Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oscary 2014. Ruszył hollywoodzki wyścig po złoto

Urszula Wolak
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła wczoraj listę dzieł nominowanych do Oscarów. Zwycięzców poznamy w marcu. Zaskoczeń nie było. Wiedzą o tym ci, którzy śledzą inne konkursy filmowe o światowej randze, takie jak Złote Globy (przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej) czy BAFTA (nagroda brytyjskiego przemysłu filmowego). Filmy, które powalczą o Oscara w 2014 r., były bowiem także nominowane do tych nagród.

Spośród reżyserów faworytem oscarowego wyścigu jest z pewnością Steve McQueen ("Zniewolony"), laureat Złotych Globów. Główny bohater filmu niesłusznie traci wolność na 12 lat. Dzieło zachwycające zdjęciami i inscenizacyjnym rozmachem, rozlicza się z amerykańskim grzechem niewolnictwa.

Czarnym koniem oscarowego wyścigu może okazać się "Grawitacja" Alfonso Cuarón, z również nominowaną Sandrą Bullock w roli głównej. Film rozgrywający się w przestrzeni kosmicznej przekonał do techniki 3D wszystkich, którzy wątpili w zasadność jej wykorzystania w kinie i odmawiali jej intelektualnej siły przekazu.

Fascynująco i zacięcie zapowiada się rywalizacja o Oscara wśród aktorów. Nominacje dostali: Christian Bale, Leonardo DiCaprio, Matthew McConaughey, Bruce Derne i Chiwetel Ejiofor. Stawiam na McConaugheya, który włożył ogromny wysiłek, przygotowując się do zagrania chorego na AIDS w "Witaj w klubie"; schudł m.in. kilkadziesiąt kilogramów. W gronie nominowanych aktorek znalazły się, oprócz Bullock: Amy Adams, Cate Blanchett, Judi Dench i Meryl Streep. Ta ostatnia jest już właściwie weteranką Oscarów. Ma na koncie trzy statuetki i 15 nominacji. Akademia ją kocha. Tym razem ma szansę na statuetkę za rolę w "Sierpniu w hrabstwie Osage". Ciekawe czy któraś z gwiazd zdoła prześcignąć Streep w wyścigu? Złoty Glob za pierwszoplanową rolę kobiecą zgarnęła już Blanchett za "Blue Jasmine", a za najlepszą żeńską rolę komediową - Amy Adams ("American Hustle")...

Ważną kategorią Oscarów jest "najlepszy film nieanglojęzyczny". W tym roku nie mogło zabraknąć wśród nominowanych duńskiego "Polowania" w reżyserii Thomasa Vinterberga. To film w chłodny sposób ukazujący problem pedofilii. Pokuszę się o stwierdzenie, że odtwórca głównej roli Mads Mikkelsen stworzył w "Polowaniu" najlepszą kreację w swojej karierze.

Najważniejsze nominacje

Najlepszy film:
"American Hustle" "Kapitan Phillips"
"Witaj w klubie"
"Grawitacja"
"Ona"
"Nebraska"
"Tajemnica Filomeny"
"Zniewolony"
"Wilk z Wall Street"

Najlepszy reżyser:

David O. Russel ("American Hustle")Alfonso Cuaron ("Grawitacja")
Alexander Payne ("Nebraska")
Steve McQueen ("Zniewolony")
Martin Scorsese ("Wilk z Wall Street")

Najlepszy film nieanglojęzyczny:

"Polowanie" (Dania)
"W kręgu miłości" (Belgia)
"Wielkie piękno" (Włochy)
"Omar" (Palestyna)
"Zaginiony obraz" (Kambodża)

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska