Kraków. Nowe parkomaty nie wydadzą nam reszty, i będą żądać...

Kraków. Nowe parkomaty nie wydadzą nam reszty, i będą żądać podania numeru rejestracji

Marcin Karkosza

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Takie, choć innego koloru, będą krakowskie parkomaty
1/3
przejdź do galerii

Takie, choć innego koloru, będą krakowskie parkomaty

Jeden z naszych Czytelników pyta czy parkomaty, które staną w rozszerzonej od 1 lutego strefie płatnego parkowania (SPP), będą wydawały resztę. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu odpowiada, że nie. Płacąc za parkowanie w nowej strefie, kierowcy będą musieli za to... wpisać numer rejestracyjny swojego pojazdu.
- Wygląda na to, że ZIKiT zupełnie nie przygotował się do poszerzenia strefy - mówi Wojciech, krakowski kierowca.
W nowej SPP stanąć ma 470 parkomatów, jednak według umowy podpisanej przez ZIKiT z firmą Dropel, która będzie obsługiwać strefę, wszystkie urządzenia zostaną ustawione pod koniec marca - czyli miesiąc po uruchomieniu strefy.

W piątek przedstawiciele konsorcjum KBU sp. z o.o., w którego skład wchodzi firma Dropel, poinformowali, że pierwsze maszyny na ulicach staną już 3 lutego.

- Szacujemy, że do 3 lutego uda nam się ustawić już ok. 200 parkomatów - mówi Edyta Tomasiak, dyrektor generalny KBU sp. z o.o.

Wydać resztę niełatwo

Na tym jednak dobre wiadomości się kończą. Urzędnicy poinformowali, że nowe urządzenia będą pozbawione opcji wydawania reszty, a to była rzecz, której najmocniej domagali się kierowcy.

- Główną przyczyną jest to, że maszyny, które mogłyby wydawać pieniądze, byłyby bardzo duże - mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT. - Takie parko-maty kosztowałyby oczywiście znacznie więcej i droższe byłoby ich serwisowanie, a do tego częściej ulegałyby awariom.

To jednak nie wszystko. Parkomaty, które staną w nowej strefie, zaopatrzone zostały w dwa nowe "udogodnienia".

Nie zapomnij rejestracji


Pierwsza rzecz, to obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego auta podczas kupowania bloczka postojowego. Druga - wmontowany panel, który ma umożliwić płacenie za postój przy pomocy płatniczej karty zbliżeniowej.

- Konieczność wpisania numeru rejestracyjnego do parko-matu zdecydowaliśmy się wprowadzić, aby nie dochodziło do nadużyć ze strony kierowców i przekazywania bloczków - tłumaczy Michał Pyclik. - Zakładamy, że nie wpłynie to znacząco na czas dokonywania opłaty za parkowanie, szczególnie, że będzie można płacić kartą zbliżeniową.

Kartą dopiero w maju


Problem w tym, że aby ta opcja działała, konieczne jest dokonanie certyfikacji paneli. Ma to nastąpić dopiero w maju. Do tego zaś czasu w nowych urządzeniach nie będzie można zapłacić ani kartą płatniczą, ani Krakowską Kartą Miejską.

Urzędnicy zapowiadają jednak, że operacja nie wpłynie na termin poszerzenia strefy, bo dodatkowe opcje płatności będzie można włączyć później.


Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Mój reporter

Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
Zastanawiasz się gdzie zjesz najsmaczniejsze lody?
Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

Dane kontaktowe

Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

Oświadczenia:

Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

Komentarze (49)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie wydaje reszty.

zbys (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Miałem tylko dwa złote, nie chciałem reszty a i tak mi parkometr nie wydał bloczka ani nie przyjął dwuzłotówki.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
uważajcie !!!!

malpo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Krakowianie uważajcie ponieważ zdarza się, że parkingowi robią zdjęcia po za strefą....
po za tym sami nie mają pojęcia ...w jakim obszarze strefa jest, a kaska za mandaty leci....i co na to...rozwiń całość

Krakowianie uważajcie ponieważ zdarza się, że parkingowi robią zdjęcia po za strefą....
po za tym sami nie mają pojęcia ...w jakim obszarze strefa jest, a kaska za mandaty leci....i co na to ZŁY-KIT????
oczywiście, że z wydawaniem reszty to kit....co na to Federacja Konsumentów, czy to nie jest zalegalizowane złodziejstwo???zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
fuj

junek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

jaki paskudny wygląd tych parkomatów, rodem z lat 90tych. nie można już było zamontować takich samych jak dotąd?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
DLACZEGO RZAD PLATFORNY NIE DBA I LEKCEWAZY O KRAKOW (POLECAM LINK PONIZEJ TYM CO ZALEZY NA TYM MIES

KRAKUS (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35824,15135368,Dlaczego_rzad_Platformy_Obywatelskiej_lekcewazy_Krakow.html

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cholerni złodzieje.

s. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 25 / 2

"Nadużycie" polega na tym, że jeśli wykupiłem miejsce parkingowe na dwie godziny a parkuję godzinę i piętnaście minut, to już nie wolno tego miejsca wykorzystać np. koledze, który przyjechał na pół...rozwiń całość

"Nadużycie" polega na tym, że jeśli wykupiłem miejsce parkingowe na dwie godziny a parkuję godzinę i piętnaście minut, to już nie wolno tego miejsca wykorzystać np. koledze, który przyjechał na pół godziny. On musi zapłacić osobno, za pół godziny, za które ja już mam ważną kartę. Bo nadużyciem byłoby wykorzystanie opłaconego miejsca przez dwa różne samochody!

ZIKIT = CHOLERNI ZŁODZIEJE!!!

zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ZIKIT na odstrzał

KrKk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 28 / 3

ZIKIT = Zbrodnicza Instytucja Kradnąca Ile Trzeba

Zacznijcie robić coś dla mieszkańców i przyjezdnych ! Parkingi, tanie mpk a nie pod siebie, ZŁODZIEJE !!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ludzie zróbcie coś z sobą

bigi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

czytam, czytam i nie wierze. Władza jest beeeee. To jakim cudem ci ludzie siędzą tam tyle lat. Przecież ktoś ich wybiera. Przecież to Wasza władza, sama się nie wybrała. Więc bulcie albo się...rozwiń całość

czytam, czytam i nie wierze. Władza jest beeeee. To jakim cudem ci ludzie siędzą tam tyle lat. Przecież ktoś ich wybiera. Przecież to Wasza władza, sama się nie wybrała. Więc bulcie albo się skrzyknijcie i jeden dzień na wiosne jak się ociepli na rower i niech cała strefa stoi pusta. Nic trudnego, ale w społeczeństwie tak leniwym i tak olewającym kolejne zniewolenie obawiam się, że to niemożliwe.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sam coś zrób ze sobą

bo bzdury opowiadasz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

1. ZIKIT to nie jest władza. Nie przypominam sobie, żebym w którychkolwiek wyborach miał możliwość wybierać urzędników z ZIKIT-u.
2. Na stołkach są ci sami ludzie od lat, bo nowi nie są...rozwiń całość

1. ZIKIT to nie jest władza. Nie przypominam sobie, żebym w którychkolwiek wyborach miał możliwość wybierać urzędników z ZIKIT-u.
2. Na stołkach są ci sami ludzie od lat, bo nowi nie są dopuszczani. A jeżeli są to w niewielkich ilościach - tylko tyle żeby zachować pozory i w sposób kontrolowany. Jak się pojawia ktoś, kto mógłby faktycznie namieszać, to robi się mu czarny PR lub dopada go seryjny samobójca. A tak to ciągle te same gęby, debiilny teatrzyk przed kolejnymi wyborami, a później załatwianie swoich interesów.
3. Wybierają ich pożyteczni idioci, którzy wierzą że wybory mogą coś zmienić. Ordynacja wyborcza jest tak skonstruowana, żeby zabezpieczyć interesy ludzi, którzy się już znaleźli na górze.
4. Jeżeli wierzysz że kilkaset tysięcy obcych ludzi nagle "się skrzyknie" żeby coś zademonstrować to musisz mieć niezłego dilera...
A teraz już wyłacz komputer i wracaj do naukizwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nr rejestracyjny to nie wszystko !

ZyKit (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 33 / 4

Dla uniknięcia nadużyć trzeba będzie wpisać jeszcze imię, nazwisko petenta, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki, daty urodzenia wszystkich ww., numery PESEL ww., rodzaje i numery dokumentów...rozwiń całość

Dla uniknięcia nadużyć trzeba będzie wpisać jeszcze imię, nazwisko petenta, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki, daty urodzenia wszystkich ww., numery PESEL ww., rodzaje i numery dokumentów tożsamości, adresy zameldowania (stałego i czasowego), adres do korespondencji (tylko petent), do tego dołączyć zaświadczenia: z zakładu pracy o zatrudnieniu i wysokości zarobków lub z urzędu pracy o zarejestrowaniu jako bezrobotny, z ZUS o posiadaniu ubezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego, następnie dołączyć poświadczony notarialnie wzór podpisu odręcznego lub kwalifikowany podpis elektroniczny i uiścić opłatę skarbową w wys. 50 zł. Po weryfikacji wszystkich ww. danych przez uprawnione organy, co może potrwać od 6 do 18 miesięcy, petent otrzyma decyzję o przyznaniu lub odmowie prawa do zakupu jednorazowego biletu postojowego w danej lokalizacji parkomatu. Oczywiście, kolejny zamiar zaparkowania w strefie płatnego parkowania wiązać się będzie z koniecznością powtórzenia całej procedury.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

.. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 41 / 1

Parkomat wydający resztę byłby za duży ? ciekawe że mniejszy biletomat w tramwaju potrafi wydawać resztę. Kłamiecie jak z nut... to jest sposób na obniżenie kosztów (tańsze automaty) i zwiększenie...rozwiń całość

Parkomat wydający resztę byłby za duży ? ciekawe że mniejszy biletomat w tramwaju potrafi wydawać resztę. Kłamiecie jak z nut... to jest sposób na obniżenie kosztów (tańsze automaty) i zwiększenie zysków firemki dobrze ustawionej w "mieście". Wiele osób po prostu wrzuci to, co będą mieli w portfelu i zapłaci za czas, którego nie potrzebuje, bo nie będą mieli wyjściazwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A ja mam wjazd na wszystkie strefy

Stary Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 19

Mam kolege w ZIKIT. Załatwił mi parkowanie na wszystkich strefach. Mam zezwolenie na okaziciela. A wy biednaczki płaczcie i płaćcie. Hahaha


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ale super..

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 25 / 1

A ja mam kolegę.. który załatwił mi zużytą oponę ze stara i choinkę na lusterko o zapachu kokosowym.. i kto jest gość CO???

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Blef

1r4 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

Nie ma takiej możliwości ,aby ZIKiT zwalniał z opłat !!!!!!!!!!!!!!!!! Zgodnie z konstytucją wszelkie ulgi i zwolnienia muszą wynikać z ustawy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ZIKiT nie ma żadnych ,ale to...rozwiń całość

Nie ma takiej możliwości ,aby ZIKiT zwalniał z opłat !!!!!!!!!!!!!!!!! Zgodnie z konstytucją wszelkie ulgi i zwolnienia muszą wynikać z ustawy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ZIKiT nie ma żadnych ,ale to żadnych uprawnień do zwalniania kogokolwiek z opłat . Jeżeli koleś z ZIKiT wydał zezwolenie to jest ono nieważne ,a w przypadku używania go obaj pójdziecie siedzieć ,bo poświadczenie nieprawdy w dokumencie (że może bezpłatnie parkować a w rzeczywistości nie można ) podlega odpowiedzialności karnej .Zastanów się więc ,bo jak dostaniesz wyrok to stracisz pracę w przechowalni nieudaczników i nigdzie nie będziesz przyjęty jako pracownik biurowy.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo