoczesny sposób zarządza się gminą. Dzięki niemu o Borzęcinie mówi się często przy okazji dużych imprez kulturalnych.

Marek Chudoba w Czchowie dba o wypromowanie pięknie położonego miasta, odnawia też jego centrum.

Grzegorz Brach w Dębnie inwestuje w drogi, nie boi się trudnych wyzwań. Nie ma jednak łatwo, bo w gminie ma mocną opozycję.
Bogusław Kamiński w Iwkowej chce przyciągnąć do swojej pięknie położonej gminy turystów. Walczy o pieniądze unijne.

Marian Zalewski, wójt Szczurowej, jeden z bardziej cenionych samorządowców, jak nikt inny zna problemy tej gminy. To wójt, który zawsze jest blisko mieszkańców. Dostępny i pomocny bez względu na porę dnia.

Sławomir Paterek w Gnojniku, nowy, młody wójt, który podjął się wielu potrzebnych zadań, chętnie wspiera też lokalne inicjatywy. Chce wypromować Gnojnik, dba o sprawy bezpieczeństwa. Jest orędownikiem modernizacji niebezpiecznej drogi przebiegającej przez gminę.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że większość z tych samorządowców - jeśli nie wszyscy - powalczy o reelekcję w zbliżających się wielkimi krokami wyborach. Wyznaczono je na 16 listopada.

Zanim pójdziemy do urn wyborczych, zastanówmy się, czy nasz wójt i burmistrz zasługuje na to, by po raz kolejny obdarzyć go zaufaniem. Czy jego decyzje te mniejsze i większe były przemyślane? Czy obietnice składane cztery lata temu udało się zrealizować. Czy powstały nowe potrzebne inwestycje? Jest więcej miejsc pracy? Czy w końcu gmina i miasto odpowiednio się rozwija?

Odpowiedź na te pytania znacie najlepiej Wy, Drodzy Czytelnicy, dlatego gorąco zachęcamy do wspólnej zabawy. Warto pamiętać, że w plebiscycie na swojego samorządowca można zagłosować w dwojaki sposób. Można go poprzeć, wysyłając SMS na "tak", lub wyrazić dezaprobatę dla jego rządów, wysyłając SMS o treści "nie". Głosujecie za pomocą SMS-ów, kupując e-wydanie "Gazety Krakowskiej". Jak to zrobić? Wystarczy wysłać SMS na numer 72355. Jeśli chcemy oddać głos na TAK, w treści SMS-a należy wpisać BB (kropka) numer kandydata, na którego chcemy oddać głos (kropka) TAK. Na przykład BB.1.TAK lub BB.10.TAK. Podobnie głosujemy, gdy chcemy oddać negatywny głos na któregoś z kandydatów. Wówczas zamiast TAK piszemy NIE, na przykład BB.1.NIE lub BB.10.NIE. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT. Nazwiska kandydatów i przypisane im numery drukujemy obok przy każdym z kandydatów.

Plebiscyt, z którym ruszamy dziś, potrwa do 24 marca. Przez trzy kolejne tygodnie na łamach "Tygodnika Brzesko-Bocheńskiego" będziemy na bieżąco informować o wynikach rankingu. Pamiętajcie, że to Wy decydujecie, kto będzie jego zwycięzcą i kto być może pokieruje waszą gminą przez kolejne cztery lata!

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska