Menu Region

Kraków. Prof. Grzegorz Urbanek laureatem nagrody im....

Kraków. Prof. Grzegorz Urbanek laureatem nagrody im. Słowikowskiego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

PAP

11Komentarzy Prześlij Drukuj
Prof. Grzegorz Urbanek, nauczyciel historii z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego w Krakowie, odebrał w środę nagrodę im. Tadeusza Słowikowskiego. Wyróżnienie od pięciu lat przyznaje krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Nagrodę otrzymują pedagodzy z krakowskich szkół ponadgimnazjalnych za osiągnięcia w nauczaniu i popularyzację historii ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Krakowa.

„W tym mieście jak w soczewce może być oglądana cała historia Polski; nawet po przesunięciu stolicy do Warszawy. W Krakowie zawsze można było się nauczyć historii. W czasach zaborów przyjeżdżały tu wycieczki szkolne z innych zaborów, by poznać historię Polski, pójść na Wawel, odwiedzić groby królewskie; aby zobaczyć, że ta Polska była i tu serce jej bije” – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazując nagrodę laureatowi.


Prof. Urbanek powołując się na myśli Cycerona powiedział, że historia jest nie tylko nauczaniem o przeszłości, ale także zwiastunem przyszłości. Obowiązek historyka to - jak mówił laureat – wskazywanie dróg do budowania wspólnoty narodowej. "Tak właśnie traktuje swoją pracę" - powiedział nagrodzony historyk.

Grzegorz Urbanek urodził się w 1958 r. w Krośnie. Od ponad 30 lat pracuje jako nauczyciel historii, a w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie prowadzi lekcje od 1990 r.

W 2013 r. otrzymał medal Pro Memoria za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Jest autorem „Słownika historii XX wieku” oraz licznych artykułów w czasopiśmie „Wychowawca”. Członek zespołu autorskiego "Popularnej Encyklopedii Powszechnej".

Jego uczniowie co roku zajmują wysokie miejsca w konkursach i olimpiadach historycznych.

Nagrodę im. Tadeusza Słowikowskiego oddział krakowski Polskiego Towarzystwa Historycznego przyznaje od 2009 r. Otrzymuje ją co roku nauczyciel z jednej z krakowskich szkół ponadgimnazjalnych na podstawie osiągnięć uzyskanych w zakończonym roku szkolnym, z uwzględnieniem całokształtu działalności w latach poprzednich. Kapituły nagrody złożone z historyków i metodyków bierze również pod uwagę zasługi w popularyzacji dziejów Krakowa.

Laureatami ubiegłorocznych edycji byli Józef Jaworski (V LO w Krakowie), Czesław Wróbel (XIV LO w Krakowie), Ludmiła Okrzesik (VIII LO w Krakowie), Stanisław Garlicki (V LO w Krakowie).

Patron nagrody urodził się w 1907 r. w Opatkowicach koło Proszowic (woj. małopolskie). Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1932 r. pracował jako nauczyciel historii w szkołach średnich – w Częstochowie i w Nowym Sączu. W czasie II wojny światowej prowadził tajne nauczanie. Po wojnie nauczał w gimnazjum i liceum im. św. Jacka w Krakowie, a potem w I LO im. Nowodworskiego. Później pracował w Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Krakowskiej i w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Zmarł w 1993 r. Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
11

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nagroda

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GU (gość)  •

Wydaje mi sie ze tytul profesora nie jest tu odpowiedni, ale nie moge zarzucic Urbankowi niczego. Jego lekcje sa interesujace i pozwalaja spojrzec na swiat z innej perspektywy. Moze troche za duzo mieszania swoich prawicowych pogladow do historii:))

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prof Urbi?

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mimi (gość)  •

Od kiedy "Urbi" posiada tytuł profesora?? :) Jedyne z czego był słynny to dawanie 5 pannom z dużymi dekoltami lub w mini, oraz z różowych koszul. Łatwo mieć olimpijczyków gdy się dostaje najlepszych uczniów. Chyba nikt z mojej humanistycznej klasy nie uważał go za wybitnego pedagoga, lekcje przez niego prowadzone powodowały jedynie destruktywny stres i milczenie a nie kreatywność.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wspaniały nauczyciel

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kasia Kempa (gość)  •

To był mój ulubiony nauczyciel w liceum. Jego lekcje zmuszały nas do myślenia, do podważania utartych sądów. Owszem, bywał kontrowersyjny - i o to chodzi! Pobudzał nas do samodzielnego myślenia, do spierania się. Uczył nas, że historia, polityka, prawo - to są ważne sprawy. To są sprawy, o które warto się spierać. Wybitny nauczyciel. Miałam szczęście, że na niego trafiłam w morzu nauczycielskich miernot.

odpowiedzi (0)

skomentuj

20 lat temu

+8 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Paweł Krawczyk (gość)  •

Grzegorz Urbanek był moim wychowawcą i nauczycielem historii (matura '94). Trzeba przyznać, że szlag nas trafiał jak wtedy zmuszał nas do myślenia oraz krytycznego analizowania co dlaczego się wydarzyło w przeszłości, a nie tylko bezmyślnego wkuwania dat. To było coś, czego kompletnie wtedy nie rozumieliśmy po co wymaga więcej niż inni, ale dziś doceniam to, że starał z nas zrobić ludzi myślących a nie tylko przepuścić przez podstawę programową na zasadzie zdać-zapić-zapomnieć. Pozdrowienia, nagroda w pełni zasłużona!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie Badzcie Tacy Anonimowi

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uczeń (gość)  •

Proponuje aby ludzie którzy go tak krytykują poszły i powiedziały dokładnie wszystko to co tu napisały prosto mu w oczy . Więcej odwagi i szczerości , nie bądźcie tacy anonimowi

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wybitny nauczyciel

+9 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

-, (gość)  •

Był moim nauczycielem i uważam, ze to wybitna postać nie tylko w I LO w Krakowie, ale również w całym krakowskim środowisku nauczycielskim. Fakt, ze nie przekazywał ksiazki słowo w słowo podczas lekcji uważam za duży plus, gdyż moge sobie ja sam przeczytać w domu. Człowiek rownież bardzo charyzmatyczny

odpowiedzi (0)

skomentuj

Profesor?

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kokon (gość)  •

Od kiedy Pan Urbanek posiada tytuł profesora? Coś przeoczyłem? Dziennikarz chyba nie myśli...

odpowiedzi (0)

skomentuj

ktoś się chyba pomylił!

+8 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

były uczeń (gość)  •

Ta nagroda to totalna pomyłka, jako jego były uczeń z jego lekcji pamiętam jedynie różne teorie spiskowe lub stwierdzenia typu, że Polska to kraj niedemokratyczny. Zupełnie nie umiał zmotywować ucznia lub zainteresować go przedmiotem. Konkursy i olimpiady wygrywane przez jego podopiecznych to zasługa jedynie ciężkiej pracy samych uczniów!

skomentuj

.

+2 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

byly uczen (gość)  •

to chyba jakas pomylka...

odpowiedzi (0)

skomentuj

absolwentka

+5 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Zgadzam się z byłym uczniem, może i historia wykładana przez niego ma w sobie coś... powiedzmy interesującego, jednak pod kątem zdania matury wolałabym nie słyszeć od nauczyciela, że hołd pruski to nic ważnego.
Pan Urbanek jest tak bardzo specyficznym człowiekiem, że można do niego żywić tylko wysoce skrajne uczucia.

odpowiedzi (0)

skomentuj

abs

+1 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Minim (gość)  •

Zgadzam się w pełni z powyższymi komentarzami.

odpowiedzi (0)

skomentuj