Menu Region

Diecezja tarnowska ma dwóch nowych biskupów pomocniczych...

Diecezja tarnowska ma dwóch nowych biskupów pomocniczych [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Paweł Chwał

Prześlij Drukuj
Po raz pierwszy w ponad dwustuletniej historii diecezji tarnowskiej odbyły się podwójne święcenia biskupie. Podczas uroczystej mszy św. w tarnowskiej katedrze sakrę przyjęli ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski - dotychczasowi proboszczowie w Nowym Sączu i Tarnowie.
1/17

(© Paweł Chwał)

Mszy św. przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przypomniał w homilii słowa Chrystusa „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu". Wskazywał, że Ewangelia ma być głoszona w najdalszych zakątkach świata, we wszystkich kulturach, tradycjach i językach.

Kardynał mówił w homilii, że wspólnota Kościoła potrzebuje mądrych i świętych pasterzy.
„Potrzebuje pasterzy o wielkim sercu, wpatrzonych w ideał Jezusa – Dobrego Pasterza, który o sobie powiedział, że jest „cichy i pokornego serca". Do takich pasterzy przychodzą ludzie utrudzeni, obciążeni, szukając zrozumienia i miłości. Szukając umocnienia w wierze, szukając nadziei" – podkreślił kardynał.

W uroczystościach w tarnowskiej katedrze uczestniczyli m.in. abp Henryk Nowacki – nuncjusz apostolski w krajach Skandynawskich, abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski, abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki, abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Ludzi Chorych, bp Wojciech Polak – Sekretarz KEP, bp Marian Buczek, biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, bp Daniel Mizonzo, biskup diecezji Nkayi z Kongo – Brazzaville, bp Paisjusz - prawosławny biskup Gorlic, bp Andrej Imrich, biskup pomocniczy diecezji spiskiej na Słowacji, bp Eugeniusz Popowicz, biskup pomocniczy greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej.

Biskupi Jan Piotrowski i Stanisław Salaterski są kolejno jedenastym i dwunastym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej. Podczas mszy św. zostali m.in. namaszczeni krzyżmem świętym, przyjęli mitrę, pastorał i pierścień na ręce, złożyli przyrzeczenia biskupie.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się