Olkusz najhojniej sypnął kasą na drogi. W Bolesławiu bez...

Olkusz najhojniej sypnął kasą na drogi. W Bolesławiu bez inwestycji

M. Balicka, K. Ponikowska

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Patryk Borys z Chrzanowa apeluje do władz miasta, by wysupłały z budżetu pieniądze na remont ulicy Zielonej. Jest w opłakanym stanie.
1/2
przejdź do galerii

Patryk Borys z Chrzanowa apeluje do władz miasta, by wysupłały z budżetu pieniądze na remont ulicy Zielonej. Jest w opłakanym stanie. ©fot. Magdalena Balicka

Chrzanowskie i olkuskie gminy rozdzieliły już pieniądze na inwestycje i remonty drogowe. Cieszą się mieszkańcy Trzebini. Do wydania jest ponad 5 mln zł. W Bolesławiu niecałe 300 tys. zł.
Dla większości mieszkańców powiatów chrzanowskiego i olkuskiego przepytanych przez "Gazetę Krakowską" priorytetem budżetowym na 2014 rok jest naprawa dróg. Gminy właśnie podzieliły pieniądze.

Największych inwestycji drogowych mogą się spodziewać w Olkuszu i Trzebini, gdzie do wydania jest po pięć milionów złotych na same drogi gminne. Najskąpiej jest w Bolesławiu - niecałe 300 tys. oraz w Alwerni czy Wolbromiu - nieco ponad 300 tys.
zł. Olkusz w tym roku na wszystkie inwestycje drogowe planuje wydać aż 9,5 mln zł. - Oby teraz robili remonty dokładniej, żeby asfalt się nie zwijał i nie trzeba było ciągle poprawiać robót - komentują olkuszanie.

Sporo pieniędzy w tym roku na drogi ma Bukowno. Poza tym znalazły się też pieniądze na parkingi. Przy zmodernizowanym basenie przy ul. Reymonta do końca kwietnia pojawi się 115 nowych miejsc na auta za 520 tys. zł. - Bardzo dobrze, bo nie zawsze było gdzie zaparkować. Szczególnie w sezonie - cieszy się Patrycja Szatan, która często odwiedza ośrodek rekreacyjny w Bukownie. W budżecie miasta zaplanowano kwotę 300 tys. zł na zadanie przebudowy infrastruktury osiedlowej.

W powiecie chrzanowskim najbardziej sfrustrowani są mieszkańcy Alwerni. - 300 tys. zł to inne gminy wydają na odśnieżanie dróg w zimie i koszenie latem. A u nas już teraz jest dziura na dziurze. Jak będzie się jeździć po zimie? - martwi się Bolesław Kicek z Alwerni. - Co z tego, że w tamtym roku wyremontowano drogę z Alwerni do Regulic, skoro w najgorszym stanie są te małe, gminne dróżki - dodaje.

Radość za to w Trzebini i Chrzanowie. Tutaj gminy mają do wydania największe w powiecie kwoty. - Oby tylko wystarczyło na ulicę Zieloną w Chrzanowie, bo jest podziurawiona jak szwajcarski ser. Wstyd, bo to tuż przy nowej obwodnicy - zaznacza Mariusz Kania z Chrzanowa. Wtóruje mu Patryk Borys.

Alwernia
W 2014 roku gmina Alwernia ma do wydania na drogi gminne nieco ponad 300 tys. zł. Z tego 250 tys. zł na inwestycje i tylko 50 tys. zł na remonty.
Lwią część pieniędzy na inwestycje, bo aż 160 tys. zł, pochłonie budowa chodnika w Kwaczale. Za resztę wyremontowanych zostanie sześć dróg: w Grojcu, Okleśnej, Podłężu, Porębie Żegocie i Regulicach. Gmina dokłada też kwotę 71 tys. zł do budowy chodnika w Brodłach przy drodze wojewódzkiej. Kolejne 16,7 tys. zł dokłada na projekt budowy mostu w Okleśnej.

Babice
Babice mają w tym roku do wydania na drogi trochę ponad pół miliona złotych. Z tego 350 tys. zł na inwestycje, 200 tys. zł na remonty. Pieniędzy wystarczy tylko na trzy przebudowy dróg: przy ulicy Mickiewicza w Wygiełzowie, Mrągowej w Zagórzu i Łąkowej w Rozkochowie. Wyremontowane zostaną natomiast ulice: Królowej Jadwigi w Babicach i Piaskowa w Jankowicach. Reszta to drobne, cząstkowe naprawy. Jak twierdzą urzędnicy, to i tak o około 200 tys. zł więcej do wydania niż przed rokiem. Dokładają bowiem sołectwa.

Chrzanów
2 miliony 844 tysiące zł - tyle gmina Chrzanów wyda w tym roku na inwestycje drogowe. Na remonty zabezpieczyła 2 miliony 350 tysięcy złotych. Z tych pieniędzy ma powstać m.in. połączenie drogowe biegnące od ul. Partyzantów do ul. Jordana oraz łącznik ulic Bocznej z Curie Skłodowskiej w Chrzanowie. Jak twierdzą urzędnicy, plan remontów drogowych nie został jeszcze do końca opracowany. - Prace będą wykonywane na bieżąco, uwzględniając wnioski rad sołeckich i osiedlowych - zaznacza Halina Biegacz, inspektor z chrzanowskiego magistratu.

Libiąż
1,7 mln złotych wyda w tym roku Libiąż na remonty i inwestycje drogowe. To o ponad milion złotych więcej niż przed rokiem.
Najważniejsze z inwestycji to: przebudowa ul. Skłodowskiej w Libiążu za kwotę 390 tys. zł, budowa drogi wewnętrznej od ul. Oświęcimskiej w Libiążu za 70 tys. zł, projekt przebudowy drogi bocznej od ul. Krasickiego wraz z odprowadzeniem wód powierzchniowych za 70 tys. zł. W planach jest też przebudowa ulic: 11 Listopada, 1 Stycznia, Mickiewicza i Leśnej. Gmina dokłada się też do projektu rozbudowy powiatowych ulic Jaworowej i Sikorskiego.

Trzebinia
W budżecie na rok 2014 na realizację zadań na drogach gminnych przewidziano 5 mln 200 tys. zł. Ponadto zarezerwowano 750 tys. zł na dofinansowanie zadań na drogach powiatowych i drodze wojewódzkiej. Przebudowana zostanie m.in. ulica Narutowicza, Smółki, Wyspiańskiego w Trzebini, Szybowa w Sierszy, Matejki w Gaju, Jaśminowa w Pile Kościeleckiej, Kasztanowa w Płokach, Chrzanowska w Myślachowicach. Rozbudowana zostanie ulica Żmirka w Trzebini. W każdym sołectwie i na osiedlach zaplanowano prace drogowe.

Bukowno
Gmina w 2014 roku ma ponad 2,5 mln zł na drogi. W tym 200 tys. na ich bieżące utrzymanie. Na 2014 zaplanowano przebudowę ulic: Wiejskiej, Ogrodowej i Niepodległości. Wybudowana zostanie też ul. Zielona wraz z oświetleniem oraz odbudowane zostaną drogi po budowie kanalizacji deszczowej na osiedlu domków jednorodzinnych. Poza tym zostaną wykonane chodniki przy ulicy Starczynowskiej i Buczka. Przy ul. Niepodległości jest szansa na "schetynówkę". Wtedy to jedno zadanie wyniesie 2,5 mln (obecnie jest na nią 500 tys.). Nie uda się natomiast wyremontować drogi do Przymiarek.

Wolbrom
W budżecie gminy na rok 2014 przeznaczono 360 tys. zł na remonty dróg. Najpilniejszego remontu wymagają ulice w Wolbromiu: Boczna, Leśna, Garbarska, Wyzwolenia, na osiedlu Kapkazy Wąwóz, Ogrodowa, Konopnickiej, Słowackiego, Świerkowa oraz szereg dróg w sołectwach. Które zostaną wyremontowane, urzędnicy zadecydują po zimie. Część dróg gminnych remontowana będzie z tzw. funduszu sołeckiego (w Dłużcu, Kąpiołkach, Jeżówce, Domaniewicach, Strzegowie i Zabagniu). Gmina planuje też wystąpić do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie remontu dróg do pól. (poni)

Trzyciąż
W tym roku gmina nie planuje przebudowy dróg. Ma 200 tys. zł na bieżące remonty i 600 tys. na przebudowę mostu.
Najważniejszą inwestycją w tym roku jest przebudowa mostu w Małyszycach, który bardzo ucierpiał podczas ubiegłorocznej powodzi. Udało się pozyskać na ten cel dofinansowanie - 80 proc. kwoty. Ponadto gmina przeznaczyła 100 tys. na remonty dróg po zimie oraz kolejne 100 tys. na drogi dojazdowe do pól. Tymczasem remontu wymagałyby m.in. drogi: Imbramowice - Tarnawa, Jangrot - Cieplice, Imbramowice - Górna czy Ściborzyce - Ściborzanka.

Klucze
W 2014 gmina Klucze na drogi ma prawie 1 mln zł: na inwestycje drogowe 765 tys. zł i 220 tys. na bieżące remonty.
Wśród zaplanowanych inwestycji jest budowa odcinka drogi ul. Wschodniej w Kwaśniowie Górnym (ponad 25 tys.) i budowa ulicy Wschodniej w Kwaśniowie Górnym (132 tys.). Gmina planuje też modernizację ulic: Podgórnej w Kluczach (92 tys.), Zawadka w Bydlinie (25 tys.), Laski w Ryczówku (91 tys.), Leśnej na osiedlu domków wielorodzinnych w Jaroszowcu (250 tys.) oraz ciągów komunikacyjnych na odcinku Urząd Gminy Klucze - Biedronka (150 tys.).

Olkusz
Gmina ma na drogi ok. 9,5 mln, w tym 5,5 na drogi gminne, a reszta to dotacje do dróg wojewódzkich i powiatowych.
W tym roku zostaną zrobione drogi w Olkuskiej Strefie Aktywności Gospodarczej, ul. Nowowiejska, ul. Metalowa i ul. Legionów Polskich w Olkuszu, ul. Graniczna w Olewinie, "Zawieś" w Kosmolowie, ul. Słoneczna w Sienicznie. Będzie też kontynuowany remont ul. Jana Pawła II w Olkuszu. Po zimie zostaną też wytypowane kolejne ulice do remontów. W 2014 gmina planuje też pozyskać z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych 45 tys. zł na budowę dróg dojazdowych do pól.

Bolesław
W 2014 gmina planuje wydać na drogi nieco ponad 258 tys. zł. Najpilniejszego remontu wymaga między innymi ul. Browarna w Bolesławiu. Na jej remont przeznaczono kwotę 150 tys. zł. W tym roku zostanie też zrobiony remont ul. Miodowej w Krzykawce, odwodnienie ul. Głównej w Laskach, asfalt na ul. Laskowskiej w Małobądzu czy progi zwalniające i chodniki w Międzygórzu. Gmina złożyła też wniosek o dofinansowanie w kwocie 59 tys. zł ze środków unijnych na odnowę wielofunkcyjnego placu parkingowego w centrum Bolesławia. Na razie jest zabezpieczone na ten cel 200 tys. zł.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Zgłoś swoje dziecko i wygraj wspaniałe nagrody!

Zgłoś swoje dziecko i wygraj wspaniałe nagrody!