Kraków: jedyny w Małopolsce oddział psychiatrii dziecięcej -...

Kraków: jedyny w Małopolsce oddział psychiatrii dziecięcej - w nowym budynku

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Jedyny w Małopolsce oddział psychiatrii dziecięcej przy Szpitalu Dziecięcym św. Ludwika w Krakowie będzie funkcjonował w nowym budynku. W otwartym w piątek nowoczesnym pawilonie znajdzie się także kilkanaście szpitalnych poradni.
Inwestycja - największa w 134-letniej historii szpitala - kosztowała 23 mln zł i została sfinansowana przez samorząd województwa w ramach Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Województwa Małopolskiego 2007-2013. Budowa trwała 18 miesięcy.

"Mamy świetnych specjalistów, a od dziś zmienia się w sposób diametralny standard tego szpitala, co daje nam możliwości rozwoju" - mówił dziennikarzom dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego św. Ludwika Stanisław Stępniewski.

Powierzchnia użytkowa nowego pawilonu to ponad 4 tys. m. kw. Na parterze zlokalizowany został 25-łóżkowy oddział dzienny psychiatrii dziecięcej oraz oddział całodobowy dysponujący 20 miejscami i poradnia zdrowia psychicznego.

Jak podkreśla ordynator oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży dr Elżbieta Pasyk, hospitalizacje na psychiatrii bywają czasem dłuższe niż pobyty chorych dzieci na innych oddziałach.

"Teraz zmienią się warunki funkcjonowania naszego oddziału, co daje większe możliwości terapeutyczne. Estetyka i nowoczesność tych miejsc, ich kolorystka będą na pewno wpływać na pacjentów kojąco i wspomagać proces leczenia" - mówiła PAP dr Pasyk.

Na pierwsze piętro budynku zostanie przeniesionych kilkanaście szpitalnych poradni specjalistycznych. W podziemiach znajduje się parking dla personelu i pacjentów. Patronem nowego pawilonu jest prof. Maciej Leon Jakubowski - założyciel szpitala, pierwszy w Polsce profesor pediatrii.

Pierwsi pacjenci będą przyjmowani w nowym miejscu w październiku.

Dyrekcja szpitala zamierza wkrótce uruchomić: dogoterapię we współpracy z Fundacją "Jak mleczna czekolada", poradnię mukowiscydozy, rozszerzyć świadczenia z reumatologii i alergologii. Już od września działają dwie nowe poradnie dziecięce - kardiologiczna i endokrynologiczna. Od stycznia ma ruszyć pracownia diagnostyczna tomografii komputerowej wyposażona w sprzęt dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

W Szpitalu im. św. Ludwika w Krakowie, który został uruchomiony w 1876 r., znajdowała się pierwsza katedra pediatrii w Polsce i trzecia w Europie. Obecnie jego personel to 243 pracowników, w tym 35 lekarzy i 25 rezydentów.

(PAP)

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolsce kryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Zgłoś swoje dziecko i wygraj wspaniałe nagrody!

Zgłoś swoje dziecko i wygraj wspaniałe nagrody!